אימהות למען הבנים

ד"ר חנה קטן , ט"ז בשבט תשע"ח

דעות ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן
צילום: עצמי

לכבוד הרמטכ"ל

אנחנו, פורום רבניות 'יהודית', אימהות למען הבנים, פונות אליך במכתב גלוי בנושא השירות המשותף. זאת לאחר שפנינו אליך מספר פעמים בבקשה להיפגש אתך פנים אל פנים, ולא נענינו.

לאילמות הזאת אנחנו משיבים בהצהרה שאנחנו מייצגות את החיילים ומדברות בשמם. אנחנו, אימהות לבנים ולחתנים שמשרתים בצה"ל במסירות נפש, רובם הגדול כחיילים קרביים, סבתות לנכדים שממלאים את השורות בכל יחידות החוד, נשות רבנים ששולחים את שמנה וסלתה של חברת בית המדרש להחליף את לבושם למדי זית.

אנחנו שיודעות מה הם לילות לבנים, מה הן תפילות לשלום חיילי צבא הגנה לישראל, שנושאות על כתפן כל אחת ואחת דאגה לכמה בנים שמשרתים יחדיו - כן, כך זה כשיש משפחה גדולה, שמתחנכת על ערכי הציונות הדתית, שעל דגלה מתנוססת מסירות הנפש לעם ישראל בתחומים שונים, וביניהם – השירות המשמעותי בצה"ל. אנחנו תוהות אם חברות ארגוני הנשים השונים המייצגות דעה הפוכה משלנו, ומביעות זאת בנחרצות, אכן חוו על בשרן את חווית הכביסה של מדים ירוקים של כמה בנים במוצאי שבתות, וגיהוץ קדחתני של כולם, וציפייה דרוכה לחמשושים המתוקים שמגיעים כל שבועיים-שלושה, והגעגועים...

אנחנו לא יודעות אם אתה יודע, אבל אנחנו מכנים את הצבא של כולנו - 'צבא קדשנו'. ואנחנו מבקשות שאכן יהיה המחנה של בנינו קדוש. אין זה סוד, ועל כך העידו מומחים ממנו, שהשירות המשותף גורם, קודם כל, לנזק עצום לצבא, ולהחלשת השורות. אך לא נתרכז בזה.

אנחנו תמהות בקול רם וקבל עם ועדה - איך אפשר להכריח קבוצות של בחורים שחיו במשך חייהם באווירה בה החינוך הוא נפרד, ותנועת הנוער היא נפרדת, והקשר אם קיים בין המינים מתנהל בצניעות, איך אפשר להכריחם להפוך את עורם ול'השתלב' עם בנות, וזאת דווקא בתנאי לחץ מבצעי וחברתי, ובכך לדרוס ברגל גסה על כל היקר להם?

ומה עם הפגיעה בקצינים, שנדרשים לפקד על מחלקות מעורבות, כאשר זה עומד בניגוד לאמונתם, ונדרשים לבחור בין ערכי התורה לבין העלייה בסולם הדרגות הצהליות הממתין לכישוריהם המופלאים?

כבוד הרמטכ"ל - אנחנו מבקשות לסכם את המכתב בבקשה שילדינו לא יוצאו ל'חינוך מחדש'. אנחנו מבקשות שישובו הביתה כפי שיצאו מבתיהם.

והיה מחננו קדוש.