בת מצווש סטייל סדום

אבינועם הרש , י"ג בשבט תשע"ח

אבינועם הרש
אבינועם הרש
עצמי

אחת מהשיחות הזכורות לי ביותר הייתה לפני שנה כשחינכתי את תלמידי כיתה ו':

"פתאום" היא אמרה לי בטלפון "אני קולטת שעשו לאחד מהתלמידים שלך מסיבת יום הולדת ופשוט לא הזמינו את הילד שלי. אתה מבין?".

לא. לא הבנתי. או לא עיכלתי.

כאילו אני מקשיב לה ולא מבין כמה רוע או חוסר אנושיות או אטימות או אפס מודעות או אנטיליגנציה שטחית של נעל אתה צריך בכדי לעשות מסיבת יום הולדת או בר מצווה/בת מצווה לילד/ה שלך ולא להזמין את כולם כאשר אתה יודע (רשעות!) או לא מודע (טיפשות!) לעובדה שהמסיבה הזו עלולה לדרוס ולהרוס את הדימוי העצמי של אותו ילד תמים שלא הוזמן ולא מבין על מה ולמה לא הזמינו אותו ואת הילדים האחרים כן?

ואני מתלבט מה להגיד להורים הללו, כי אני בטוח שבאיזה שהוא מקום, הם יוכלו לבוא ולהגיד לי:

"אבל אנחנו עושים את זה שלא בשעות בית הספר, מה הבעיה שלכם?".

או למשל:

"אנחנו רוצים לשמח את הילד שלנו, ולהזמין את כל הכיתה עולה המון כסף ולכן חשבנו על האפשרות הזו".

ואני בטוח שגם עכשיו, יש אנשים והורים שיקראו את הפוסט הזה ויגידו לעצמם: "וואלה, צודקים. מדינה דמוקרטית. ויש גבול כמה המחנך או בית הספר יכולים להתערב לתלמידים בחיים".

ובא לי לצעוק עליהם: "תגידו הורים נכבדים. אתם אמיתיים?

זה המסר שאתם רוצים להעביר לילד שלכם?

שמותר לפעמים לדרוך ולבייש תלמידים אחרים רק בכדי שהוא יוכל לחגוג את היום הולדת/בר מצווה/בת מצווש המושקעת שלו עם החברים הטובים שלו ושכל השאר ילכו מצדכם לחפש?".

ואני מרגיש כל כך חסר אונים ועצוב וכואב את כאבו של התלמיד הדחוי שלי וחושב איך למרות שיש דברים שנראים לי כל כך שחור ולבן עדיין להורים מסוימים נראים כאפור ובעצם, למה לא? ויאללה, אז מישהו יפגע, או יבכה או יאסוף את הכבוד העצמי שלו שיתנפץ למיליון רסיסים מהכביש, אבל מה זה משנה, העיקר שהילד שלי יחגוג בסבבה שלו.

אז הורים יקרים. כמחנך. כמורה. כהורה. אני ממש מבקש מכם:

כשאתם עושים יום הולדת לילד שלכם, בחייאת, תדאגו שמעבר לפאן ולחוויה, יום ההולדת הזה לא הולך להשאיר צלקת מכוערת אצל ילדים אחרים כטראומה לכל החיים.

תאמינו לי שגם אתם, לא הייתם רוצים שהילד שלכם יגדל ויקבל את המסר שלפעמים, האחר הוא אפס ושקוף ומותר לי לרמוס אותו רק בגלל שאני יכול ורוצה לחגוג את יום ההולדת/בר מצווה שלי יותר בכיף לא זה העולם שאנחנו רוצים להנחיל לילדים שלנו.

ואם אתם עדיין לא מסכימים איתי, מקווה שתבינו על מה אני מדבר לפני שזה יגיע לילד שלכם.