סרט רע

מי שלא היה לוחם יתקשה להבין את עוצמת האירוע, את המתח והדריכות שבאוויר, הנשימות, הזיעה והלחץ שאופף אותך בעת ביצוע המשימה.

אל"מ במיל' טל בראון , כ"ו בניסן תשע"ח

אורח
אורח
ערוץ 7

סרט רע

אכן סרטון מחריד, שוב מתועדת פגיעה קשה ואכזרית בבני אדם שיש לגנותה מכל וכל. שוב התבטאויות מתחמקות במקרה הטוב ומחפירות במקרה הרע, מצד מי שהיו אמורים לקחת אחריות ולפעול למען מניעת הישנותם של מיקרים מזוויעים שכאלו. שהרי אין זה אירוע ראשון בו נפגעים חפים מפשע, אנשים תמימים, שכל חטאם היה כי עברו או שהו באזור מסוים בזמן הלא נכון. המתקפה הכימית בסוריה הינה איומה והסרטונים מזוויעים!

בין דמשק לעזה

אם חשבתם תחילה כי הכוונה לסרטון הצליפה בגבול רצועת עזה שהתפרסם בקול תרועה רמה בתקשורת, אז כנראה שנפלתם ברשתם של שופטי יציעים צדקנים ומתחסדים שראו חלקי סרטון מחתרתי, שפטו וגזרו דין לאורו. אך אם בסרטון הצליפה מגבול רצועת עזה עסקינן, אזי השאלות המהותיות שיש לשאול ולתחקר בסיומה של פעילות מבצעית נוגעות בראש ובראשונה בסוגיות מבצעיות כדוגמת הוראות הפתיחה באש שניתנו ללוחמים בקו המגע ויישומן הלכה למעשה. לאחר הבהרת סוגיות מבצעיות אלו ואחרות יש לבחון גם את השיקולים הערכיים שהופעלו על ידי הכוחות בשטח, שתכליתם- הימנעות מפגיעה שאינה מידתית בהכרח, שאינה משרתת את יעדי הלחימה ואינה הולמת את מוסר הלחימה וערכי צה"ל.

בראש אותם שיקולים, המתבססים על מסורות הלחימה של צה"ל, מדינת ישראל, העם היהודי וגם ערכים אוניברסליים, עומדים שלושה ערכי יסוד ואחריהם רשימת עשרת הערכים אותם לומד כל חייל ומפקד במהלך שירותו.

ערך היסוד "הגנת המדינה, אזרחיה ותושביה" – נכתב ראשון ברשימה ומשקף את מטרותיו הבסיסיות של צה"ל. לא בכדי מצוין בהמשך המסמך ערך ה"דבקות במשימה וַחתירה לניצחון" כערך הראשון ברשימת עשרת הערכים ואף מוגדר כראשון בין שווים. אחריו נכתבו בסדר שאינו מצביע על קדימות כלשהי ערכי האחריות, האמינות, המקצועיות, המשמעת ועוד.

הערך השלישי בערכי היסוד הכתובים במסמך רוח צה"ל וערכיו הינו "כבוד האדם". ערך זה מטיל מגבלות מוסריות על פעילויות הצבא, ומשקף ערכים נוספים הקשורים לכבוד האדם, כגון חיי אדם, טוהר הנשק ורעות.

נקודת מבט

לפני שיושבי הקרנות, יפי הנפש ובעלי המנדט על אצילותה ישפטו את המפקדים והלוחמים בשטח, מוטב כי יכירו ויחקרו בענווה את העובדות לאשורן, יוודאו מהן הפקודות, ההוראות וההנחיות שנמסרו לכוחות והובנו על ידם, ינסו לשם שינוי להתמודד עם המציאות ולא עם חלומות אוטופיים.

בהסתמך על הצפייה בסרטון שפורסם בלבד ועל תגובתו של דובר צה"ל, נשמע שהצלף עצמו פעל במקצועיות, באחריות, במידתיות ובקור רוח לכאורה, בדיוק כפי שמצופה ממנו. הרי נמנע הוא מירי שעלול היה לסכן את חייו של ילד וכיוון הוא לרגלו של הפורע הפלסטיני, שעה שיכול היה לפגוע בכל חלק אחר בגופו. כך בדיוק עובד צלף- ירי שקול, בודד ומדויק!

האם חברו של הלוחם שתיעד ופרסם את הסרטון פעל בהתאם לפקודות, לרוח ולערכי צה"ל – התשובה לעניות דעתי ולמיטב הבנתי הינה שלילית. הרי זו לכאורה עבירה על הוראות בטחון המידע, שיש עמה גם פגיעה מיותרת בהישגים ובתדמית של צה"ל בפרט והמדינה ככלל, גם אם ברור לכל שלא נעשתה היא בכוונה תחילה, שעה שמופץ סרטון פיראטי באופן שכזה קבל עם ועולם.

סוף מעשה במחשבה תחילה

על כן יש להבהיר לכלל הכוחות ולעוברי אורח שבטחון המדינה ותדמיתה חשובים להם, שעצם פרסומם של סרטונים מעין זה, המצולמים ומופצים על ידי לוחמים, תומכי לחימה וגורמים שאינם מוסמכים, מבטלים הם לא אחת במו ידיהם, את ההישג המבצעי שהושג בשטח ואף עלולים לגרום לנזק מהותי ארוך טווח ובלתי הפיך במקום לתועלת המקווה, הרצויה והמתבקשת.

האם רגלו של פורע פלסטיני שווה את הנזק התדמיתי שנוצר לצה"ל ולמדינת ישראל בעולם כולו כתוצאה מהתיעוד ופרסומו?

האם גם אתם שומעים במקביל לקולות החיילים בשטח את צהלות השמחה של מנהיגי החמאס בעזה לאחר פרסום הסרטון, ומבינים שלא יכלו האחרונים לבקש פרסום טוב ממנו בעבורם להפגנת יום שישי אחת מיני רבות מלפני מספר חודשים, שלא הייתה תופסת כותרות אלמלא התיעוד והפרסום חסר האחריות?

להיות לוחם

מי שלא היה לוחם יתקשה להבין את עוצמת האירוע, את המתח והדריכות שבאוויר, הנשימות, הזיעה והלחץ שאופף אותך בעת ביצוע המשימה. את שצף הרגשות המשתחרר באחת עם הירי והפגיעה המדויקת במטרה אליה כיוונת.

מי שלא היה לוחם, כנראה לא יבין זאת לעולם וימשיך להעביר ביקורת מתחסדת וסטרילית, כאילו מדובר בעוד משחק יריות במחשב או סרט פעולה הוליוודי.
כן, יש דברים שרק לוחמים מבינים. יש מצבים שרק לוחמים חווים. יש ביטויים שרק הקרביים אומרים ויש אמירות שרק גיבורי מקלדת כותבים ויושבי מגדלי שן צבועים ומתחסדים פולטים!

לסיום

עצה צנועה מלוחם ללוחם, לעיתונאי חולם ולפוליטיקאי מחלם- יש דברים שלא חייבים לרוץ ולספר לחברה.
לצלפים ומפקדיהם אמליץ לנהוג כאמרת המשפט האלמותי מהסרט  "הטוב הרע והמכוער": כשצריך לירות- תירה, אל תדבר!

לכוחות צה"ל וזרועות הביטחון באשר הם הפועלים להגנת המדינה – חיזקו ואימצו!