בש"ס אין כבוד לתורה

אחרי שלכולם ברור שבש"ס ''עושים פוליטיקה'', אין באמת כבוד לתורה ואין מועצת ושהרבנים הם בכלל מטרד שצריך להתגבר עליו, הגיע הזמן לוותר על המפלגה הזו

הרב עמיחי אליהו , י"ט בחשון תשע"ח

יותר מ-36 שעות חלפו מאז שנחשפה ההקלטה המבישה בה יו"ר מפלגת ש"ס אריה דרעי מבזה את הראשון לציון והרב הראשי לירושלים הרב שלמה עמאר.

לתומי, ברגע הראשון ששמעתי את ההקלטה הייתי בטוח שבאותו רגע אריה דרעי סיים את הקריירה הפוליטית שלו. ברגע שיו"ר מפלגה שחרתה על דגלה את כבוד התורה והתבטלות הח"כים בפני הרבנים ו"דעת תורה", מרשה לעצמו לקרוא לרב עמאר שוב ושוב: 'עמאר' ומלגלג עליו: "הוא משעמם לו כל היום, הוא חייב לשלוט, הוא חייב כל היום להיות בכותרות" ואף מתייחס בזלזול קיצוני לגדלותו בתורה.

אבל אריה דרעי לא הולך לשום מקום, כיאה לבעל 7 נשמות פוליטיות. לא רק שאין בכוונתו להתפטר, אלא שאפילו התנצלות לא באה בחשבון מבחינתו. תגובתו אתמול לכתבה הייתה: "השר דרעי מכבד את רבני ישראל, פועל כל השנים על פי הוראותיהם וימשיך לפעול כך בעתיד". איך התגובה הזו מתיישבת עם ההקלטה הנ"ל? רק לדרעי הפתרונים. שלשום בבוקר דרעי כתב בטוויטר שהוא מתעלם מכל רעשי הרקע. כלומר, אם חשבתם שאני הולך להתנצל על דבריי - טעיתם.  לשיטת אריה דרעי אם הוא יוציא סרטון בו הרב עובדיה מדבר סרה על הרב עמאר זה יוסיף ודאי כבוד לתורה ולומדיה.

מפלגת ש"ס שידעה לזעוק שוב ושוב בביטויים חריפים (על אלעזר שטרן: "חצוף ומחוצף", "פוער פה מטונף") על כל מי שפגע בכבודם של רבני ישראל, ממלאת את פיה מים כאשר יו"ר המפלגה מרשה לעצמו להתייחס לראשון לציון והרב הראשי לישראל לשעבר כאל אחרון העסקנים. רמי סדן שרק נחשד שאמר בצנעה דברים נגד ש"ס ואריה דרעי, נאלץ להתפטר מדירקטוריון חדשות 10 למרות שהכחיש את המיוחס לו. כל מפלגת ש"ס עמדה על רגליה ואיימה במשבר קואליציוני עד שיסולק סדן מתפקידו. דרעי עצמו אמר אז: "אלחם בכל דרך לסלק את האיש".

ואילו כאן דרעי נשמע בקולו מבזה רב גדול בישראל, ואנו לא שומעים חצי מילת ביקורת על דרעי. 

כבוד תורה? תלוי בפוזיציה. דעת תורה? בלי נדר.

אבל הסיפור פה הוא הרבה יותר רחב מדרעי עצמו. הסיפור חושף שוב את המרחק העצום שעשו עסקני ש"ס מהציבור המסורתי ממנו הם יצאו. בעוד האחרונים יקומו ממקומם כשאחד הנוכחים יזכיר שם של רב בעל שיעור קומה, שלא לדבר על רבי מאיר בעל הנס או רבני שמעון בר יוחאי, הראשונים יפעלו על מנת לתרגם כבוד זה לעמדה של כח וחיפוש שררה.

לא אצל דרעי לבדו הבעיה, וגם לא אצל בן הרב מקליט השיחה. זו תרבות שלימה שעסוקה בפוליטיקה שאין בינה לבין טובת הציבור דבר- פוליטיקה לצורך השררה והכח.

לא מפליא כלל שיו"ר המפלגה עושה מה שהוא רוצה, חברי הכנסת חותרים תחתיו ומנסים להדיחו, ורבני המפלגה כלל לא רלוונטיים. אף אחד לא באמת שואל אותם. מקורבי דרעי טוענים שהבן של נשיא המועצת הוא זה שטמן פח לדרעי ומנסה לבצע "הפיכה" בש"ס, אבל זה עצמו מוכיח שרבני המפלגה אינם באמת מקבלי ההחלטות אלא העסקנים. 

אז אחרי שלכולם ברור שבש"ס ''עושים פוליטיקה'', אין באמת כבוד לתורה ואין מועצת ושהרבנים הם בכלל מטרד שצריך להתגבר עליו, הגיע הזמן לוותר על המפלגה הזו, מבלי לשכוח את הדברים הטובים שצמחו בעבר בזכותה, ערכים של מסירות ונכונות לעבוד למען הציבור. כעת עלינו למצוא נציגים שיייצגו נאמנה את הציבור ממנו הם יוצאים, וגולת הכותרת תהיה כבוד אמיתי לתורה, ללומדיה ולערכיה והרבה ענווה מצד עסקניה.

מגיע לציבור המסורתי בישראל יהדות אחרת. יהדות מלאה אור וישרות ,הוגנות ודבקות בערכים.