היכן נולדו אברהם ושרה?

הרב יוסף כרמל , כ"א בחשון תשע"ח

הרב יוסף כרמל
הרב יוסף כרמל
צילום: עצמי

אברהם שולח את אליעזר להביא אשה לבנו יצחק. וז"ל הכתוב: "וְאַשְׁבִּיעֲךָ בַּיקֹוָק אֱלֹהֵי הַשָּׁמַיִם וֵאלֹהֵי הָאָרֶץ אֲשֶׁר לֹא תִקַּח אִשָּׁה לִבְנִי מִבְּנוֹת הַכְּנַעֲנִי אֲשֶׁר אָנֹכִי יוֹשֵׁב בְּקִרְבּוֹ: כִּי אֶל אַרְצִי וְאֶל מוֹלַדְתִּי תֵּלֵךְ וְלָקַחְתָּ אִשָּׁה לִבְנִי לְיִצְחָק" (בראשית כ"ד ג-ד).

נחלקו הראשונים איזו היא ארצו ומה היא מולדתו, כשברור כי אליעזר הלך לארם נהרים עיר נחור. כל פירוש יצטרך לתת מענה לשלשה פסוקים נוספים שכבר הופיעו קודם בספר בראשית.

הראשון, בסוף פרשת נח: "וַיָּמָת הָרָן עַל פְּנֵי תֶּרַח אָבִיו בְּאֶרֶץ מוֹלַדְתּוֹ בְּאוּר כַּשְׂדִּים" (בראשית י"א כח).

השני, בתחילת פרשת לך לך: "וַיֹּאמֶר יְקֹוָק אֶל אַבְרָם לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָוּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ" (שם  י"ב א).

הפסוק השלישי, נזכר בברית בין הבתרים: "וַיֹּאמֶר אֵלָיו אֲנִי יְקֹוָק אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאוּר כַּשְׂדִּים לָתֶת לְךָ אֶת הָאָרֶץ הַזֹּאת לְרִשְׁתָּהּ" (שם ט"ו ז).

פסוק זה קושר את אור כשדים לתחילת פרשת לך לך, אע"פ שנראה מפשט הכתובים שאברהם היה בחרן בתחילת פרשה זו. שנאמר: "וַיֵּלֶךְ אַבְרָם כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר אֵלָיו יְקֹוָק וַיֵּלֶךְ אִתּוֹ לוֹט וְאַבְרָם בֶּן חָמֵשׁ שָׁנִים וְשִׁבְעִים שָׁנָה בְּצֵאתוֹ מֵחָרָן: וַיִּקַּח אַבְרָם אֶת שָׂרַי אִשְׁתּוֹ וְאֶת לוֹט בֶּן אָחִיו וְאֶת כָּל רְכוּשָׁם אֲשֶׁר רָכָשׁוּ וְאֶת הַנֶּפֶשׁ אֲשֶׁר עָשׂוּ בְחָרָן וַיֵּצְאוּ לָלֶכֶת אַרְצָה כְּנַעַן וַיָּבֹאוּ אַרְצָה כְּנָעַן" (שם, י"ב ד-ה).

לדעת רש"י, אור כשדים היא ארצו, מולדתו פירושו משפחתו, במקביל לבית אביו. בתחילת פרשת לך לך, אברם כבר היה בחרן, לכן מסביר רש"י "לך לך מארצך - והלא כבר יצא משם עם אביו ובא עד לחרן, אלא כך אמר לו התרחק עוד משם וצא מבית אביך". כלומר תתרחק מארצך=אור כשדים ועתה כשאתה בחרן, תעזוב גם את משפחתך הרחבה כלומר בית אביך.

לעומתו, אבן עזרא הסביר: "לך לך השם צוה לאברהם (ציווי זה) ועודנו באור כשדים, שיעזוב ארצו ומקום מולדתו גם בית אביו". לדעתו, אברהם נולד באור כשדים והציווי לעזוב את המקום והיא ארצו ומולדתו ובית אביו היא משפחתו. הקושיות על שיטתו נובעות מהפסוק הפותח את פרשת לך לך, ומהפסוק בפרשתנו. לעומת זאת, שני הפסוקים האחרים (י"א כח, ט"ו ז) מסתדרים מצוין לשיטתו.

הרמב"ן חלק על שניהם. לשיטתו, אברהם ונחור נולדו בעבר הנהר אזור חרן, שם נצטווה 'לך לך', רק הרן נולד באור כשדים ולכן גם היא קרויה ארץ מולדתו. מאידך, וז"ל "אבל העיקר כבר ידעת אותו ממה שכתבנו בסדר שלפני זה (יא כח), כי חרן היא ארצו, ושם מולדתו, והיא ארץ אבותיו מעולם, ושם נצטוה לעזוב אותם".

בין לרש"י ובין לרמב"ן, אור כשדים רחוקה מחרן. אור כשדים שוכנת בבבל (עיראק של ימנו) וחרן בארם (בגבול סוריה וטורקיה). לשיטתם אברהם יצא למסעו מאור כשדים, עצר בחרן קודם שהגיע ארצה ושם נאמר לו לך לך.

נציע שיטה אחרת המבוססת על דעת זקנים מבעלי תוס'. לשיטה זו אור כשדים וחרן שתיהן שוכנות בארץ ארם, לפי זה, כל הפסוקים מסתדרים כפשוטם ואין כלל וכלל סתירה ביניהם. גם חרן וגם אור כשדים הם ארצו ומולדתו של אברם. 

לפי זה, מסעותיו של אברהם מקבלים פשט אחר לגמרי. בסוף פרשת נח משפחת אברם בהנהגת תרח, יצאה מיוזמתה לכיוון ארץ כנען. המשפחה אכן הגיעה לארץ כנען, אבל לאחר מספר שנים החליטה, בכורח הנסיבות, לחזור חזרה לאותו אזור, לחרן, שם נצטווה אברהם ללכת למקום שהקב"ה יראה לעם ישראל ושוב התברר כי הכוונה לארץ ישראל.

הנפקא מינא בין שתי השיטות היא התשובה לשאלה: כמה פעמים עלה ארצה אברם אבינו?

לרש"י, רמב"ן ואבן עזרא- רק פעם אחת. לעומת זאת לשיטת בעלי התוס' אברהם, עלה ארצה פעמיים.

הבה נתפלל כי בקרוב יעלו ארצה כל היהודים באשר הם שם.

מתוך העלון "חמדת הימים"