כשתהיה הפגנה נגד השחיתות האמיתית

אשמח לבוא להפגנה שלא תקרא להחלפת הממשלה, אלא להחלפת ערכים!

ארז צדוק , ל' בכסלו תשע"ח

ארז צדוק
ארז צדוק
עצמי

לקוח שהשקיע בקרן שלי שמשקיעה בחברות שמתנהלות בהוגנות, פדה את השקעתו בטענה שיש בעיה עם הערכים שלי, שאני לא יכול להיות אדם הוגן, כי אני 'תומך בכיבוש'.

חצי עשור שאני מוביל את נושא ההוגנות בעולם העסקים וההשקעות, נלחם, סוחף חברות גדולות, מנהל מאבקים חברתיים, מתווה הגז, פערים חברתיים, הזיהום במפרץ חיפה... ובא לקוח שמעולם לא עשה כלום בנושאי הוגנות וחברה וטוען שלא יכול להיות שאני אדם הוגן, כי אני 'תומך בכיבוש'.

הגישה הפטרנליסטית שקובעת מי הוגן ומי לא על פי הנטייה הפוליטית, אופיינית לרבים בשמאל. בזמן מחאת הגז רציתי לאחד את הימין והשמאל נגד המתווה. כשניסיתי להניא אנשי שמאל משימוש באלמנטים פוליטיים בהפגנות, נתקלתי לרוב בסירוב.

טענו שאי אפשר להפריד בין המדיני לחברתי, והימין אשם והכיבוש אשם בכל. כששטייניץ כינה את מתנגדי הגז 'שמאלנים אנרכיסטים', אנשי מרצ התייצבו בהפגנות מול מצלמות הטלוויזיה עם חולצות ירוקות ודגלי מרצ. אזרחי ישראל הפסידו.

כבר שנים רבות שהשמאל באופוזיציה. קל להיות 'ישר' באופוזיציה. לא צריך לקחת אחריות, בעיקר לצעוק על הקואליציה. אבל איכשהו השמאל תמיד מצליח להזכיר לציבור מי הוא ומה הוא, גם מהאופוזיציה. למשל בבחירות האחרונות לנשיאות המדינה, השמאל הציב מועמד בעל פגם ערכי – כרטיסי כבוד בבתי קזינו ברחבי העולם מלווים בעננה שחורה של שוחד ושחיתות, שאכן תורגמה מהר מאוד לחקירת משטרה. האם מפגיני רוטשילד יצאו אז לרחובות?

כשבנק מזרחי העניק בונוס של 650 אלף שקלים לשר המדע דאז יעקב פרי, בזמן שחברו למפלגה שר האוצר נלחם ב... בונוסים של הבנקים, סגרתי את כל חשבונותיי בבנק וניהלתי מחאה אישית. מישהו ממפגיני רוטשילד סגר את חשבונו בבנק מזרחי?

כשפרס הקפיץ את תקציב בית הנשיא פי שלוש והסיפורים חגגו, מישהו ממפגיני רוטשילד צייץ בטוויטר? כשאולמרט אמר שברק לקח מיליוני שקלים שוחד וברק לא תבע דיבה, כשהרצוג שתק בחקירה, מישהו ממפגיני רוטשילד כתב פוסט זועם?

כשיחימוביץ' טענה שההסתדרות מתנהלת כמו ארגון פשע עם עברות על סף עבריינות בתקופת הבחירות ליו"ר הארגון, ולא התנהלה חקירה אמיתית, מישהו ממפגיני רוטשילד יצא מפתח ביתו? קם מהכורסא?

אפשר להמשיך בדוגמאות אבל העיקרון מובן.

אכן יש בעיות מוסריות וערכיות קשות עם התנהלות רה"מ. כתבתי מאמרים חריפים ביותר נגד נתניהו ויש לי בעיה רצינית אתו, עם שטייניץ, ביטן ועוד. אבל יש לי בעיה רצינית גם עם הרצוג השתקן בחקירות וגם עם ברק והחששות, עם יעקב פרי והבונוס השערורייתי, עם שמולי שתמך בלהט בפואד לנשיאות וגם עם כבל שלא התחרט על כך, כי ככה זה פוליטיקה. יש לי בעיה עם הערכיות במחנה הימין, אבל הישועה לא תבוא מהשמאל שמקפיד להזכיר לנו שהוא לא פחות מושחת.

אשמח לבוא להפגנה נגד שחיתות.

אשמח לבוא להפגנה שתקרא לעמת את אולמרט וברק בשאלה האם היה שוחד מיליונים או לא, שתצא נגד מועמדים לא ראויים לנשיאות המדינה, לראשות הממשלה וגם לתפקידי שרים, ח"כים ופקידים בכירים מכל צד. אשמח לבוא להפגנה שלא תקרא להחלפת הממשלה, אלא להחלפת ערכים! אשמח לבוא להפגנה שבה אנשים יבינו שהשחיתות איננה נחלת הימין אלא פשתה בכל רבדי הפוליטיקה ולכן החלפת שלטון לא תביא למיגור השחיתות. החלפת ערכים כן.

הכותב הוא כלכלן, יזם, סופר, איש אקדמיה ופעיל חברתי. משמש כמנכ"ל 'קרנות אביב' המשקיעה בחברות הוגנות בלבד.