דרוש שינוי מקיף

אם הכוונה להחיל את פסקת ההתגברות רק על המסתננים, מדובר בבזבוז אנרגיה. התיקון צריך להיות יסודי ומובהק

הרב ד"ר חיים שיין , א' באייר תשע"ח

הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
צילום: פרטי

במציאות הישראלית מי שמבקר בית המשפט העליון הופך מיד מחריב הדמוקרטיה. כמי שמלמד שנים רבות משפטים, יש לי כבוד רב לבית המשפט העליון אך את האמת אני מכבד יותר.

ישראל היא המדינה היחידה בעולם, שבה חוקה וסמכות לבטל חוקים נכפו על הכנסת והציבור באמצעות החלטה שיפוטית. חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, הוכרז בבית המשפט כחוקת המדינה, ומאז חל שיבוש מהותי בעקרון הפרדת הרשויות..  

למהפכה החוקתית התלווה אקטיביזם שיפוטי. מה שהתחיל כ"הכל משפט", התפתח ל"הכל שפיט". בכך בית המשפט העליון מיקם עצמו כחלוץ מרכזי בזירה הפוליטית, בשרות מיעוט פוליטי זניח.

לישראל אין חוקה כמקובל בעולם, כיון שקיימת מחלוקת אמתית בשאלה מהם ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. רוב גדול בציבור משוכנע שישראל היא מדינה יהודית, לעומת שופטים, בשילוב עם אנשי אקדמיה ותקשורת, שמקדמים את ערכי "הציבור המתקדם והנאור"  שלפיהם ישראל היא מדינת כל לאומיה, ויהודיותה קישוט בלבד. סניף מזרח תיכוני של סן פרנסיסקו.

הכנסת והממשלה לא מצליחות כבר מספר שנים לתת פתרון לסוגיית המסתננים, עקב התערבות בג"צ. חמישים שנה סוגיית גיוס החרדים נדונה בעליון. ודווקא כאשר החל מסתמן פתרון חוקי סביר בג"צ טרפד אותו. כך גם בסוגיות בטחון, כלכלה, התיישבות וסדרי מנהל ושלטון.

עתה, באיחור משמעותי, הכנסת והממשלה מבקשות לתקן את השיבוש באמצעות פיסקת התגברות. אם הכוונה להחיל את הפסקה רק על המסתננים, בגלל עמדת "כולנו", מדובר בבזבוז אנרגיה ובכישלון ידוע מראש. עדיף לא לבזבז את פיסקת ההתגברות לעניין זה. הסוגיה תחזור שוב לדיון משפטי ויתקיים משחק פינג פונג מביך בין הכנסת ובית המשפט.

התיקון צריך להיות יסודי ומובהק. הכנסת לחוקק, הממשלה להנהיג ובית המשפט לשפוט. גם אם תתקבל פיסקת התגברות מרחיבה, יוכל בית המשפט העליון להתערב כדי למנוע את עריצות הרוב, אבל חובה להבטיח שבית המשפט לא ייתן יד לעריצות של מיעוט כנגד הרוב. 

באדיבות "ישראל היום"