חשוב, נכון וצודק

לשופטי בג"ץ אין כלים או זמן לנהל משפט מבורר ומאומת עד תומו. המצב היום צריך להדיר שינה מכל מי שהצדק והאמת חשובים לו

עינת קורמן , ט"ו בסיון תשע"ח

העברת הסמכות לדיון בסכסוכי קרקעות לבית המשפט המחוזי הקימה עליה מתנגדים רבים משמאל, הטוענים טענות של פגיעה ביכולתו של בג"ץ לבקר את השלטון הצבאי, טענות של סיפוח עקיף ועוד.

אבל למעשה, הכנסת קיבלה אתמול החלטה חשובה כשאישרה את הצעת החוק בקריאה ראשונה. החלטה חשובה, נכונה וצודקת כלפי כל מי שמתדיין בפני בתי המשפט בסכסוכי קרקעות ביהודה ושומרון. 

שרת המשפטים איילת שקד הבינה ששופטי בג"ץ לעולם לא יוכלו להגיע לחקר האמת במקרים כאלה. סכסוכי מקרקעין ביהודה ושומרון, ויש רבים, מתבררים כיום רק בבג"ץ כערכאה ראשונה ואחרונה, אבל לשופטים אין סמכות לחקור עדים, לבחון ראיות, שלא לדבר על לרדת לשטח ולראות בעיניים את מושא הסכסוך. 

כבר נחשפנו כמה פעמים בעבר לתהליך: מתיישבים קונים אדמותמערבים ומתיישבים בהן, ערבים (בדרך כלל בעזרת ארגוני שמאל) טוענים לבעלות על האדמות בבג"ץ, היהודים משיבים שרכשו את האדמה בתום לב, או שהרישום לא נעשה כדי להגן על חייו של המוכר, ושופטי בג"ץ מחליטים להאמין לאחד מהצדדים, ובזה תמה הבדיקה. מה שכתוב בעתירה ובתשובה – זה מה שמונח בפני השופטים, ועל פי מה שכתוב - יפסקו. 

לשופטי בג"ץ אין כלים או זמן לנהל משפט מבורר ומאומת עד תומו. המצב היום צריך להדיר שינה מכל מי שהצדק והאמת חשובים לו. הדרך שבה מוכרעים סכסוכי מקרקעין ביו"ש היא דרך פסולה, שמנוהלת בצורה חד צדדית בלי יכולת לפסוק בצורה ראויה ונכונה.

אם תרצו, אפשר לומר שהשופטים במידה מסוימת כבולים בידי הביורוקרטיה. הצעת החוק מתירה את הכבלים האלה, מאפשרת לשופטים שזו סמכותם להגיע לחקר האמת בכלים נרחבים יותר ומביאה צדק ואמת לסכסוך הבלתי פוסק בעיקר בענייני קרקעות. 

טענות השמאל כאילו בג"ץ מנוע מלבקר את הממשל הצבאי הן טענות סרק, שאין להן כל אחיזה במציאות. הצעת החוק אינה מונעת ערעור לבג"ץ, ואפילו יותר מכך: המחוזי למעשה בוחן עבור שופטי בג"ץ את הראיות ובעת ערעור מהווה חוליה חשובה בבירור האמת בבג"ץ. גם הטענות לסיפוח הן פופוליסטיות מאוד. 

שרת המשפטים שקד עשתה צעד חשוב מאוד בהביאה את הצעת החוק לקריאה ראשונה. כשיש ביקורת רבה כלפי בג"ץ שלוקח לו סמכויות עודפות; דו"ח נציב שמעיד על שופטים לא ראויים שעדיין מכהנים במערכת; דו"חות ביקורת קשים של הנת"ם על מייצגי המדינה ונהלים פסולים; ניהול כושל של ראיות בתיקי חקירה ועוד ועוד – זו בשורה טובה מאוד למערכת המשפט, צעד נוסף בשקיפות וחיזוק המערכת האמונה על הצדק והמשפט, והשבת אמון הציבור בשופטים ובמערכת המשפט כולה.