אפשר לנצח

יהודה פואה , א' בכסלו תשע"ח

דעות תושבי נתיב האבות מפגינים
תושבי נתיב האבות מפגינים
צילום: עצמי

תושבי אלעזר היקרים, כבר חצי שנה אני כותב לכם מכתבים בשביל שתגייסו את כל הכח לעצירת "ההתנתקות המשפטית".

היו שחשבו שהכל אבוד ואין סיכוי.  אם כל חברי הכנסת של כולנו, הליכוד והבית היהודי הגיעו כבר ל"נתיב האבות" הביעו תמיכה והסבירו ש"אין מה לעשות" כנראה שבאמת "אין מה לעשות".

אם ראש הממשלה נפגש כבר מספר פעמים עם נציגי הישוב והבטיח שיעשה ככל יכולתו, אז מה כבר אפשר לצפות ליותר.

המדהים הוא שאחרי כל הפגישות והלחצים האדירים ה"הישגים" הגדולים היו: "שכונת קרוונים רחוקה וזמנית".

אך ביום שישי שעבר הישוב הודיע: "נתנגד באלימות".

במשך השבוע האחרון הגיעו מאות אנשים לישוב והבהירו ש"זה לא יעבור בשקט". התושבים עמדו כחומה בצורה ועמי גבירצמן הסביר שוב ושוב ש"מדובר בעוול" ואין שום הגיון להרוס נגרייה שעומדת על 100% אדמות מדינה.

ביום שישי האחרון הגיע האור בקצה המנהרה: "מנדבליט בוחן אפשרות למניעת ההרס בנתיב האבות".

מה קרה פתאום? איך מה שאף אחד לא האמין שאפשר לעשות פתאום נהיה אפשרי?

התשובה בעיני היא פשוטה.

ברגע שהמערכת מבינה שפינוי כפוי ואלים יסכן את הלגיטימיות של מערכת המשפט ויתגלה לעם היושב בציון שבג"צ לא "מגן על מיעוטים" אלא "רודף מתנחלים" יש אינטרס למערכת כולה לעצור ולבטל את הפינוי המיותר.

רק שבוע שעבר השופט ג'ובראן כתב פסק דין חדש לגבי עמונה (בעתירה על נכסי נפקדים) בה הוא מכיר בנו היהודים כ"תושבי האזור" ובעצם אומר שזכויות האדם שלנו אינם 0% מול ה 100% של הערבים אלא גם לנו היהודים יש קצת זכויות אדם.

זה פסק דין ענק שהתקבל בזכות עבודה מאומצת של כל מי שפעל ל"עצירת ההתנתקות המשפטית". יש אור בקצה המנהרה אבל השאלה היא האם נצליח לצאת ממנה.

עדיין "חוק ההסדרה" תלוי באוויר, עדיין עתידם של 4000 משפחות כלל לא ברור.

במאבק נחוש ברור ונכון תושבי אלעזר וגוש עציון יכולים לשנות את ההיסטוריה.

זה דורש התגייסות מלאה למאבק:  נוכחות בשטח, בכתיבת פוסטים בפייסבוק והפצת הודעות בווטסאפ.

התגייסות מלאה לעצירת העוול ההזוי. כאשר עם ישראל ידע שילדה בת 12 הולכת לאבד את ביתה רק בגלל שהיא יהודייה ההרס יעצר והאיום של ההרס יוסר.

אלימות היא בזויה וקשה. אך לצערנו בישראל 2017 רק אם יש לך את האומץ לצאת למאבק לא מתפשר רק אז הסיפור הנורא יגיע בכלל לתודעה הציבורית. לא שחלילה צריך להרים יד. אבל כן צריך לומר בקול גדול "אנחנו לא נזוז מכן" ו"נתנגד בכל הכח".

חשוב להבין שגם אם הנגרייה תיהרס בסופו של דבר, אנחנו יכולים לגרום לכך שכל יהודי ידע ש"בג"צ רודף מתנחלים" ולמתנחלים כבר נמאס שמכים בהם ללא רחם. הרעיון ההזוי בו ניתן להחריב את ההתיישבות באמצעים "משפטיים לכאורה" יעבור מן העולם.

כיוון שהנגריה קטנה והמשטרה תנסה לבודד את המתחם יהיה קשה להגיע מרחוק. דווקא תושבי אלעזר שגרים קרוב יכולים לתת את הכח המשמעותי ב"יום פקודה".