חוקי הבחירות גורמים לשחיתות

ברוך מרזל , ז' בשבט תשע"ח

ברוך מרזל
ברוך מרזל
צילום: Hadas Parush/FLASH90

אחרי לא מעט מערכות בחירות, אפשר לקבוע בברור - השיטה נכשלה. זה לא עניין של מפלגה זו או אחרת, של ראש ממשלה כזה או אחר. במדינת ישראל היום יש שחיתות ואין דמוקרטיה.

הנתון הבסיסי בפוליטיקה הישראלית היום הוא, שרק מיליונרים או מושחתים יכולים להצליח להיבחר. זאת, מכיון שעל-מנת להקים מפלגה ולעבור את אחוז החסימה, צריך מליונים רבים של שקלים, וכך גם לרוץ בפריימריס בתוך המפלגות הקיימות. אין זה מקרה, שכל ראשי מהפלגות היום הם מליונרים – נתניהו, בנט, לפיד, גבאי ודרעי. כך גם הרצוג וברק, אולמרט ושרון ועוד.

איזה מין "דמוקרטיה" היא זו שמתאימה רק לעשירים, ואיך קורה, שפרשיות כה רבות נקשרות בהנהגת המדינה (כאשר ברור שמה שמתגלה אינו אלא חלק מהשחיתות שקיימת בפועל).

הבה נתבונן בנתונים. נתחיל מהעובדה, שהמאפייה הפוליטית - על-מנת לחסום מתחרים - קבעה שאחוז החסימה הוא ארבעה מנדטים, כאשר כדי להביא ארבעה מנדטים צריכים לפחות 140,000 קולות.

דבר זה דורש הקמת סניפים, שכירת מכוניות ופעילים, אנשי פרסום ואסטרטגיה, סקרים ופרסום מודעות בעיתונות, שלטי חוצות ומודעות רחוב, עשרות אלפי פלריגים ומאות אלפי חוברות ופליירים, ועוד שיטות ואמצעים להעברת מסרים. אז מהיכן מי שחושב שהוא יכול לתרום ולהשפיע יכול לממן את כל זה, במיוחד כאשר חוקי המפלגות מגבילות את המתחרים באיסוף תרומות ל-1000 שקל לאדם, ופרטיו צריכים להיות חשופים לכל, כאשר מחו"ל אסור לקבל תרומות, מעמותות גם כן אסור לקבל, אז מה הסיכוי למישהו שאינו עשיר ואינו מושחת ורמאי להתמודד? כל זאת, בשעה שהמפלגות הקיימות זוכות למיליונים רבים מהמדינה כמקדמה בלבד.

אחרי שאדם מבין שהדמוקרטיה הישראלית הצליחה לחסום את רוב האפשרות למפלגה חדשה לקום, מחליט האזרח לקצר דרך ולרוץ בפריימריס. הוא פונה, למשל, לליכוד. מולו רצים מאות אנשים, חלקם עשירים וחלקם מסדרים לעצמם תקציבים מהמדינה. כאן אתה חייב להיות גם עשיר וגם גמיש אידיאולוגית, כי כדי להיבחר בפריימריס אתה חייב קמפיין שעלה הרבה כסף, אתה חייב במקום לעבוד ולהתפרנס ללכת למאות אירועים ושמחות של חברי מרכז ולהשאיר שם מתנה יפה. אחרת לא תקבל את תמיכת החברים, כי בפריימריס זה מה שחשוב, לא אידיאולוגיה, אלא קשרים.

במקביל אתה פוקד הרבה אנשים וגם זה עולה כסף רב.

הכל עובד לטובת העשירים והמושחתים, ולכן המערכת הפוליטית שלנו מורכבת ממושחתים שנתפסו ומכאלה שברור לכולם שהם מושחתים, אבל עדין לא נתפסו. ואולי יש מיעוט של אנשים שלא עברו על החוק כדי להיבחר.

אבל שיא החוצפה זה שאנשים בעלי עקרונות שאינם מזדהים עם אף אחת מהמפלגות יקימו מפלגה משלהם ויתמודדו ואז יבואו אלו שפעלו להעלאת אחוז החסימה לארבעה מנדטים, ובעוד הם דאגו לקחת למפלגות שלהם מליונים למימון בחירות, במקביל חוקקו חוקים שיגבילו את היכולת של אנשים שרוצים להתחרות בהם לאסוף כסף ולהתמודד, ואח"כ מתחילים לילל ולבכות שאנחנו מבזבזים קולות. זה מזכיר את האיש שרצח את אביו, ואח"כ בכה שהוא יתום.

תחזירו את הדמוקרטיה! תנו לכל אחד הזדמנות שווה להתמודד ולהשפיע, ואז קולות לא ילכו לאיבוד