שבת שלום, הרב רוזן

תלמיד חכם ואיש מדע וטכנולוגיה, שהקים מפעל חיים בו הלכה וטכנולוגיה שימושית צועדים יד ביד לתועלת הציבור

ד"ר חנה קטן , י"ד בחשון תשע"ח

דעות ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן
צילום: עצמי

באפלת החדר מבצבץ אורה של מנורת הלילה המיוחדת שהוא הדליק מבעוד יום. היא מאפשרת לו בטחון בנטילת התרופות הקבועות. הוא הוזהר אינספור פעמים על ידי הרופא המטפל שידייק. זה קריטי.

מכשיר ה-CPAP שמסדיר את שנתו מופעל אף הוא מבעוד יום כשהוא מחובר לשעון שבת. בגדי השבת המגוהצים והמעומלנים ממתינים לו במתלה הסמוך למיטתו. אורה של שבת מבקש להפציע. הוא מרכיב את מכשיר השמיעה ומפעיל את המיקרופון לפי ההנחיות שקיבל בטלפון, כשמחלונו כבר נשמעות ההכרזות הרמות עם הנעימות המזמינות את המלכה להופיע.

הוא מזדרז להתלבש, דואג שהמתג של האור שבמקרר מופעל על מצב שבת ופועל את פועלו, ומקבל את קדושת השבת ב'הדלקת' נרות שבת חשמליים. בדיור המוגן חוששים משריפות, אבל הוא מתעקש להדליק בחדרו, כפי שנהג מימים ימימה, עוד כשרעייתו הייתה בחיים.

השבת אין לו אורחים. הוא מאוד רוצה להגיע לבית הכנסת, אך אין מי שייקח אותו. הוא כבר לא מסתדר עם הקביים, וקיבל בהשאלה כיסא גלגלים. הוא שקל בליבו להישאר בחדרו, באפלת הבדידות. אבל בית הכנסת מחייה אותו. התפילות המוכרות, המנגינות המענגות, החברים, שיחתו של הרב, והילדים שממתינים לסבא של שבת שיחלק סוכריות. בנו הבכור לא ויתר, ובבוקרו של יום שישי הוא נכנס עם חיוך רחב, מוביל עגלת נכים מיוחדת במינה - חשמלית. 'אבא, אל תחשוש', הוא הפציר בקשיש.

'אין בעיה של מראית עין, יש שלט מעל העגלה 'פיקוד שבת, מכון צומת'. אתה לוחץ על כפתור 'פיקוד שבת' ואז אתה יכול לנוע ולעצור לפי הצורך. בואו ננסה'... וכך פגו החששות. פניו של האב הישיש נצנצו באור יקרות. הוא הרגיש שחמימות השבת מזדחלת אט אט לכל נים ונים בגופו. העצמאות, הניידות, המכובדות מלוות אותו בדרכו לבית הכנסת. זאת גאולה.

את כל זה ועוד אפשר אדם אחד, תלמיד חכם ואיש מדע וטכנולוגיה, שהקים מפעל חיים בו הלכה וטכנולוגיה שימושית צועדים יד ביד לתועלת הציבור. מעבר לכתיבה ההלכתית הנרחבת, לעריכת השנתון 'תחומין' ודפי 'שבת בשבתו' ושאר עשייתו הברוכה, הוא נגע בחייהם של כל כך הרבה אנשים, והפך את חייהם לקלים ונעימים וכשרים יותר, והנמיך את קומתם של הכאב, של הצער, ושל המוגבלויות. אך אף יותר מכך היא ההלימה של הטכנולוגיה עם הלכותיה של שבת המלכה, ששינו לחיוב אצל רבים את האווירה ואיכות החיים השבתית, שלא תהא כוהנת כפונדקית...

הרב רוזן זצ"ל מגיע לגנזי מרומים עם סלים מלאים בחיוכים של אנשים שיכולים לזקוף קומה, להיפרד מהתלות בבני המשפחה ובשכנים לרגע קט, ולקבל את שבת המלכה בתפילה בבית הכנסת, ממש כמו כולם. ומלאכי מעלה מקבלים את פני הרב וממללים - אין קצבה לערכו של חיוך. שכרך הרבה מאוד. שבת שלום הרב ישראל!