הברית שביציאת מצרים

הרב אביעד שינוול , ז' בשבט תשע"ח

יהדות ברית מילה
ברית מילה
צילום: ישיבת שדמות נריה

לפני מספר רגעים הכנסנו את בננו היקר יהונתן בבריתו של אברהם אבינו. מדהים לפגוש מצווה שמשמחת כל פעם מחדש כאילו זאת הפעם הראשונה. שרשרת אדירה נמתחת על פני אלפי שנות היסטוריה מאברהם אבינו ועד הילד הקטן והמתוק הזה. באירוע הזה יש אמא, יש אבא, יש תינוק ויש עם שלם שלוקח ללב מצווה מיוחדת כדי להעביר מדור לדור תוכן ייחודי ועמוק. תזכורת קטנה בשביל מה שווה כל המאמץ הטכני והנפשי סביב הלידה וגידול הילדים.

יש משהו מאוד עוצמתי בברית מילה אבל קשה להסביר אותו. בגטאות, במדבריות, בשלג, בשרב, בעוני ובשבי מסרנו את נפשנו כדי לכרות ברית בבשרנו. משהו בברית הזאת גורם לדברים גדולים להתרחש, "בזכות המילה אני אקרע את הים" (מכילתא בשלח ג). אירוע היסטורי מכונן כמו קריעת ים סוף איננו מתרחש רק בגלל מעשה חד פעמי שקבוצת אנשים עושה אלא בגלל מציאות נפשית עמוקה.

מה יש שם?

ברית המילה מבוססת על כנות חדה ויכולת התמסרות גדולה. מצד אחד בעצם ברית המילה אנחנו מכריזים שיש לנו תאוות. בכנות ובאומץ אנו עומדים מול עצמנו ומכריזים שאיננו נקיים מחולשות ורצונות חומריים. איננו מדמיינים שאנחנו מלאכים נטולי תאוות וחסרונות. יש עמים הטועים לחשוב כן ולכן קוראים לעצמם מושלמים (מוסלים בערבית) או קדושים (כריסטיאן באנגלית), אך אנו מודעים לחסרונותינו.

מצד שני איננו נכנעים לתאוות אלא כורתים ברית עם הקדוש ברוך הוא ובכך קושרים את עצמנו לעולמות עליונים. ברית המילה זה הצבת רף שאנחנו מציבים לעצמנו כדי לבנות חיים ערכיים ונקיים מתאוות. ברית המילה גונזת בתוכה תקווה עמוקה ואמונה גדולה בעצמנו וביכולת שלנו לחיות חיים מוסריים. בעצם, זה התמצית של עם ישראל, לא להיכנע לחולשות האנושיות. כמה עמוקה היא האמירה "זה הקטן גדול יהיה" כי אנו באמת רואים את הגדלות שקיימת בו ומחכה להתבטא בעולם.  

בברית המילה אנו אומרים לרך הנולד: "אנו מאמינים בך ורואים את הטוב הנפלא שבתוכך שיצליח להתגבר על כל החסרונות במהלך חייך אם רק תאפשר לו לפרוץ החוצה. נלווה אותך לאורך הדרך ונעזור בכל דבר שתצטרך מתוך אמון גדול בטוב שבנשמתך".

בשביל עם כזה שווה לקרוע את ים סוף. למען עם שמסוגל במלוא הכנות להתבונן בעין חדה על עצמו ועל חסרונותיו ומצד שני מסוגל להציב לעצמו רף מוסרי גבוה – שווה לעשות את יציאת מצרים. אומה שכזאת מסוגלת לרומם את העולם כולו ולקדם את האנושות למקום טוב יותר. התכנים הללו מופיעים באופן מיוחד בברית המילה ולכן "בזכות המילה אני אקרע את הים".