"סמוך עלי - יהיה בסדר"

האחריות למיגור תופעת ה"יהיה בסדר" אינה מוטלת רק על מפקדי צה"ל אלא נחלת כלל המנהיגים באשר הם.

אל"מ במיל' טל בראון , י"ב באייר תשע"ח

אורח
אורח
ערוץ 7

...לאחת הבעיות הכואבות שלנו יש שם, שם פרטי ושם משפחה - זהו צירוף שתי המילים "יהיה בסדר".

צירוף המילים האלה, שרבים מאיתנו שומעים בחיי היום-יום של מדינת ישראל, הוא בלתי-נסבל. מאחורי שתי המילים האלה חבוי בדרך-כלל כל מה שלא "בסדר": יהירות ותחושת ביטחון עצמי מופרז, כוח ושררה, שאין להם מקום. ה"יהיה בסדר" מלווה אותנו כבר זמן רב, שנים, והוא סממן לאווירה הגובלת בחוסר אחריות ברבים מתחומי חיינו.

ה"יהיה בסדר", אותה טפיחת כתף חבר'מנית, אותה קריצת עין, אותו "סמוך עלי", הוא סממן לחוסר סדר ומשמעת, למקצועיות שאיננה, לבטלנות שישנה. אווירת ה"חפיף" היא, לצערי הרב, נחלת ציבורים רבים בישראל, לאו דווקא בצה"ל. היא אוכלת בנו בכל פה. ואנחנו כבר למדנו בדרך הקשה והכואבת ש"יהיה בסדר" פירושו שהרבה מאוד לא "בסדר".

נאומו של ראש הממשלה ושר הביטחון המנוח יצחק רבין, בסיום מחזור של בית הספר לפיקוד ומטה של צה"ל בשנת 1992 היה לאחד מנאומי המופת המוזכרים ומצוטטים על ידי מפקדי צה"ל גם בימינו אנו.

כך היה ביומו השני של רב-אלוף גבי אשכנזי בתפקיד הרמטכ"ל, עת בחר לצטט קטע זה מנאומו של רבין המנוח, במסגרת דברים שנשא אף הוא בפני בוגרי הקורס היוקרתי המכשיר את מפקדי הגדודים והיחידות בצה"ל.

מפקדים נוספים ברמות שונות נהגו ועודם נוהגים לצטט את דבריו של רבין במעמד סיום קורס הקצינים, קורסי פיקוד נוספים וכנסים יחידתיים. היה זה לאחד הנאומים המשמעותיים ביותר, שנחקקו בקרב מפקדי צה"ל בבואם לקבל על עצמם אחריות על אנשים, פקודים ומשימות.

נאום זה נחקק בזיכרון שומעיו והפך את הביטוי "יהיה בסדר" להיפכא מסתברא שלו, כך שבכל עת שנשמע הוא בסביבה, ידע המפקד כי מוטב שיבדוק לעומקם של דברים ויקפיד שבעתיים בעניין זה או אחר העומד לפתחו.

יכולת התפישה השכלית אנושית מוכיחה שאין די באמירה חד פעמית או בנאום אחד אם אין חוזרים, מדגישים ומלמדים את עיקריו בכל דור ודור, חזור ושנו.

על מנת שלקח ייושם, יוטמע ויופנם בקרב אנשים, נדרש לחזור על הדברים, לוודא כי מובנים ונקלטים הם היטב על ידי שומעיהם, באופן ברור, עקבי ורצוף.

האחריות למיגור תופעת ה"יהיה בסדר" אינה מוטלת רק על מפקדי צה"ל אלא על נחלת כלל המנהיגים באשר הם- מנהלים, מחנכים, רבנים, פעילים חברתיים ועוד.

הנטייה של חלק מהציבור הישראלי להתעלם מאזהרות מסע שמפרסם המטה לביטחון לאומי מעת לעת, הינה דוגמא מובהקת לכך. מידי תקופת חגים מודגשות אזהרות המסע לחופי סיני באמצעי התקשורת השונים לאור התקפות הטרור והתבססות גורמי דאע"ש בסיני. למרות האזהרות הברורות ניכרת תנועה ערה של ישראלים, שאך גוברת והולכת, במסוף טאבה בואכה מצרים.

דוגמאות נוספות הינן אזהרות משרד החוץ לתייר הישראלי בחו"ל, המתפרסמות אף הן חדשות לבקרים באמצעי התקשורת השונים, ומקבלות ביטוי כואב רק באירועים מביכים או מצבי מצוקה וחירום. מידי שנה מתפרסמים מקרים אודות ישראלים הנתפסים ונכלאים או מעוכבים עם המצאות תחמושת צבאית בכליהם, זכר לימי מילואיהם, שירותם הסדיר או סתם כי שכחו שהתיק שימש כבונקר לעת מצוא.

דוגמאות נוספות אירעו בתחילת שנת 2017 עת התרחשו מספר אירועים בשמורות הטבע בצ'ילה שבדרום אמריקה, בהם היו מעורבים ישראלים אשר פעלו בניגוד להוראות הרשויות המקומיות, בין האירועים: הדלקת אש ושימוש בגזייה בשמורות; וויכוחים עם פקחי השמורה; אי רישום בכניסה לשמורות כמתבקש וירידה מהשבילים המסומנים.

ההנחה הישראלית של "יהיה בסדר- מדורות עשיתי וכיביתי בצופים, דירבקתי קפה על גזייה במסייעת לכל הותיקים ומשבילים ירדתי בג'בל ברוך בלבנון" לא עזרו לכל אותם מטיילים שהובאו בפני שופט מקומי וקיבלו עונשי קנסות, גירוש ואף מאסר על אי ציות לנהלים ולחוקים החלים בפארקים הלאומיים בצ'ילה.

בתקופות בין הזמנים, יוצאים תלמידי ישיבות רבים לתור את הארץ לאורכה ולרוחבה ברגל, במכונית, באופניים ולעיתים מסיימים הם במסוק החילוץ, שעה שנקלעו הם למצוקה עקב תכנון לקוי, שגוי ואף רשלני. אירועי מצוקה וחירום לא מעטים מדווחים בכל עונה ועונה כתוצאה מהלך חשיבה של "יהיה בסדר" המוביל לחריגות מנהלים, הוראות והמלצות שנמסרו על ידי אנשי ופקחי רשות הטבע והגנים, קציני המשטרה, צה"ל וגופים אחרים, שתכליתן לשמור על חיי אדם ולאפשר טיול מהנה, חוויתי ובטוח בנופי ארצנו.

בשנים האחרונות חלה מגמת שיפור משמעותית בחיזוי מזג האוויר על ידי השירות המטאורולוגי בארץ. זאת הודות לשיפור במודלי החיזוי ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים העומדים לרשות המומחים ואנשי המקצוע. החזאים כיום מדייקים יותר בתחזיותיהם ואזהרות ממוקדות יותר מפני שיטפונות, סופות וים סוער מופצות ומונגשות מבעוד מועד לרשויות השונות, לזרועות הביטחון, החירום וההצלה, לגופים כגון חברת החשמל ואף לאזרח הפשוט.

אך למרות הכל ועל אף ניסיון העבר, ימצאו תמיד אלו שיראו באזהרות, בבקשות ובדברים הנאמרים כמעין טרחנות יתרה או המלצה לא מחייבת בעבורם כי "יהיה בסדר", "סמוך עליי" ו"לנו זה לא יקרה" עד ש...זה קורה, כלום לא בסדר וצריך לסמוך על עזרה מבחוץ שתגיע לסייע ולחלץ במהירה.

ערך הדוגמא האישית אינו נחלת מפקדי צה"ל בלבד כי אם נחלתו של כל הורה לילדיו, מחנך לתלמידיו, רב לאברכיו, מנהל לעובדיו וכן הלאה. על כן מוטב כי את "תרבות הסמוך" וה"יהיה בסדר" נעקור מן השורש ובאופן שישפיע על כל רבדי החברה הישראלית, לא רק במסגרות הצבאיות אלא גם במסגרות אזרחיות באשר הן ללא סייג.

נאומו המכונן של ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין, גם אם כוון תחילה לקציני צה"ל הבכירים בוגרי המכללה לפיקוד ומטה, טוב ויפה שיילמד בכלל מוסדות החינוך בארץ ויונחל בקרב כלל עם ישראל, אם עם חפץ חיים אנו.

מוקדש לעילוי נשמות הנערים והנערות שנספו באסון השיטפון בערבה