להזהיר ולהאיר

הרב שמואל רסקין - שליח חב"ד לבודפשט ורב הקהילה הישראלית בעיר, מפרסם בכל יום ה' "פוסט שבועי". הנה הפוסט לפרשת ''בהר''

הרב שמואל רסקין , י"ח באייר תשע"ח

ג'ייקוב היה סוחר יהודי עשיר בלונדון, הוא התגורר בשכונה היהודית "סטנפורד היל" ועסק בתחום הנייר וההדפסה. פעם הוא חתם עסקה ענקית באחד המלונות המפוארים ברחוב Seven Sisters Road, ויצא עם תיק עור תפוח ובו 100,000 לירות שטרלינג.

הוא התקרב לרכב שלו, ופתאום צצו מולו שלושה גברים שחורים וחסמו את דרכו. לבו החל להלום בפראות, מול עיניו חלפו כל חייו, אשתו וילדיו שממתינים לו בבית, בית המסחר אותו הקים בעשר אצבעות, ומולו עומדים השלושה בפנים חתומות. "תניח את התיק ותמשיך הלאה", אמר המנהיג ביניהם בקול קר.

לג'ייקוב לא היה מה להפסיד והוא נקט בפעולה חסרת סיכוי: "אתה נראה לי אדם טוב", הוא אמר למנהיג החבורה, "אתה נראה כמו בחור עם תכונות טובות, עם אינטליגנציה וכושר מנהיגות, תסביר לי - למה אתה מבקש את הכסף שלי?". "כי אני רוצה לקנות וודקה וסמים", ענה האיש בקול צרוד. "כמה עולה בקבוק וודקה"? שאל ג'ייקוב. "חמש לירות" ענה האיש. ג'ייקוב הוציא את הארנק ונתן לו 10 ליש"ט. ואז, קרה נס. הבחור לחש דבר מה באוזני השותפים שלו, והם פשוט קמו ונעלמו.

למחרת בערב, כשג'ייקוב עוד לא הצליח להתאושש מההלם שתקף אותו, הוא הלך להתפלל מנחה בבית הכנסת השכונתי בו התפלל תמיד. כשהתקרב אל השער, ראה לחרדתו את הבחור מאתמול, יושב וממתין לו. הוא פנה לברוח, אך זה עצר אותו. הוא הוציא מהכיס חמש לירות ואמר: "זה העודף על הבקבוק וודקה מאתמול".

ג'ייקוב לא הבין מה קורה, והלה הסביר: "אתה אמרת לי שאני נראה כמו אדם טוב. רציתי שתדע כי אני בן 27, ועד היום מעולם לא אמרו לי שאני נראה בן אדם טוב. תמיד אמרו לי שנולדתי להיות מושחת וללסטם את הבריות. אדם כמוך, הוא לא אחד שצריך לקחת את הכסף שלו"..

"אמור", זה שמה של פרשת השבוע הנקראת השבוע בחו"ל. בשם הפרשה יש הנחיה עבורנו - חברים, צריך לומר, צריך לדבר. אבל מה לומר ולדבר? ממשיכה הפרשה "אמור... ואמרת" - מסביר רש"י שהכוונה "להזהיר גדולים על הקטנים". הפירוש הפשוט של "להזהיר" הוא להוכיח ולגעור, מה שלעיתים בהחלט נדרש.

תורת החסידות מלמדת אותנו לראות דברים באור חיובי. בהתאם לכך, במילה "להזהיר" יש רמז נוסף וחיובי: מלשון זוהר, אור. כלומר, הגדולים צריכים להאיר על הקטנים, לדאוג שהקטנים יאירו. איך עושים את זה? כשמדברים אל הילד בכיוון חיובי, בכך מאירים ומחזקים את הצדדים החיוביים שיש בו. עצם הארת הצד החיובי תחזק אותו, וממילא יגרש את הצד השלילי.

היום אנו מציינים את ל"ג בעומר, יום ההילולא של התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי. ספרו הידוע נקרא "זוהר", מלשון אור. רבי שמעון נהג לדבר טוב על עם ישראל, ואף אמר "כל ישראל בני מלכים הם". הוא הדגיש את מעלת הנשמה של היהודי, והביא לעולם את דרך הקבלה, בעקבותיה הופיעה תנועת החסידות, הנוהגת להדגיש את הצד החיובי שיש בכל יהודי, כדרכו של הבעל שם טוב ושאר מורי החסידות.

בכך אנו למדים כיצד להתמודד עם בעיות החינוך בדורינו, עת הילדים עומדים בפני נסיונות קשים וחשופים לכל הטומאה של העולם המערבי. אם בדורות קודמים אפשר היה "להזהיר" במובן הפשווט - לחנך ביד קשה, הרי שבדורנו מובן לכולם שכדי שהילדים יצליחו להתמודד עם הנסיונות המודרניים, צריך להעצים את הצד החיובי שבהם, לתת להם חוויה חיובית בקיום המצוות, "להזהיר" מלשון זוהר ואור.

ל"ג שמח, שבת שלום,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט