הרב ישראל רוזן זצ"ל - כוח דהיתרא עדיף

הרב רוזן חתום על פיתוחים טכנולוגיים פורצי דרך בראי ההלכה בהיבטים ביטחוניים, חברתיים, בתחום הרפואה והמדע

פרופ'' נח דנא-פיקארד , י"ג בחשון תשע"ח

דעות פרופ' נח דנא - פיקארד
פרופ' נח דנא - פיקארד
צילום: המרכז האקדמי לב

הרב ישראל רוזן זצ"ל כבוגר המרכז האקדמי לב ייסד את מכון מופת לפתרון בעיות טכנולוגיות בראי ההלכה, ומבחינת חיפוש פתרונות טכנולוגיים יצא הרב זצ"ל כנגד אמירות "אסור אסור" גורפות שפוסלות כל שינוי או אפשרות למציאת פתרונות הלכתיים מקלים.

הרב דגל בתפיסת "כוח דהיתרא עדיף" - תכונה נעלה מאוד שיש בה רצון להקל ולשפר את איכות החיים של האדם ואת שמירת המצוות גם במסגרות לא פשוטות, ללא כל ויתור על מסגרת הלכתית אורתודוכסית ברורה.

הרב רוזן חתום על פיתוחים טכנולוגיים פורצי דרך בראי ההלכה בהיבטים ביטחוניים, חברתיים, בתחום הרפואה והמדע ופיתוחים נוספים שחצו יבשות ושימשו מאות קהילות יהודיות ברחבי העולם. לדוגמה, עבור צה"ל פיתח הרב רוזן מערכת שמאפשרת לפתוח את גדר המערכת בשבת עבור חקלאים ערביים שמבקשים לעבד את האדמות מעבר לגדר. פתרונות נוספים פותחו עבור בתי החולים דוגמת טלפון מיוחד לרופאים בשבת.

שמעתי על פיתוח מהפכני של מיקרופון לחזן עבור בתי הכנסת הגדולים בשבת, אבל על זה לא הייתה לי הזדמנות לדבר אתו. אז מה היה באמת, איני יודע. בין כך ובין כך, אין מיקרופון כזה בבתי כנסת.

זאת לצד פיתוחים להקלה על האזרח הרגיל דוגמת מערכת ה"חגז" הידועה לכיבוי גז ביום טוב או פיתוח מנורת שבת שמאפשרת לחזק או לעמעם את האור. ברמה האישית, בכל שאלה הנוגעת לטכנולוגיה דוגמת רכישת מקרר חדש התקשרתי ישירות לרב רוזן שידריך ויעזור, ותמיד היה הרב פנוי לשיחה עבור כל אדם שחלילה לא יכשיל עצמו.

עם זה, הרב לא הסתפק רק בפתרונות טכנולוגיים, אלא גם עזר רבות בליבון סוגיות חברתיות, הקים מערך גיור, היה בעל אישיות דעתנית ורחבת אופקים שיש לה אמירה ברורה וחדה בכל סוגיה אזרחית הלכתית, כאשר סדרת ספריו "תחומין" הנוגעת לתורה ומדע, לסוגיות דת ומדינה ולהיבטים הלכתיים שונים, הפכה לשם דבר בציבוריות הישראלית.

כפי שנאמר על ידי אחיו של הרב ישראל בהספדו, הרב ישראל רתם את הטכנולוגיה לחיזוק האמונה בה'.