ציניות, רשעות ורוע

החוק הפולני הוא ציני ומרושע - מי שמתנער מימי האופל, יגלה שהם רודפים אחריו.

הרב ד"ר חיים שיין , י"ב בשבט תשע"ח

הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
צילום: פרטי

ציניות, רשעות ואולי בנאליות של הרוע יכולים לגרום למחוקקים פולנים, בצמוד ליום הזיכרון הבינלאומי לשואה, לאיים בענישה על כל מי שיזכיר את פולין בהקשר לפשעי השואה.

כל בן אנוש הגון יודע שדרכי פולין אבלות, אדמתה ספוגה בדם יהודים, שמיה לא יוכלו להסתיר את עשן הארובות השחור, ונהרותיה לא יוכלו לעולם לשטוף את הזוועות שהתרחשו על אדמתה המקוללת. 

מדינת ישראל קמה על מנת להבטיח את ביטחונם וקיומם של היהודים. גלות בת אלפי שנים שהסתיימה בשואה נוראה, לימדה אותנו שיהודים חסרי כוח מגן לא יכולים לשרוד בעולם עוין. שנאת עולם לעם עולם, שהתבססה בעיקר על מקורות הנצרות, ראתה ביהודים מושפלים, רמוסים ורדופים הוכחה לצדקת אמונתם.

למדינת ישראל תפקיד נוסף וחיוני, לא לאפשר לאף אומה לברוח מאחריותה לשואה בין בדרך של שכתוב ההיסטוריה או באמצעות הכחשת השואה. דווקא בימים אלה, שניצולי שואה החיים עמנו הולכים ומתמעטים, חובה לעשות כל מאמץ מחקרי, היסטורי, חינוכי ותקשורתי לשמר את זכר השואה למען הדורות הבאים. מדינת ישראל ויהודי העולם לא יאפשרו לממשלה הפולנית לברוח משיתוף הפעולה של פולנים עם הגרמנים.

גרמניה הנאצית היא האחראית העיקרית להשמדת שישה מיליון יהודים, ובהם כמיליון וחצי ילדים. אולם אין ספק שהפתרון הסופי יכול היה להתממש רק בעזרת לאומים ששיתפו פעולה עם הנאצים. בין משתפי הפעולה נזכיר את הלטבים, הליטאים, האוקראינים, הבלגים, הצרפתים וגם הפולנים. בין הפולנים היו משתפי פעולה שעסקו בציד יהודים ממש, ואחרים שעמדו מהצד כשראו את שכניהם היהודים מנסים להימלט מהשמדה ולא הושיטו עזרה.

פרופ' יאן טומאש גרוס פרסם מספר מחקרים וספרים על חלקם של הפולנים שביצעו מעשי טבח ביהודים. בספרו "שכנים", שיצא לאור בשנת 2001, הוא חשף לראשונה את הטבח במאות יהודים שבוצע בעיירה ודוובנה ביולי 1941, ובעיירה רדיזלוב, כמו גם במקומות אחרים. פרופ' יאן גרבובסקי טוען בספרו "ציד היהודים ־ בגידה ורצח בפולין בימי הכיבוש הגרמני", שכמאתיים אלף יהודים נהרגו משום שחייהם איבדו את ערכם בעיני הפולנים כבר באביב 1942. ניתן להסיק שבעיניו אותם מאות אלפים נרצחו באחריות הפולנים.

אשר על כן, טוב תעשה ההנהגה הפולנית אם לא תתחמק מתרומת האומה הפולנית ליישום הפתרון הסופי. לא ניתן לשכתב את ההיסטוריה.

חשוב ללמד בפולין גם את הפרקים האפלים בתולדות המדינה, ובה בעת אפשר גם להעלות על נס את אותם פולנים חסידי אומות העולם שסייעו ליהודים. מי שמתנער מימי האופל, יגלה שהם רודפים אחריו.

באדיבות "ישראל היום"