אחדות ואגו, הילכו השניים יחדיו?

לאחדות יש מחיר אשר כלל החברים בה חייבים להקריב. אולם התפוקה הצפויה מאחדות תהיה לעולם סינרגטית.

אלוף במיל' יום טוב סמיה , א' באייר תשע"ח

דעות האלוף במילאוים יום טוב סמיה בהלוויתו של רון יצחק קוקיא הי"ד
האלוף במילאוים יום טוב סמיה בהלוויתו של רון יצחק קוקיא הי"ד
צילום: יוני קמפינסקי

תקומתה של מדינת ישראל היא אחד מפלאי עולם. שכן אם היו מבצעים סימולציה על עשרים שנותיה הראשונות של המדינה, בפקולטה למדעי המדינה באוקספורד, ספק אם אחד החוקרים היה מעז לומר קום תקום.

תקום ותגבר על שבעה צבאות ערב, תקלוט עולים שרובם שורדי שואה באירופה ותלאות ומאורעות במדינות ערב, תקים "מפעל טקסטיל" בדימונה, תגבר שוב על שלושה צבאות ערביים, תהיה מן המובילות בעולם בתחומי טכנולוגיה, רפואה וחקלאות ותגיע לתל"ג גדול יותר מזה של שש מדינות ערב המקיפות אותה.

אילו נשאלתי היום מהו האיום העיקרי על המשך קיומה של המדינה, הקורא היה מצפה בוודאי שאציג איום בדמות התקפה משולבת של איראן-חיזבאללה מצפון, דאע"ש וחמאס מדרום ומיליוני פלסטינים עולים על ירושלים. צר לי לאכזב, ולהשיב כי האיום טמון במצבה של החברה הישראלית, שהקיטוב בה מעמיק והולך עד סף מדרון מסוכן.

לנוכח מצב זה, בחרתי לעסוק כאן – דווקא בערבו של חג החירות ולקראת יום הולדתה ה-70 של מדינת ישראל – באחדות ובלכידות בחברה הישראלית.

חמישה יסודות לה לאחדות, ואלו הן:

כבוד הדדי – בשוויון מלא כלפי החוק ללא הבדלי דת גזע ומין;

ויתורים מראש – גישור על אותם פערים הידועים זה מכבר משום השונות הקיימת בין בני אדם;

שותפות בנטל – אין שוויון בנטל בין אנשים שונים, ולכן תחושת השותפות מחייבת נשיאה משותפת בעול;

איפוק תוך כדי – כי תמיד יצוצו חיכוכים חדשים, בעיקר בעת השגרה האפרורית וקשיי היום-יום;

ומנהיגות של אמת – ללא אגו אשר תנהיג, תוביל ותנווט.

וכדברי פרקי אבות - וְחִלּוּפֵיהֶן בפיצול המביא להתפוררות.

לאחדות יש מחיר אשר כלל החברים בה חייבים להקריב. אולם התפוקה הצפויה מאחדות תהיה לעולם סינרגטית. אם מזקקים את המילה "הקרבה", ברוב המקרים מדובר כאן באגו. יוהרתו של אדם תמנע ממנו להשתמש ב"אני" האמיתי שלו. ולכן, צניעות, ענווה וחיים במישור המציאותי יבואו תמיד כסיוע להציב את האגו על השולחן לטובת כלל הקבוצה והאחדות.

האם מנהיגים בעידן הנוכחי ישכילו להציב את האגו לטובת כלל הציבור? אני שואל זאת על רקע ההתמודדויות הצפויות לנו על המנהיגות במישורים המוניציפלי והלאומי.

תקוותי כי האווירה הלאומית אשר תשרה עלינו בחגיגות ה-70 למדינה תביא להתפכחות גם בתחום זה, של מנהיגות אמת ללא יוהרה ואגו מנופחים.

חג עצמאות שמח.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

הכותב, אלוף (מיל') ד"ר יום טוב סמיה, יזם נדל"ן ויועץ אסטרטגי ובעלים Y.Sam Group; בעל תואר שני בביטחון לאומי ותואר דוקטור בסוציולוגיה ומדעי המדינה, שניהם מאוניברסיטת חיפה; מרצה באקדמיה. לאחרונה מתמקד שוב בעשייה הציבורית והחליט לחתור להשתלבות בהנהגת המדינה עם ניסיון לאחדות בין פלגים וזרמים שונים אשר מנהיגיהם חייבים לוותר על האגו.