תעלומת ליברמן

העולים מברית המועצות נקלטו בארץ ואינם זקוקים עוד למפלגה סקטוריאלית, וליברמן עשוי למצוא את עצמו מתרסק מהקומה ה-14 בקריה אל מתחת לאחוז החסימה

הרב ד"ר חיים שיין , כ"ו באדר תשע"ח

הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
צילום: פרטי

אבי גבאי ויאיר לפיד יכולים להירגע. רוב עצום של הציבור בישראל, על פי סקר עדכני, לא רואה בהם דמויות מתאימות לעמוד בראשות הממשלה.

הם יכולים להמשיך להפריח סיסמאות, להכפיש ולהשמיץ, לזגזג בין ימין ושמאל, בין חרדים לחילונים, בין בעלי הון למעוטי יכולת. בעיקר, הם ימשיכו לישון בלילה בשלווה בלי שיצטרכו לקבל החלטות הנוגעות לחיי אדם. למיטב זכרוני, לא היה תקדים בישראל שבו כל מועמדי האופוזיציה ביחד מקבלים פחות מחצי התמיכה שלה זוכה ראש הממשלה המכהן.

תוצאות הסקר הן ביטוי לאמון הרחב שיש בציבור הישראלי למנהיגותו, לאחריותו ולכישוריו של בנימין נתניהו, שבשיתוף פעולה עם שרים ממפלגות שונות הצליח להוביל מהלכים מרשימים. דב בר בורוכוב, מאבות הציונות הסוציאליסטית, אמר לפני שנים רבות שפוליטיקה נבחנת על בסיס עובדות ולא על פי סיסמאות, מתוחכמות ככל שיהיו.

העובדות מוכיחות כי ממשלת הימין הביאה את המדינה להישגים משמעותיים בכל תחומי החיים והמעשה. בתקופה האחרונה הזדמן לי לפגוש אזרחים במקומות רבים בארץ, וגיליתי בני אדם שמחים, אופטימיים, אוהבים את המדינה וחשים תעצומות נפש לנוכח היותה מעצמה מובילה, כולל בתחומי המדע והטכנולוגיה המתקדמים ביותר. גם תקשורת החמוצים לא מצליחה להעכיר את רוחם.

זו הסיבה העיקרית שרוב גדול בציבור אינו מעוניין בהקדמת הבחירות. ההתנגדות לבחירות נובעת מהבנת המשמעות המדינית, הכלכלית והחברתית שבהליכה לבחירות בטרם עת. מיזמים גדולים וחשובים, כולל בתחומי הדיור, קידום הנגב והגליל, האנרגיה והחינוך - מצויים בתנופה רבתי. אין כל היגיון לגרור את המדינה לבחירות שיסיטו את אנרגיות העשייה לחודשים ארוכים. מה גם שלפי הסקרים והלכי הרוח בציבור, התוצאות, בסופו של יום, לא יהיו שונות משמעותית מהמצב היום.

התעלומה הגדולה בעיני היא התנהלותו של אביגדור ליברמן. אין לי ספק שבחלומות הוורודים ביותר שלו לא האמין שיבוא יום ויכהן כשר הביטחון. בכך הגיע לשיא הקריירה הפוליטית שלו. לא ברור מה המניע שלו לסכן את מעמדו בהתעקשות בלתי מובנת להוליך לבחירות חדשות. מה גם שהסקרים מראים כי ספק שיעבור את אחוז החסימה. העולים מבריה"מ התערו יפה בארץ, ואינם זקוקים עוד למפלגה סקטוריאלית שתנציח את ניכורם. 

זו גם הסיבה שש"ס הולכת ומאבדת את בסיס הכוח שלה. כמה שנים אפשר להשתמש במוצא המזרחי כמנוף לגריפת קולות? מנחם בגין ז"ל כבר שכנע שבני עם אחד כולנו.

גם בפוליטיקה שיש בה כר נרחב לאמוציות ומניפולציות, יש רגעים שבהם צריך לתת לתבונה לנצח. נקווה שאמנם כך יקרה, והציבור לא ייאלץ ללכת לבחירות שאיש לא רוצה בהן.

באדיבות "ישראל היום"