חלום פלשתין הגדולה

תשס"ג עשויה להירשם כעידן חדש בקורותיו של השמאל הרדיקלי. העידן הסופני. עוד בטרם התגשם חלומו הישן על הקמת מדינה פלשתינית הוא כבר טווה חלום חדש על ביטולה של מדינת ישראל.

חגי סגל , ט"ו באב תשס"ג

נפרד. חגי סגל
נפרד. חגי סגל
צילום: אלירן אהרון
תשס"ג עשויה להירשם כעידן חדש בקורותיו של השמאל הרדיקלי. העידן הסופני. עוד בטרם התגשם חלומו הישן על הקמת מדינה פלשתינית הוא כבר טווה חלום חדש על ביטולה של מדינת ישראל. זה עדיין לא כתוב בשום מצע, זה טרם נכלל בתפריט האידיאולוגי הפומבי, אך פה ושם אפשר לשמוע קולות ספונטניים צלולים ברוח זו.

הנה, ביום שני שעבר שודרה ב"מבט" כתבה על הפגנה של יהודים וערבים נגד גדר ההפרדה, שמשתתפיה זעקו יחדיו באנגלית: "פלשתין תהיה חופשית מהנהר ועד הים". רק החלטה לא מקצועית של עורך המהדורה, להבליע את האייטם הזה בתוך הויכוח המייגע על עצם הקמת הגדר, גרמה לכך שהצופים לא הספיקו לעכל את שראו עיניהם. רובם סברו, מן הסתם, שהקריאה המשוקצת לחיסול מדינת ישראל בקעה מפיות פלשתיניים בלבד.

יומיים אחר-כך חשף ערוץ 10 את קייטנת השיבה והשאהידים בגליל, וכבדרך אגב התברר שבין המארגנים יש גם יהודי כשר, פעיל שמאל קיצוני מהצפון. הוא אף שלח את שני ילדיו הקטנים להתחנך באותה קייטנה, שהרעיון המרכזי שלה היה שיבת הערבים לפלשתין ושיבת היהודים לרוסיה.

נורה אדומה נוספת: עמותה יהודית-ערבית מפעילה לאחרונה אתר אינטרנט עברי, מעוצב היטב, לקידום תודעת השיבה. קוראים לו "אל נכבה בעברית", והוא מכיל רשימה פרטנית להפליא של האדמות שגזלו הציונים הרשעים ב-48'. כל אחד מוזמן להציץ לאתר, לנחש למה הוא חותר, ולהתרשם עמוקות מהתרומה היהודית לפעילות העמותה. בין השאר מסופר שם שביום העצמאות האחרון התקבצו פעילי שמאל בתל-אביב, סמוך למקום בו הוכרזה המדינה, והכריזו על ביטול מגילת העצמאות.

כאמור, שלוש הדוגמאות הללו עוסקות בגרעין שמאלני קטן, אך קשה למצוא בכך ניחומים. בעשור האחרון התברר שעמדות השמאל הסהרורי של היום הן המצע של המרכז השפוי מחר והאידיאולוגיה של הימין הפרגמטי מחרתיים. רוב המפלגות ורוב מעצבי דעת הקהל מאמצים בימינו עקרונות שהיו פעם נחלתם של מאיר וילנר ואורי אבנרי בלבד, כגון תמיכה בהקמת מדינה פלשתינית וחלוקת ירושלים. כמעט כולם ישרו קו עם הפלג הכי קיצוני בשמאל והתייצבו על הקו הירוק. למרבה התדהמה, גם הליכוד עושה דרכו לשם.

ולכן, כדאי לקחת בחשבון אפשרות שהציוצים הבוסריים נגד המשך קיומה של מדינת ישראל במתכונתה הנוכחית לא ישארו נחלתו של השמאל הקיצוני בלבד. הם עלולים לגלוש יום אחד אל השמאל הציוני ואחר-כך לחלחל ממנו אל מחוזות הקונצנזוס, בדיוק כפי שמנטרת הכיבוש המשחית חלחלה בסוף לנאומי שרון.

כמובן, המיסיונרים של רעיון פלשתין השלמה לא יבקשו מאיתנו לקפוץ לים או לחזור לרוסיה. הם רק יסבירו שהמציאות הביטחונית והדמוגרפית מוכיחה שאי אפשר לקיים כאן מדינה פרטית משלנו, אלא לכל היותר קהילה יהודית אוטונומית בתוך מדינה פלשתינית גדולה ודמוקרטית. הם יבטיחו שלום וביטחון תמורת ויתור על עצמאות. הם יטענו שרק כך נוכל לגאול עצמנו סופית מהלבטים המוסריים הכרוכים בכפיית ריבונותנו על ערביי הגליל, המשולש והנגב. הם גם ישאלו מה הטעם להתעקש על תל-אביב אחרי שויתרנו כבר על לב ירושלים.
חגי סגל הוא העורך הראשי של חדשות הרדיו בערוץ 7.