אונר"א: נתניהו נגד, המינהל בעד

בשעה שעם ישראל מגלה את חומרת ההסתה בספרי החינוך של אונר"א, ממשיך המינהל האזרחי לפרגן ולהחמיא לאונר"א על ...מלחמתה נגד ההסתה

מנחם רהט , כ"ד בטבת תשע"ח

מנחם רהט
מנחם רהט
צילום: עצמי

1.חֶלֶם או ליקוי מאורות? מדינת ישראל סוף סוף התעוררה מאדישותה, בסוגיית חתרנותו של אונר"א.

בעקבות הביקורת החמורה שמתח הנשיא טראמפ על תיפקודה השלילי של אונר"א בליבוי האיבה של הפלשתינים כלפי פתרון כלשהו של הסיכסוך, השמיעו ראש הממשלה ושריו ביקורת חריפה כלפי אונר"א והגדירו את האירגון כגורם שלילי קיצוני, שמנציח את הסיכסוך ומעמיק אותו, בכך שאונר"א מעניקה מעמד של פליטות לצאצאי הפליטים לדורותיהם, עד דור חמישי ושישי ומעבר לכך – מעשה שאין לו תקדים בעולם ואין בו כדי להוביל לפתרון כלשהו.

וראה זה פלא: בעוד היד הישראלית האחת מציגה את אונר"א כמחולל פעיל של איבה פלשתינית, וכגורם שמתחזק את בעיית הפליטים ומונע את שיקומם, באה יד ישראלית אחרת, בדמות המתפ"ש (המינהל האזרחי: היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים) ומציגה את אונר"א באופן שיקרי באור מתון, כגורם שתורם להנמכת הלהבות.

2. לא ייאמן. חלמאות? ליקוי מאורות רבתי? הנה העובדות: באתר באנגלית של המתפ"ש מופיע מאמר המציג את אונר"א כגורם מרסן את החינוך לאלימות, תחת הכותרת "אונר"א שואפת להקים חינוך ללא הסתה; חמאס ואש"ף מתנגדים".

אדם זר, מה אמור להבין מכותרת שיקרית זו? שביו"ש מתנהלת מלחמת בני אור, כלומר אונר"א, מול בני חושך, שהם האש"פ'ניקים והחמאס'ניקים. או במונחים אמריקניים: ה'גוד גאייס' (החבר'ה הטובים) נאבקים ב'בד גאייס' (החבר'ה הרעים). ומכאן קצרה הדרך בפני כל גורם הומניטרי זר - אדם פרטי, חברה עיסקית או ממשלה – לתרום כספים לטובת 'החבר'ה הטובים' מאונר"א, שכל מטרתם לחנך ללא הסתה. וכבר היו דברים מעולם: הקנדים כמעט חידשו תרומתם לאונר"א, בדיוק בגלל כותרת מטעה ומזיקה זו.  

3. ומה במציאות? בדיוק להיפך. 180 מעלות הפוך. לא חינוך לאי הסתה ולא נעליים. רק הסתה וחינוך למרחץ דמים אינסופי ול'שאהידיות'; לטרור ניצחי, ולאי השלמה ניצחית עם הנוכחות היהודית 'הגזלנית' בארץ ישראל.

החוקרים 'הערביסטים' ד"ר ארנון גרויס וד"ר רוני שקד, הוכיחו במחקרם המקיף, שספרי הלימוד של אונר"א רק מחריפים ומעמיקים את הסיכסוך ומוליכים אותו עד לקצה הבלתי פתיר. על פי ספרי אונר"א, לא ייכון שלום לעולם, מפני ששלום פירושו יישום  'זכות השיבה', והשמדת 'שרידי הזרים' בפלשתין.  

אלה הם, בתמצית, מימצאיו העגומים של מחקר 'צילום מצב', שיזם המרכז למחקר מדיניות המזה"ת, בראשות דוד בדין, תושב אפרת, שהנושא בוער בעצמותיו עשרות בשנים. הוא גייס מקרן ויזנטל מימון למחקר החשוב, רכש ברמאללה את כל 201 ספרי הלימוד החדשים של אונר"א שהופיעו ב-2016/7 לשימושם של כל מוסדות החינוך הפלשתינים, וביקש לדעת מה באמת מלמדת אונר"א את השבאב הפלשתיני ביו"ש, בעזה ובמזרח ירושלים..

סריקת גרויס-שקד העלתה מימצאים מחרידים: ספרי אונר"א קיצוניים מספרי הלימוד הישנים. בחדשים כבר אין זכר לישראל אלא רק לישות ציונית כובשת, פולשת, חמדנית, קולוניאליסטית, נטולת זכויות כלשהן ב'מולדת הפלשתינית' שמִן הים עד לירדן. ספרי הלימוד מתייחסים לישראל, ליהודים ולשלום, על בסיס 3 עיקרי יסוד: דה-לגיטימציה, דמוניזציה ואינדוקרטרינציה למאבק אלים. ישראל והיהודים הם הפושעים האולטימטיביים, והפלשתינים הקרבן האולטימטיבי.

       4. מימצאי המחקר אומצו ע"י   ד"ר (אל"מ) ראובן ארליך ראש מרכז המידע למודיעין ולטרור ("המחקר אינו מותיר שום תקווה לחיי דו-קיום"); קצינים בכירים בדימוס (אלוף עמוס גלבוע: "כל הדיבורים על יוזמות שלום, נאמרים בעולם של שוטים ועיוורים"); מרכז בס"א למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר אילן, ועוד - ועולים בקנה אחד עם מיתקפתו של הנשיא טראמפ, המאיים לייבש את תקציבי אונר"א ממש מאותן סיבות.

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס השבוע לנושא, בפתח ישיבת הממשלה: "אני מסכים לחלוטין עם הביקורת של הנשיא טראמפ על אונר"א, שמנציח את בעיית הפליטים, את הנראטיב של 'זכות השיבה', במטרה לחסל את ישראל, ועליו לעבור מן העולם". שרים אחרים ובהם בנט, ארדן, שטייניץ ואחרים תיארו את אונר"א כחממת טרור, שבבתיה"ס שלה בעזה הוצבו משגרים נגד ישראל. 

       ועל אף התמונה המחרידה, הנוראה הזו, מפרסם המתפ"ש דברי סנגוריה אודותיה. אונר"א מיידה בנו חיצי איבה מורעלים, מחנכת להיעלמותנו מהמפה - והזרוע האחרת של המדינה מחבקת אותה.

       5. מדוברות המתפ"ש נמסר כי "בספטמבר נפגש מפקד המתפ"ש אלוף פולי מרדכי עם מנכ"ל אונר"א ודרש בחינה מחדש של כל תכני ספרי הלימוד של אונר"א, ולהרחיק מספרי הלימוד כל תוכן שיש בו הסתה". בתשובה לשאלה מדוע לא הוסר מהאתר הפירסום המפרגן לאונר"א, השיבו: "זה במסגרת החדשות שלנו שאיננו מסירים, כפי שב-YNET לא מסירים דפים קודמים".

       ולהשומע ינעם.