את המנגינה שלה אי אפשר להפסיק

אין אומללות גדולה מזו של רופא הילודים  בפגייה שמקבל לחיקו תינוק כחלחל, חיוור, וקפוא.

ד"ר חנה קטן , ט"ו בכסלו תשע"ח

דעות ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן
צילום: עצמי

לידות בית אינן כוס התה שלי. אמנם זה מאד רומנטי לחוות את הצירים בסלון ביתי מרהיב עין, חמים ונעים, כשהאח הבוער ומרעיף מטובו, וריח לבנדר וצלילי בטהובן מלווים את הרך הנולד בהופעה הבראשיתית שלו בעולם. נחיתה רכה ומענגת בהחלט.

ועדיין- מדובר ברולטה רוסית, והלידה היא עדיין תהליך פיזיולוגי מופלא אך מורכב, שאמור להוביל בסופו לאם בריאה ותינוק סמוק לחיים. אין אומללות גדולה מזו של רופא הילודים  בפגייה שמקבל לחיקו תינוק כחלחל, חיוור, וקפוא.

אמנם זכיתי להיות המיילדת של אחייני המתוק, שהחליט להפציע לאוויר העולם בשבת קודש, על המיטה של שכנתי, אבל הנמתח הנחווה בוודאי היה בגדר תענוג מפוקפק. היולדת, בכל אופן, נכנסה למחלקת התינוקות בנונשלנטיות עם חיוך כל כך רחב,  שישר נחשדה ברקיחת מזימה מתוכננת מראש.

עולם הפוך ראיתי. יש לידות שמתרחשות בסלון ביתי מרהיב עין ושופע חום בבני ברק. לא לידת בית מהסוג שתיארנו. לידת בית של ספר. הוזמנתי להשקת הספר השני של חני, בו ליקטה בכישרון רב תובנות מאירות בנושא אמונה וביטחון. רופא בשר ודם ישאג - מי לא ירא? - חני. 'סלב' בעקבות מחלת הסרטן, בתעצומות נפש ובהרבה חוש הומור היא מלמדת אותנו, הרופאים, שלא אנחנו רופאי כל בשר, ורק ריבונו של עולם יפליא לעשות. מדי יום אני מעלעלת בפרק מהספר, ושואפת לריאותיי מנות גדושות של אמונה שלמה וצלולה.

לצעדת הגבורה שתתקיים ביום שלישי בקמפוס מרהיב העין של מכללת אורות, בין מדשאות מוריקות ושבילי אבנים בוהקות. היה אך טבעי שנזמין את חני. היא תצעד בגבהות רוח, ותקרין עצמה נשית, ותספר בשפה עשירה וחיננית את סיפור חייה, רוויי האמונה והביטחון, כשאור יקרות מקיף אותה, וחיוך מאיר את פניה הטובות.

עשר נשים תצעדנה, כל אחת והאות המיוחדת שלה בתורה.

אך חני לא תהיה ביניהן. על זאת דווה ליבנו. אבל יש מנגינה שהיא לדורות, אות היא לעולם. השיר שחני כתבה והלחינה ילווה את האירוע. כי את המנגינה של חני אי אפשר להפסיק.