זו לא הפתעה זו השיטה!

מיכאל פואה , י"א באדר תשע"ח

דעות מיכאל פואה
מיכאל פואה
צילום: באדיבות המצולם

שלום, השופטת וילנר?

כן

זה יונתן נד"ב מהפרקליטות , יש לי בקשה קטנה.

כן מה אני יכולה לעזור.

תקחי בבקשה את תיק 8817/17 יש שם בקשה מהיום למתן החלטה בלי דיון, אני צריך שתדחי את הבקשה עוד היום.

מה קרה מה הלחץ? זה גם בכלל לא תיק שמיועד אלי!

זה עותר נג'אס מאלה שעולים להר הבית, הוא בכלל לא מיוצג אין לך מה לדאוג. פשוט שכחתי לשלוח לו תגובה היום עד תשע ושלחתי לו בעשר וחצי והוא כבר מבקש החלטה בלי דיון. אני פשוט לא רוצה שביום ראשון בדיון לפני הנשיאה יבזבזו זמן על השטות הזו.

זו פחות או יותר השיחה שאני מניח התקיימה לפני כחודשיים ביום שישי כ' כסלו בשעה 11 בבוקר בין נציג הפרקליטות לשופטת וילנר שאכן נענתה לבקשה והוציאה החלטה שדוחה את בקשתי. בדיון שהתקיים לפני נשיאת בית המשפט  אסתר חיות לא ויתרתי וביקשתי לדון בבקשתי שנתנה ביום ו' בבוקר. סיפרתי שאני כאזרח התקשרתי לוודא שהבקשה אותה שלחתי ב-9:45 התקבלה, וקיבלתי תשובה שעד יום א' אף אחד לא יראה את בקשתי.

טענתי שלא ברור לי הפלא הזה ששופטת שכלל לא מעורבת בתיק והבקשה לא יועדה אליה פתאום לוקחת את התיק ומקבלת החלטה כמובן בלי שום סיבה. חיות הבינה מיד את המצב ובמקום לברר כיצד קרה הפלא הזה, החליטה להשתיק אותי תוך שהיא מחפה על הקשר הפסול הזה בין השופטת לפרקליטות. אדוני יודע כי לכולנו יש מיילים והכל הוגש והכל בסדר היא ניסתה למרוח אותי. התעקשתי ואמרתי יש כנראה אנשים שהם מעבר לחוק אם אני הייתי מגיש תגובה אחרי הזמן הייתי נזרק מכל המדרגות. וחיות השיבה: ניתנה למשיבים להגיש תגובה 48 שעות לפני הדיון וכך נעשה!

הבנתי שאם אמשיך לטעון בענין זה יסגר הדיון, ועברתי לטעון לגופו של ענין, אלא שמיד אחרי עלה עו"ד נדב לדבר ובלי משים הודה שהנשיאה שיקרה. בפתח דבריו הסביר עו"ד נדב שאכן הוא שלח את התגובה רק בעשר וחצי בבוקר, כלומר 46.5 שעות לפני הדיון. כמובן הוא לא הזכיר שזה קרה רק בעקבות בקשתי למתן פסק דין בהעדר תגובה. הוי אומר נשיאת בית המשפט טענה שקיבלתי 48 שעות רק כדי לחפות על ההחלטה הפסולה של השופטת וילנר שהיא עצמה חיפתה באופן פסול על המחדל של הפרקליטות שלא הגישה תגובה בזמן. מין חד גדיא כזה.

נכון לא מדוברים במעצר, אבל מדובר בסימביוזה פסולה ופלילית שנשיאת בית המשפט לא רק מודעת לה אלא גם נתנה לה חיפוי.

אני יודע שאני שם את נפשי בכפי כאשר אני טוען טענות חמורות כאלו מול שופטים ועורכי דין ובוודאי מול נשיאת בית המשפט העליון, אך הפחד הוא החבר הכי טוב של השחיתות. פרסמתי את הדברים בעת שהתרחשו, ואני חוזר ומפרסם אותם עכשיו. המלחמה בשחיתות הייתה ותהיה נר לרגלי ללא פחד וללא מורא.  חקירה קטנה על התנהלות התיק הזה יכולה לחשוף בקלות את דרך ההתנהלות היום יומית של בתי המשפט בישראל. השאלה כמובן מי יחקור היא שאלה לא פשוטה אבל אני מניח שאם שרת המשפטים מבינה את האחריות המוטלת על כתפיה ואת ההזדמנות שנוצרה היא תמנה צוות חקירה מיוחד שלא קשור למערכות הקיימות.

אני תקווה ותפילה שהפעם יפתחו האוזניים והלבבות לדברי. בכח הציבור לכפות על המערכת להאיר את הפינות האפלות במערכת המשפט ולטהר אותם באור השמש.