והיה המחנה הנשאר לפליטה

עלול היהודי ליפול בדעתו ולומר לעצמו: ממילא אני אבוד, הרי שקעתי בעולם הזה עם הרגלים לא טובים - איזה ערך יש לדברים שבקדושה שאעשה?

הרב אריאל לוי , י"ג בכסלו תשע"ח

יהדות הרב אריאל לוי
הרב אריאל לוי
צילום: עצמי

מעשה בבחור צעיר שנפל בדעתו מאד. הוא ראה בחורי ישיבה שלומדים את הגמרא הקדושה  בעיון בעמל ובהתמדה, והרגיש כאילו נזרק מחוץ לקדושה.

בהמשך נגרר אחרי ההבל,  ומתוך ייאוש עזב את דרך התורה והיהדות. הטעות שלו הייתה שהוא רצה להיות מושלם. הרגיש שנפלט החוצה בנפילותיו, ואין לו קשר לקדושה בכלל. הכרתי כמותו רבים וטובים שנפלו באמצע הדרך, מי יותר ומי פחות. ומה האמת?

יעקב אבינו ע"ה מתכונן לפגישה עם עשיו ומכין את עצמו בדורון בתפילה ובמלחמה. הוא לוקח בחשבון שאם יצטרך להילחם יתכן ועשיו יפגע בו, ובכדי שלא יאבד, חוצה את העם והבקר והצאן אשר אתו לשני מחנות.

רבי נתן מברסלב  מסביר בליקוטי הלכות (הלכות ראש חודש הלכה ז' סעיף נ"ב) שמיעקב אבינו אנו לומדים עצה נפלאה ומחזקת מאד לעבודת ה'. הרי כל אחד מאתנו יודע שאין טוב אלא תורה. כולנו רוצים קדושה וטהרה, מידות טובות, עדינות נפש ודיבור רך. כולנו רוצים להתקרב לאבינו שבשמיים ולעשות רק את רצונו. אבל עשיו הרשע לא אוהב אותנו בלשון המעטה, ורוצה לגנוב מאתנו את הטוב הנפלא של קרבת אקים.

עלול היהודי ליפול בדעתו ולומר לעצמו: ממילא אני אבוד, הרי שקעתי בעולם הזה עם הרגלים לא טובים, אני מכיר את נגעי לבבי, ואיזה ערך יש לדברים שבקדושה שאעשה? כנגד זה עלינו לחזק את עצמינו וללמוד מיעקב אבינו את העצה הנפלאה: "אם יבוא עשיו אל המחנה האחת והכהו והיה המחנה הנשאר לפליטה", אם חלילה נפלת, נכשלת, לא הצלחת בעבודת ה' בהתמדה בתורה בקדושה ובענווה, אל תיפול בדעתך, אל תרפה! יש ערך עצום לכל נקודה טובה מיהדותך! תקבע בליבך שאתה רק מתחזק, "שלא אהיה נסוג אחור לגמרי מה' ולא אייאש עצמי לעולם... רק אני על משמרתי אעמוד, לחטוף מה שאוכל,  למען יהיה המחנה הנשאר לפליטה."

גם אם אינך מצליח להתמיד בלימוד התורה בעוצמה כה גדולה כמו שרצית, אל תעזוב את מעט הטוב שאתה יכול לחטוף! גם אם חלילה נזרק אדם מחוץ לגן העדן של מתיקות התורה, שלא יעזוב תפילות במניין או כל מצווה אחרת שיכול לאחוז בה. שהרי זה מה שיישאר מאתנו לנצח!

הלוואי ונזכה להתגבר תמיד ברצונות חזקים לה' ולא ליפול בדעתנו אלא לאסוף עוד טוב אמתי בעולם החולף והדמיוני הזה. "והיה המחנה הנשאר לפליטה"!