טרנד מסוכן

על אולמרט, נתניהו, טראמפ והשבת. טורה של סיון רהב-מאיר מתוך "ידיעות אחרונות"

סיוון רהב מאיר , ח' בניסן תשע"ח

סיון רהב-מאיר
סיון רהב-מאיר
צילום: ללא קרדיט

1. לא נראה לי שחסרות לכם עוד פרשנויות ביטחוניות על המבצע בסוריה, אז הנה כמה מחשבות אזרחיות ותקשורתיות:

* איך הכול, אבל הכול, קשור לנתניהו? חסידי ביבי השרופים ושונאי ביבי השרופים, שתי קבוצות שיכולות להתחרות זו בזו בעיוורון שלהן, הגיבו מייד מהפוזיציה: מימין היו שטענו שהפרסום הוא כולו קונספירציה של הצנזורה והתקשורת כדי להאדיר את אולמרט, לקדם את ספרו ולגמד את נתניהו.

משמאל הסבירו שהפרסום מוכיח כמה אולמרט הוא בעצם גבר-גבר ומנהיג שקול וראוי, בעוד ביבי הוא פחדן שלא היה נוהג כך בזמן אמת. והשאלה היא: מה בכלל הקשר לביבי? למען השם, היו כאן ראשי ממשלה נוספים לפניו שדאגו לביטחון ישראל, ויהיו גם אחריו. מדינת ישראל גדולה מראש ממשלה כזה או אחר.

זה קשור גם לסגידה המוגזמת אצלנו לטראמפ. לעיתים יש תחושה שכל הנשיאים הקודמים בבית הלבן היו ממש אויבי ישראל, עד שהוא הגיע. כאילו לא מתקיים כבר שנים שיתוף פעולה מבורך ומועיל. הטרנד הזה מסוכן. אובמה לא היה עמלק, קלינטון לא היה פרעה, וגם כאן, הברית בינינו לבין ארצות הברית חזקה מזהותו של היושב על כיסא הנשיא.

* ובניגוד לקולות הנחרצים, הרי אם יש משהו שהפרסום השבוע יכול ללמד אותנו, זו דווקא הבנה של המורכבות האנושית. כן, אולמרט הוא גם וגם וגם. הוא גם איש ימין מובהק ששינה לחלוטין את עורו ותמך בהתנתקות וגם ב"התכנסות" שתכנן. הוא גם עבריין מורשע שישב בכלא על עבירות שחיתות. הוא גם איש מלא קסם אישי ואינטליגנציה רגשית. והוא גם מנהיג שקיבל החלטות טובות וחשובות, ביניהן זו שפורסמה כעת.

 * ובעצם אולי המילה "מנהיג" אינה נכונה. סיקרתי את משפט אולמרט וגם את משפט קצב. זה היה עצוב לשמוע את העדויות, את הפרטים המצטברים, ולבסוף לראות ראש ממשלה לשעבר ונשיא לשעבר הולכים לכלא. חשבתי אז על שורש המילה מנהיג. כמו נהג, מדובר באדם שמוביל, ששולט, שיודע מה הדרך. אבל לנגד עיניי ראיתי שני מנהיגים שבעצם לא הצליחו להנהיג את יצרם. שליטים שלא שלטו במעשיהם. אחד בתחום שבינו לבינה ואחד בתחום הכספי, שני היצרים שהכי קורצים לאדם. איך צריך לקרוא לאדם שהוא לכאורה מנהיג של מיליונים, אבל לא מצליח להנהיג את עצמו?

* ושוב, נפתלי בנט תפס את המשבצת הממלכתית בקואליציה. זה קורה לא פעם. הוא השתדל למצב את עצמו ככה בפרשת אזריה, ביחס החיובי לתלמידים ערביי ישראל ובגיבוי של מערכת אכיפת החוק. גם השבוע, כשנתניהו לא הגיב במשך שעות ארוכות והמערכת הפוליטית ניסתה לגזור קופונים לשלל כיוונים, בנט פרסם הודעה של גיבוי פשוט: "הבא להורגך, השכם להורגו. אני מברך את ממשלת ישראל ואת העומד בראשה דאז, אהוד אולמרט, על קבלת החלטה אמיצה למען ביטחון ישראל, ואת טייסי חיל האוויר על ביצוע מושלם, נקי ושלו".

* כמה מרענן לשמוע פתאום על ביצועיו של צה"ל בהקשר הביטחוני, של שמירה על ביטחון ישראל. לאחרונה התרגלנו לשמוע על הצבא לאחרונה רק בהיבטי מגדר, ליברליות ו"הדתה", שהנפח שהם תופסים הופך אותם לפייק-ניוז ביחס למשימתו האמיתית.

* ואת אחת הפרשנויות היפות שמעתי השבוע מילד, ששאל את אימא שלו: רגע, אז אולי גם עכשיו מתבצע מבצע כזה? בהחלט ייתכן. כשתגדל תדע.

2. לפני שבועיים פורסם פה סיפורו של המתאגרף הראל ציון, נער שעזב את תחרות האגרוף הארצית שבה עלה לגמר, כדי לא לחלל שבת. מאז פנה בשמו המשפטן פרופ' אביעד הכהן לאיגוד האגרוף ודרש להבין כיצד ספורטאי מצטיין חייב לחלל שבת כדי להשתתף בתחרות. בקרוב יציג משרד התרבות והספורט לבג"צ מדיניות חדשה בתחום, שאמורה לשנות את התמונה. בינתיים, הגיע הרב הראשי, הרב דוד לאו, לתיכון שבו לומד הראל והעניק לו את "גביע השבת" כהוקרה. "התרגשתי לראות נער ערכי שוויתר על התהילה למען השבת", אמר הרב.

ובעוד אצלנו השבת נרמסת, שתי נשים חזקות מחו"ל הזכירו לנו השבוע איזו מתנה מופלאה אנחנו מפספסים. הראשונה היא אריאנה הפינגטון, שהקימה את אתר החדשות הפופולארי "הפינגטון פוסט" בארצות הברית. הכותרת של הריאיון שלה ב"הארץ" הייתה: "אל תעשו קניות בשבת". מי שנבחרה שוב ושוב כאחת הנשים המשפיעות בתקשורת העולמית הוסיפה: "השבת היא אחד הדברים החכמים והיפים שיש. הרצון להתנתק מהעבודה, מהטכנולוגיה, מהמחשב ולהתחבר לעצמך, למשהו עמוק יותר ולהיטען מחדש – זה דבר אדיר. לא רק דתיים, כולם צריכים לרצות לשמור את השבת. אתם צריכים להיות אסירי תודה שיש לכם יום כזה, שיש לכם אפשרות להנחיל את השבת לילדיכם. זאת מתנה אדירה שקיבלתם, ולאט לאט גם העולם, אני מקווה, יאמץ רעיון דומה".

רנדי צוקרברג, אחותו של מייסד פייסבוק שכיהנה כבכירה בהנהלת החברה בשנותיה הראשונות, הגיעה השבוע לוועידת "כלכליסט" בניו יורק. בריאיון למשה פרידמן, מנכ"ל מיזם ההייטק החרדי "קמאטק", היא אמרה: "השבת היא מתנה מדהימה שניתנה ליהודים על ידי בורא עולם. לפני אלפי שנים, אף אחד לא חלם שיום אחד בשבוע צריך לעצור מכל העבודה ולנוח. הרבה פעמים אנשים צעירים מסתכלים על העתיד ולא על העבר, אבל למדתי שבחיים, אם אתה לא יודע מאין באת ולא מכיר את המורשת שלך, לא תצליח לחתור קדימה".