הכל מתחיל בחינוך

יוסי פלהיימר , א' בטבת תשע"ח

דעות המורה בכיתה
המורה בכיתה
צילום: עצמי

רבים כל כך הזדעזעו השבוע מסרטון ההשפלה של קצין וחייל צה"ל, אשר ערביות עויינות סטרו, בעטו, קיללו והשפילו אותם בנבי סלאח ללא כל תגובה, עד שחיילינו נסוגו. 

אין זה מקרה ראשון. אנו עדים לתופעה שקצין אפילו בדרגת סא"ל שמגיב כיהודי גאה, מודח מתפקידו, ואילו המתאפק (לא חלילה מול יהודי נוער הגבהות...) ומושפל ואף נפגע פיזית - מקבל הלל ושבח. אכן, גם החיילים המושפלים, כמו גם קודמים להם באירועים דומים, זכו לקבל גיבוי מלא ל(אי) מעשיהם, לכך שלא נפלו במלכודת התקשורת שחכתה לראות את תגובתם.

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מקרים מצולמים בהם רואים חיילים בורחים או מתעלמים. נדע,חילינו גיבורים,אמיצים ומיומנים. אנו אוהבים אותם וגאים בהם. התופעה אינה מעידה עליהם, אלא על גישה תודעתית, חינוכית חדשה, המחלחלת ונכנסת למציאות המחליפה בין טוב לרע ויוצרת תורת לחימה ומוסר שאין בינם לבין המוסר היהודי וההגיוני דבר.

על זה אמרו חז"ל כי כל הסוטר לועו של ישראל כמכה את השכינה. מדובר בתופעה של חילול ה' וליקוי מאורות, חוסר הבנה בסיסי בין אויב ואוהב בין אהבת ישראל לדיני מלחמה ומיגור האויב, דבר שמביא לפגיעה בהרתעה המקומית תוך הפרות סדר, תוקפנות, זלזול וחוסר פחד של האויב כאן ועשוי לפגוע אף ברמה העולמית. 

חיל יהודי הוא סימן המלכות, הממשלה והאמונה. פגיעה בו חייבת להיות מלווה בתגובה מיידית שתביא למצב של חיל אחז יושבי פלשת בראותם חייל. 

חז"ל אמרו כי המרחם על האכזרים נהיה באופן סימטרי מתאכזר על רחמנים. המחזיר גופות מחבלים, נותן לאויב להכותו, דן בשטח עם האויב המנסה לטבוח בילדי עמו, עשוי להגיע באופן טבעי לבלבול ואף לעיתים להתאכזר על רחמנים.

וכלפי מה הדברים נכתבים לאנשי החינוך?  חברים, הכל מתחיל בחינוך.

יש לנו אנשי צבא מופלאים וצדיקים אך ביחד עם זאת יש ליקוי מאורות בהבנת הרעיון היהודי והדרך. הדברים מלמדים עד כמה מוטלת כיום אחריות רבה לחנך ולדייק את האמונה, ההבנה הציונית, יהודית, מחשבתית הבריאה ולגדל דור מנהיגים ומצביאים צבאיים היודע את הדרך, את דרכם של אברהם,משה,יהושע ודוד, של מקימי המדינה וראשי צבאה הראשונים, דור אשר מניף את הדגל ללא גמגומים ובראש מורם.