על מה השמחה?

יעל ענתבי , י"א בטבת תשע"ח

דעות יעל ענתבי
יעל ענתבי
צילום: פייסבוק

ישראלים רבים באופוריה, טראמפ נבחר להיות נשיא ארה"ב ולא עוד אלא שהצהיר כי ירושלים היא בירת מדינת ישראל.

לא חשוב שבסאב טקסט ההכרה היא בירושלים שלפני מלחמת ששת הימים והשאר אפילו אליבא דטראמפ פתוח למשא ומתן. לא חשוב שיומיים לאחר מכן חתם טראמפ על המסמך הדוחה את העברת השגרירות לירושלים לצורך היערכות שתיקח שנה, שנתיים, שלוש... לא מרגש שאין שום משמעות מעשית להכרזה – העיקר שהימין מרוצה מהאוויר שבבלון המנופח, כמה שיותר אוויר בבלון הוא גדל יותר, אולם, הוא גם יכול בסופו של דבר להתפוצץ.

בן גוריון נאם ביום העצמאות השביעי של מדינת ישראל בטקס המרכזי במצעד צה"ל וכך אמר: "לא בזירה העולמית, אלא מבפנים יחזק ישראל ויעמוד... הגברת עליה... הגברת טיב עבודתנו ופריונה, טיפוח המחקר המדעי... הקטנת הזיקה שלנו לכוחות חוץ עד המינימום, ועל הכול – שקידה מתמדת על הגברת כוחותינו וביטחוננו וקיום ביטחוננו בכוחותינו-אנו. אלה הם הדברים שיקבעו גורלנו יותר מכל גורם חיצוני בעולם. עתידנו אינו תלוי במה יאמרו הגויים, אלא במה יעשו היהודים".

גישה זו של בן גוריון המייצגת את הציונות האקטיביסטית במאה שעברה נשכחה כמעט לגמרי מהשיח המדיני העכשווי.

אני מאשימה את ממשלת ישראל בהחלשת מעמדה של ירושלים בירת ישראל!

לא רק שאינה מעבירה תקציבים לקידומה של ירושלים

לא רק שאינה מעבירה את כל משרדי הממשלה לירושלים

אלא שהחמור מכל, הממשלה אינה מאפשרת כבר שנים רבות בנייה מאסיבית בירושלים וסביבותיה ומאידך מגדילה את האוכלוסייה הערבית בעיר באמצעות התעלמות מבניה בלתי חוקית רחבת היקף.

בשנים האחרונות מספר התחלות הבניה למגזר היהודי בירושלים עומד סביב 1,500-2,500 דירות בשנה. רק כדי להדביק את הגידול הטבעי נטו יש צורך ביותר מ - 3,500 דירות בשנה. לעומת זאת במגזר הערבי יש כמה מאות התחלות בניה רשמיות מידי שנה ומספר לא ידוע של התחלות בניה לא חוקיות. רוב עיסוקם של ועדות הבניה המקומית והמחוזית בירושלים הוא באישור בניה לערבים.

לפי הערכה, חיים כיום במזרח ירושלים בבניה בלתי חוקית כ - 120,000 תושבים ערבים. רובם הגדול שוהים בלתי חוקיים שמתגוררים בירושלים שמעבר לגדר ההפרדה, שטח אותו הפקירה הממשלה.

שמא תאמרו אולי הממשלה לא מודעת לנתונים? נעלם דבר מעיני השרים? לא כך הוא, כולם מודעים כבר שנים רבות למצב ההזוי והבלתי נתפס בו הממשלה מפקירה את ירושלים! אני אישית מעדכנת מידי תקופה את שרי הממשלה, השב"כ מעביר נתונים, המל"ל מנתח את המצב וכולם יחד מתנהגים כבת יענה, טומנים את ראשם בחול ומחכים שהפתרון ינחת מהשמים.

פתרון יצירתי במיוחד מקודם בימים אלו על ידי הבית היהודי בסיוע השר אלקין כאשר ח"כ שולי מועלם הביאה הצעת חוק שכותרתה "נדרש רוב של 80 ח"כים לחלוקת ירושלים". חוק זה שאמור לבוא בקרוב לאישור בקריאה שניה ושלישית בכנסת כולל בתוכו סעיף אליו ח"כ מועלם טוענת שאינה מודעת (חמור ביותר!) המאפשר הקמת מועצות ערביות מקומיות בירושלים. מה עוד שאת רוב ה - 80 אפשר לשנות ברוב של- 61 ח"כים... מה הרווחנו? כותרת בעיתון!

הממשלה, בחוסר המעש שלה, נכשלה כישלון חרוץ בטיפול בגידול הדמוגרפי של הערבים בירושלים. ואז כפתרון יצירתי הזוי היא מתכננת לתת למועצות ערביות לטפל בבעיה. אבסורד בהתגלמותו!

חלק מחברי הכנסת איתם שוחחתי, לא היו מודעים לסעיף המסתתר בהצעת החוק ומסתבר שקראו רק את הכותרת או לא הבינו את הטריק שהוכנס לחקיקה. חלק מחברי הכנסת עסוקים כל הזמן בלהיבחר שוב בפריימריז הבאים ומה שחשוב עבורם זה יצירת כותרות באמצעי התקשורת ולא מהות או אידאולוגיה. האם אנו יכולים לסמוך על נבחרי ציבור שלא עושים מלאכתם נאמנה?

אמר פעם אחד מגדולי הרבנים: המצב הכי גרוע הוא כאשר "אין לנו לסמוך אלא על אבינו שבשמים", כאשר אי אפשר לסמוך על בני אדם.

צריך לזכור שתקופת טראמפ תסתיים מתי שהוא. לכן, אם הממשלה לא תנצל את חלון ההזדמנויות ותתחיל בתכנון ובבניה של עשרות אלפי דירות ליהודים בירושלים וסביבתה, בד בבד עם הפסקת הנהירה של ערבים מיו"ש לעיר, נמצא עצמנו בעוד שנים מעטות עם רוב ערבי מוצק בירושלים.