הסדרה עכשיו

אורי ברטפלד , י"ט באדר תשע"ח

דעות  אורי ברטפלד
אורי ברטפלד
צילום: עצמי

כשריח הבחירות באוויר התכנס היום פורום ההתיישבות הצעירה, מה שנהגו לכנות בעבר ה"מאחזים", לישיבת עבודה והערכות. על פי נתונים של הגורמים המקצועיים ועל פי המתרחש בשטח אנו יודעים לומר על עשרות ישובים, הכוללים אלפי משפחות ועשרות אלפי תושבים, שחיים כיום בישובים אלו בדחיפת המועצות המקומיות ובעידוד המדינה. אולם על אף כל זאת, עדיין נמצאים ישובים אלו, בלי הכרה, סמל והסדרה. מצב זה משליך בראש ובראשונה על בעיות תשתיתיות בסיסיות כמו מים וחשמל, על תקנים בסיסיים למעונות וגנים ויותר מכך על העדר היותנו אזרחים שווי זכויות מן המניין.

בישיבה השתתפו נציגים של כל המועצות האזוריות הר חברון גוש עציון בנימין שומרון ובקעת הירדן.

פורום זה הוקם על מנת לאגד סביבו, את כל נושא ההתיישבות הצעירה הבלתי מוסדרת, במקביל ובנוסף למוסדות שפועלים ודוחפים היום את הנושאים הללו. במהלך המפגש גובש על ידי המשתתפים הקו המתווה את הפעולות להמשך. לא עוד מאבק על נקודת התיישבות ספציפית. לא עוד פינויים ופתרונות מקומיים. לא עוד ילדים שסובלים מחום ומקור בשל העדר אספקת חשמל סדירה. יש להתחיל ולראות את הסוגיה בכללותה.

אורי ברטפלד-יו"ר הפורום, סקר בפני המשתתפים את הפעולות המשמעותיות שנעשו עד כה במסגרת הפורום. כמו כן הוצגו הכוחות שכבר קיימים בשטח, שתפקידם לסייע לנו במשימתנו. בישיבה הוחלט על הקמת צוות פעולה שיגבש תכנית עבודה להמשך.

כבר שנים רבות שאנו עדים למפעל ההתיישבות המפואר במרחבי יו"ש. כיום הגיע הזמן לעלות לקומה הבאה להסדיר את הדברים ולאפשר חיים תקינים מחד יחד עם אמירה ברורה ונחרצת של

"הגענו לכאן כדי ליישב את ארץ ישראל ואנחנו נשארים כאן. איננו עוד במחתרת. אלו לא ימים של חומה ומגדל, למרות שברבים מהישובים שלנו עדיין קיימים מגדלי מים מהתקופה הזו"

לא יתכן שבמדינת ישראל של שנת 2018 כשבשלטון הממשלה הכי ימנית שהייתה מעודה, בראשותו של בנימין נתניהו, ועדיין לא נמצא הפתרון לסוגיה הזו המדממת בתוכנו והמלווה את ההתיישבות מאז ימי הקמת הישובים.

הפורום יצא בקריאה ברורה לנציגי הסיעות בכנסת לפיה אנו מצפים למצות את הטיפול בסוגיה ולאפשר הסדרה מלאה להתיישבות הצעירה, עוד בתקופת הכהונה של הממשלה הנוכחית.