איפה "ארבע אמהות"?

בשעת כתיבת שורות אלו מובא למנוחות הנער חביב דדון הי"ד , שנרצח בידי ארגון החיזבאללה בעיירה שלומי על גבול לבנון.

עו"ד יוסי פוקס , י"ג באב תשס"ג

דווקא ביו"ש. עו"ד פוקס
דווקא ביו"ש. עו"ד פוקס
צילום: יח"צ
בשעת כתיבת שורות אלו מובא למנוחות הנער חביב דדון הי"ד , שנרצח בידי ארגון החיזבאללה בעיירה שלומי על גבול לבנון. יהי זכרו ברוך.

את תגובתן של "ארבע אמהות" לא ניתן היה להשיג…

כנראה שלאחר שבניהן שוחררו זה מכבר מצה"ל, אין זה מעניינם שאנו אוכלים היום את הפירות הבאושים של מעלליהן.

היה זה רק לפני שלש שנים, כאשר ראש ממשלה בישראל נכנע ללחצה של "תנועת ארבע אמהות", והורה לצה"ל לקום באישון לילה ולברוח מלבנון.

בכל מדינה בעולם, וכל שכן במדינה המוסרית ביותר בעולם (כן, זה אנחנו!) יוצאים חיילים לשדה הקרב על מנת להגן בגופם על אזרחי המדינה. כך דרכו של עולם.

צה"ל החזיק ברצועת הביטחון בדרום לבנון, למטרה אחת ויחידה והיא הגנה על שלומם וביטחונם של תושבי הגליל. אין חולק כי משימה זו בוצעה בהצלחה, ולמעשה, ספג צה"ל את רוב הפגיעות של החיזבאללה, במקום שיספגו זאת אזרחים תושבי הגליל.

דא עקא, שילמנו מחיר יקר של עשרים וחמשה חיילים שנהרגו מידי שנה בלבנון, (עד לשנה האחרונה לשהותנו שם, עת נהרגו 12 חיילים) אולם לא הייתה דרך אחרת להגן על אזרחי ישראל. חרקנו שיניים, ונלחמנו. גם אני.

באו "ארבע אמהות" ושאלו את ראש הממשלה ברק: "מדוע אתה מקריב את בנינו על אדמת ניכר?!"

תהיתי אז, כמו היום, האם סברו אותן אמהות שצה"ל לקח את החיילים לטיול סנפלינג בלבנון?!
מה ההבדל בין חייל הלוחם בלבנון כדי להגן על קריית שמונה, לוחם בקלקיליה כדי להגן על נתניה או עומד על משמרו במדרחוב בירושלים?! אין כל הבדל.

האמהות הללו, עשו את המחאה האגואיסטית ביותר אי פעם, באומרם, כי דם בניהם הנהרגים על משמרתם בלבנון, סמוק יותר מדם הנהרגים על משמרתם בכל מקום אחר. אכן דברים קשים הטחתי בהן, אולם זאת האמת. אין הסבר אחר.

חז"ל למדונו כי "איזה הוא חכם? הרואה את הנולד!"

רשימת הבכירים במערכת הביטחון, שהתריעו מפני נסיגה חד צדדית מלבנון – ארוכה מאוד וכוללת את רובם, למעט ברק עצמו ועוד מספר יחידי סגולה. אך מה לעשות, ולחץ "ארבע האמהות" והלחץ הפוליטי לקיים הבטחת בחירות שנתנה על ידו הכריעו את הכף.

צה"ל ברח משדה הקרב.

כך לפחות בעיני החיזבאללה ובעיני הרשות הפלשתינית, על כל זרועות הטרור שלה , הנסיגה החד צדדית מלבנון הייתה ה"טריגר" העיקרי למלחמה שפתחה נגדנו הרשות הפלשתינית בספטמבר 2000 . על כך מודים כל בכירי מערכת הביטחון, בעבר ובהווה (שוב, למעט ברק עצמו).

אפילו בקשת הפוליטית יש הסכמה מקיר לקיר מהשר אפי איתם ועד ח"כ יוסי שריד, מודים כולם, שהנסיגה מלבנון הציתה את המלחמה הנוכחית (כמובן, עכשיו יש "הודנא")

משמעות הדברים היא, שבשל מחיר יקר של 25 חיילי צה"ל שנהרגו בכל שנה בלבנון, ברחנו משם, וקיבלנו בתמורה אותו מספר של אזרחים גברים, נשים וטף שנרצחים בכל חודש בפיגועי טרור בלב הארץ!

זה מחזיר אותנו למה שאמרנו על מדינה מוסרית…וזה לא הכל.

זמן קצר לאחר יציאת צה"ל מלבנון, ומשנטש צה"ל את בני בריתו, אנשי צד"ל, מיהר חיזבאללה לתפוס את כל העמדות שישב בהם צה"ל על הגבול. עתה, מחזיק חיזבאללה כמליון מתושבי ישראל, המתגוררים בין חיפה לבין שלומי, כבני ערובה אל מול עשרות אלפי הטילים המכוונים אלינו.

ברק אמר עוד, כי אם רק יעזו החיזבאללה להבעיר את גבול הצפון לאחר הנסיגה של צה"ל אדמת לבנון תבער…אז אמר.

חיזבאללה ירה אש נ"מ, חטף חיילים, הרג חיילים וממשלות ישראל הבליגו. "כדי לא לפתוח חזית נוספת" מסבירים הפרשנים, וזה באמת תיאטרון האבסורד, כמעט כמו שסוריה היא נשיאה תורנית של מועצת הביטחון של האו"ם. ברחנו מחזית הצפון – קיבלנו את חזית הבית, ועכשיו צריך להבליג כדי לא לפתוח שוב את החזית שממנה ברחנו!

אינני מומחה ביטחוני, אולם כל אדם ששכל בקדקודו צריך היה להבין אז, וצריך להבין היום, כי בטרור נלחמים ומכריעים. לא בורחים ממנו, לא מנהלים איתו מו"מ וגם לא מתפשרים על "הודנא". "הודנא שמודנא" בדיוק כמו "או"ם שמו"ם"!