מחכים לחום של בית

ד"ר חנה קטן , כ"ב בכסלו תשע"ח

דעות ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן
צילום: עצמי

ישנם עשרות אלפי רווקים שממתינים לחום של בית , לליפוף של כף יד קטיפתית סביב האצבע, לעיניים צוחקות של ילדה עם צמות ונמשים, לריח המשכר של תינוק, למילות הקסם המעופפות באוויר – אמא...אבא. והחלום מתמהמה.

זהו סיפור שקשור לכולנו - מחוטב העצים עד שואב המים... הקריאה היא לרבנים, פוליטיקאים של הבית היהודי, [לפחות השם מחייב אם לא הכוח האלקטורלי של עשרות אלפי רווקים...], פובליציסטים ומובילי דעת קהל, אנשי תקשורת, אנשי ממשל ושיווק, חכמים ואנשי מעשה. בעיני, ראוי הנושא שיוצב בראש סדר העדיפויות הלאומי. כן, חשוב יותר מהרחבת ישובים או תקציב למוסדות חינוך  זה בדמנו ובנפשנו.  זה סיפור של הבית היהודי. אני תוהה איך אפשר לדבר על בית לאומי כאשר בנין הבית הפרטי מתמהמה אצל כה רבים וכה רבות?

בניגוד אלינו, הציבור החרדי דואג לילדיו, ובעיני, זה סיפור של אחריות הורית 'פר אקסלנס'. בדיוק כפי שההורה אחראי  לדאוג להאכיל, להלביש, ולחנך את ילדיו, כך הוא נוטל על כתפיו גם את האחריות לסייע לו בהקמת בית באופן אקטיבי ומסיבי.

הציבור הסרוג איננו מוצא את עצמו בעניין הזה וחבל. כי הילד והילדה נשארים לבד במערכה, והיא סבוכה. את המציאות הזאת אפשר לשנות – כדאי שנהיה יותר אקטיביים בהצעות, ביוזמות של מפגשים, בליווי של בני הזוג שנפגשים ובהטיית אוזן קשבת ובמתן עצה טובה. אבל יש עוד מהלך- אולי חשוב יותר. וזאת - לנסות לשנות תפיסות עולם, להעניק כלים מקצועיים ומיומנויות לבניית זוגיות בריאה ושמחה. וצריך להיות לצדם לאורך כל הדרך. וראוי שיהיה זה מהלך מערכתי.  

אבינעם הרש, פובליציסט, יזם חינוכי ומחנך, שאותו זכיתי להכיר דרך ארגון ישפה, חיבר אותי לחזון שלו. הוא הכין מסמך התנעה לאיגום והקצאת משאבים לטובת תכנית של אימון וייעוץ לרווקי הציבור שלנו. מדובר בשני רבדים, כללי ופרטי.

ברובד הכללי - סדנאות סמינריונים  וערבי היכרות  ייעודיים, ממומנים ממשלתית ורחבי היקף, בהם ייחשפו רווקי המגזר ליועצים, מאמנים, ופסיכולוגים העוסקים בתחום. וברובד האישי - הנגשת ייעוץ ואימון במהלך תקופת הפגישות, על ידי מתן שוברים של יעוץ והדרכה ללא עלות או במחיר מסובסד מאוד.

המסמך מסתיים במשפט הבא: אנו מאמינים שבניית אסטרטגיה זו תוכל להוביל לפריצת דרך בתחום הרווקות, ולקדם משמעותית את אחוזיי מערכות היחסים שיבשילו לכדי קשר של קיימא.

בואו נחלום בגדול.– נעסוק בבניין הבית הפרטי כבסיס לבניין הבית הלאומי. נתחיל במיקרו.