חוק מור לא מת - הוא עבר להר הבית

אסף פריד , כ"ה בניסן תשע"ח

יהדות אסף פריד
אסף פריד
צילום: עצמי

"חוק מור" הוא מונח ידוע מפורסם בעולם המחשוב, חוק אשר 'חקק' אותן גורדון מור מייסד אינטל לפני כ-50 שנה. חוק מור אינו באמת חוק אלא קריאת כיוון, מתן אתגר טכנולוגי למפתחי השבבים באינטל. לפי חוק מור, מספר הטרנזיסטורים במעבד בודד צריך להכפיל את עצמו בתקופה של שנה וחצי עד שנתיים.

עולם המחשוב הצליח לעמוד ביעד הזה ובתוך 50 שנה התקדמה הטכנולוגיה כך שכיום סמארטפון המצוי בידי כל אדם חזק יותר ממחשב העל העוצמתי ביותר בדור הקודם.

נכון לעכשיו מתווכחים בעולם המחשוב האם "חוק מור" עדיין רלוונטי או שהטכנולוגיה קרובה לשיאה, מה שאומר שקצב ההתקדמות הטכנולוגית יואט.

אם בעולם המחשוב תקפותו של חוק מור מוטלת בספק בהר הבית הוא עובדה קיימת.

על פי נתוני ארגון ייראה, המתעד את מספר היהודים העולים להר הבית על פי ההלכה, ישנו גידול ממוצע של כ40% ביחס למספר העולים בשנה שעברה. לצורך המחשה ניתן לקחת את חול המועד פסח (על פי נתוני ייראה)

  • בשנת תשע"ה עלו להר 650 יהודים
  • בשנת תשע"ו עלו להר 1015 יהודים
  • בשנת תשע"ז עלו להר 1373 יהודים
  • בשנת תשע"ח עלו להר 2593 יהודים

בין פסח תשע"ו לפסח תשע"ח ישנו גידול של למעלה ל 100% במספר העולים בטהרה להר. חוק מור במייטבו.

חשוב לציין שלא רק במספר העולים חל גידול מרשים השיפור הוא לכל רוחב הספקטרום. הר הבית הוא כיום מקום מסביר פנים ליהודים, המראות הקשים של מאות יהודים העומדים שעות ארוכות בתור נעלמו. המשטרה הצליחה להרחיק מהר הבית את קבוצות ההתנפלות המוסלמיות שכל תפקידם היה למרר את החיים ליהודים העולים להר.

הריטואל הקבוע של 'התבצרות' רעולי פנים במסגד אל-אצקה בימי חול המועד, דבר שגרם לסגירת ההר בפני יהודים בשנים שעברו עבר מן העולם. בניגוד לעבר המשטרה מאפשרת יהודים להתפלל בהר הבית כל עוד זה לא נעשה בצורה מופגנת.

אין ספק שאנחנו נמצאים בעליה, בהתקדמות דרמטית ביחס של עם ישראל להר הבית וכפועל יוצא גם של מדינת ישראל להר הבית. יש לנו עדיין דרך ארוכה עד שההיכל יעמוד על מכונו ואפילו עד שהר הבית יהיה באופן מלא בידנו. אבל אין ספק שמצב הריבונות הישראלית כיום בהר טוב משהיה בעבר ואולי טוב משהיה מאז חורבן הבית.

צריך לזכור דבר אחד - חוק מור אינו חוק טבע, הוא קריאת כיוון.

הר הקודש משתוקק לבניו – בוא עלו.