איך יתכן שלא שמענו על הנאומים האלה?

למה לא להאזין היטב גם לדיבורים בעדנו? איך הופכים גם אותם לחדשות? טורה של סיון רהב-מאיר מתוך "ידיעות אחרונות"

סיוון רהב מאיר , י"ב בסיון תשע"ח

סיון רהב-מאיר
סיון רהב-מאיר
צילום: ללא קרדיט

1. השבוע שוב הלכתי לחפש את הנאומים המלאים, כי שוב הרגשתי שפספסנו מילים גדולות שנאמרו כאן. זה קורה כמעט בכל פעם שמגיע לכאן אורח חשוב. התקשורת מחפשת את הכותרת המיידית, כלומר את העניין המדיני או הפוליטי.

אמירה על המו"מ עם הפלסטינים, או משהו על חמאס או איראן. אבל מרוב חיפוש אחר פוש אקטואלי, אנחנו מפספסים את המסר, את הדברים החשובים שנאמרים, גם אם אנחנו לא רגילים לקרוא אותם בפורמט של "חדשות". אז הנה כמה מהחדשות החשובות שקרו לאחרונה על אדמתנו, מפי שלושה נשיאים ואיש עסקים אחד. שימו לב שהם לא מדברים על אינטרסים, אלא על צדק ומוסר. על מה שנכון לעשות.

נשיא פנמה, חואן קרלוס וארלה, פשוט יצא מגדרו לפני כמה ימים בנאומו בבית הנשיא. הוא סיפר בקול רועד על שותפו לחדר באוניברסיטה שנרצח בפיגוע שביצע חיזבאללה במטוס ב-94'. "איבדתי את אחד החברים הטובים שלי בגלל טרור החיזבאללה", אמר. "זו הסיבה בגללה אתם יכולים להיות בטוחים שבכל מקום אליו אלך, תמיד אהיה בצד שלכם, תמיד אגן על ישראל ועל העם היהודי.

אנחנו המדינה היחידה באמריקה הלטינית שהצטרפה לברית נגד דאע"ש. קיבלתי את ההחלטה הזו כי בחיים צריך לעשות את הדבר הנכון. הדבר הנכון הוא להצטרף לקואליציה נגד דאע"ש, והדבר הנכון הוא לתמוך בזכותה של ישראל להגן על עצמה מול טרוריסטים שמנסים לפרוץ את גבולותיה. אני מעריץ את המדינה הזו, אני מעריץ את האנשים שלה, אני מעריץ את המנהיגים שלה. אתם תמיד לוחמים עבור מטרה ותכלית. אני רוצה ללמוד עליכם עוד".

בריאיון שנתן אחר כך אמר: "גם מי שאין לו אמונה הופך להיות אדם מאמין כשהוא מגיע לישראל, לא?".

נשיא פרגוואי, הורסיו קרטס, החרה-החזיק אחריו כשאמר בטקס פתיחת השגרירות בירושלים: "רבים שואלים אותי מדוע החלטנו להעביר את השגרירות לירושלים ועל כך אני יכול להשיב - שאנו שמים את הדברים במקום הנכון. אנו לא חבים לכם דבר, ואתם לא חבים לנו דבר, זהו המעשה הנכון לעשות".

בפנמה כ-4 מיליון תושבים. בפרגוואי כ-7 מיליון תושבים. עכשיו אל מישהו שמייצג כ-17 מיליון איש, נשיא גואטמלה ג'ימי מורלס, שאמר בטקס פתיחת השגרירות של ארצו בבירה: "אני מבקש שתצדיעו גם לנשיא הפרלמנט שלנו ולנשיא בית המשפט, כי שלושת הנשיאים אצלנו תמכו במהלך. אני מרגיש פה בבית. אנחנו מעריצים את הרוח בישראל. זו אהבה בין אחים. אתם אור לעולם. שאלוקים יברך אתכם".

אולי אנחנו מדחיקים את המחמאות האלה כי הן מחייבות אותנו למשהו, מאתגרות אותנו? הרי אף מנהיג ישראלי לא יבוא לגואטמלה ויגיד שם שהם "אור לעולם". אז למה הם אומרים זאת עלינו? מה זה אומר?

זה מתחבר לעוד מישהו שפספסנו לפני כשבועיים. לא ברור איך אף אחד לא ערך קליפ ויראלי קצר עם כל קטעי הווידאו האלה מקובצים יחדיו. ג'ק מא, מייסד ויו"ר "עלי בבא" הסינית, ביקש ממארגני הביקור שלו: לא רק עסקים, תנו לי גם יהדות. בפגישה שלו עם זוכה פרס נובל פרופ' ישראל אומן אמר: "הבאתם לעולם רוח ייחודית וכוח לשנות את העולם, לכן אני רוצה ללמוד את הסיפור שלכם. אני מקווה שיום אחד גם אנחנו נוכל להיות סיפור דומה". 

כשקיבל תואר ד"ר לשם כבוד באוניברסיטת תל אביב אמר: "אתם נס. שאלתי כאן למה אתם כל כך חכמים, ואמרו לי: כי היינו הומלסים, והדבר היחיד שאי אפשר לקחת מהומלס – זה השכל. אתם מזכירים לנו שזה העיקר. צריך לשים לב למוח, לא לרכוש ולכסף".

אנחנו אלופים בלצטט כל מילת ביקורת עלינו, וזה חשוב כמובן להקשיב לטענות נגדנו, אבל למה לא להאזין היטב גם לדיבורים בעדנו? איך הופכים גם אותם לחדשות?

2. רק השבוע שמעתי את הסיפור הבא: בפרשת השבוע, פרשת "נשא" מופיעה בפעם הראשונה ברכת הכהנים המפורסמת והעתיקה: "יברכך ה' וישמרך, יאר ה' פניו אליך ויחונך, יישא ה' פניו אליו וישם לך שלום". היא נאמרת בבתי הכנסת ובעוד הזדמנויות רבות, כבר אלפי שנים.

בשנות ה-80 נערכו בירושלים חפירות ארכיאולוגיות בראשות פרופ' גבי ברקאי, באזור שבו נמצא היום "מרכז בגין". החוקרים מצאו רק מערות קבורה ריקות שנשדדו לאורך השנים, ולכן לא ציפו לגלות משהו משמעותי. יום אחד הגיעו למקום ילדים מחוג של החברה להגנת הטבע.

פרופ' ברקאי סיפר: "אחד הילדים היה נודניק באופן מיוחד. ביקשתי שיזוז וילך לאחת ממערות הקבורה בצד, לנקות את הסלעים. אחרי כמה דקות הנודניק מושך פתאום בשולי חולצתי, כשהוא מחזיק שני כלים שלמים מימי בית ראשון בידיו! הוא לא אמור להרים דבר כזה לבד, אלא לקרוא לי פנימה, אבל הוא היה כאמור שובב. בדיעבד, הילד הזה הוביל אותי אל תגלית חיי".

במקום נפתח "חדר מיון" ארכיאולוגי שפעל יומם ולילה כדי להוציא את כל החפצים הרבים והחדשים שהתגלו. בין כל האוצרות, נמצא גליל שנראה כמו בדל סיגריה. אחרי סינון וניקוי התברר שזו לוחית כסף מגולגלת. 3 שנים (!) של מאמץ טכנולוגי נדרשו כדי להצליח לפתוח את הגליל הסגור בלי לפגוע בתוכנו. המעבדות של מוזיאון ישראל נרתמו למשימה, וגם המחלקה לזיהוי פלילי במשטרה. ואז, החוקרים נדהמו לגלות שהם פשוט קוראים את ברכת הכהנים, שנכתבה כך לפני יותר מ-2500 שנה. זה הטקסט התנ"כי הקדום ביותר שהתגלה אי פעם בישראל.

מה המסקנה? שגם לילדים שמפריעים בחוג יש כנראה מה לתרום. שהשורשים שלנו כאן הם עמוקים מאוד. וגם – שאנחנו חיים בתקופה מדהימה. פרופ' ברקאי הוא יליד גטו בודפשט, שזכה לעלות ארצה ולמצוא דרישת שלום מאבות אבות אבותיו, מימי בית המקדש הראשון.