החלטת טראמפ יוצרת פתח לשלום

הגיע הזמן שהמערב יפסיק לחשוש מאיומי סרק. מי שמפחד רק מזמין יותר טרור.

הרב ד"ר חיים שיין , י"ח בכסלו תשע"ח

הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
צילום: פרטי

ימים ספורים לפני הבחירות בארה"ב התקיים בעיר העתיקה בירושלים כנס של המפלגה הרפובליקנית. מהמרפסת שעליה התקיים האירוע, נשקף הר הבית והכותל המערבי.

קרני השמש האחרונות ריקדו על אבני ירושלים במחול זוגות. דגלי ישראל וארה"ב נעו ברוח כמלטפים אלה את אלה. עשרות תחנות טלוויזיה שידרו את האירוע לכל רחבי ארה"ב.

כששמעתי את ברכתו המוקלטת של דונלד טראמפ ומחויבותו לעם היהודי ולמדינת ישראל, חשתי התרוממות רוח וקיוויתי שהוא ינצח בבחירות, כפי שאומנם קרה. אחרי המרורים של ברק אובמה הגיע זמן מעדנות.

כעת, על פי הפרסומים ההולכים ומתרבים בתקשורת, טראמפ עומד להודיע על הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל ואולי גם לתת הוראה על היערכות להעברת השגרירות מתל אביב. האנומליה לפיה שגרירות ממוקמת שלא בבירת המדינה, תסתיים. 

העם היהודי הכתיר את ירושלים כבירתו הנצחית עוד בימים שיבשת אמריקה היתה שוממה. דוד המלך ונביאי ישראל יצרו בה מורשת רוחנית אדירה אלפי שנים לפני שהחוקה האמריקנית אימצה כמה מהעקרונות שקיבלו ביטוי בכתבי הקודש שלנו. ירושלים היא בירת ישראל עם או בלי הכרת האומות. 

עם זאת, יש חשיבות מדינית כבירה להודעת טראמפ ובטוחני שבעקבות ארה"ב ילכו עוד מדינות. מדינות ערב, הפלשתינים, ערביי ישראל, איראן וארגוני הטרור מנסים להלך אימים על ארה"ב וישראל. כבר שלושה ימים שהם משמיעים ללא הרף חזיונות אפוקליפטיים ליום שאחרי ההכרזה, כאילו סוף העולם כבר כאן. חרב האיסלאם הוצאה מנדנה ומנפנפים בה לכל עבר. 

תקוותי שהנשיא טראמפ, שכבר הוכיח נחישות בנושאים אחרים, לא ירתע ויקיים את הבטחת הבחירות שלו למיליוני מצביעים שתמכו בו גם על רקע דבריו בעניין ירושלים. אכן, הגיע הזמן שהמערב יפסיק לחשוש מאיומי סרק. מי שמפחד רק מזמין יותר טרור.

בניגוד למגמה שמוצגת בתקשורת, אין לי ספק שהחלטת טראמפ יכולה לסייע בקידום תהליך שלום בין ישראל והפלשתינים. הסיבה העיקרית שאין תהליך שלום היא שהפלשתינים ושותפיהם משוכנעים שהיהודים הם צלבנים במולדת, שוהים זמניים מחפשי מקלט, שניתן לסלקם מעבר לקו הכחול. כל עוד יש מדינות וארגונים בעולם שנותנים גיבוי לחלומות הכזב של הפלשתינים, אין להם שום תמריץ להגיע להסדר עם ישראל. התמיכה של אובמה ומזכירות המדינה בפלשתינים רק הקשיחה את עמדתם והרחיקה את השלום. 

עמדתו הנחרצת של טראמפ בעניין ירושלים, על רקע שינויים גיאו־פוליטיים שמתחוללים באזורנו, עשויים לשכנע את הפלשתינים שעדיף להידבר עם ישראל גם לטובתם שלהם. הניסיונות לקדם שלום על ידי הפעלת לחץ לא הוגן על ישראל נכשלו, כעת הגיע הזמן לנסות דרך שונה. השלום איננו בפתח, אבל החלטת טראמפ יוצרת פתח לשלום.  

באדיבות "ישראל היום"