בדיחת או"ם

הייתכן שיבוא היום בו נראה את נציג איראן בראשות וועידה בינלאומית למלחמה באנטישמיות או בראשות הוועדה לאנרגיה אטומית?

אל"מ במיל' טל בראון , ט"ו בסיון תשע"ח

אורח
אורח
ערוץ 7

תמיד כשנידמה שאי אפשר עוד להפתיע ולחדש דבר בקשר לאיוולת המתמשכת של מוסד האומות המאוחדות, מתגלה עוד פרט שחמק מעיננו אך מעצים את היותו של המוסד הזה הזוי בכל קנה מידה.

בחירה מרשימה

בימים אלו מתכנסת הוועידה השנתית לפירוק נשק של האו"ם בעיר ג'נבה שבשוויץ.

הוועידה בה שותפות 65 מדינות מתכנסת מאז שנת 1979 ועוסקת בסוגיות בקרת ופירוק מנשק להשמדה המונית הכולל גם נשק כימי.

הוועידה בנויה משלושה מושבים מרכזיים ותפקיד היושב ראש מועבר בין מספר נציגים על פי סדר ותאריכים שנקבעו מראש ומפורסם באתר המרשתת של האו"ם.

לחלקה השני של הוועידה, בין התאריכים 28/5 עד 24/6, התמנה כיושב ראש נציג סוריה, חוסאם א-דין אלא, אותו יחליף ב-25/6 הנציג התוניסאי שיוחלף לבסוף על ידי הנציג הטורקי ב-20/8 עד לתום המושב השלישי והאחרון של הוועידה ב- 14/9.

ככל הנראה לא נמצאה אף לא חברה אחת מתוך רשימת 65 המדינות השותפות לוועידה ובוודאי ביקום כולו, הראויה יותר מסוריה, המומחית והמשתמשת העיקרית בעת האחרונה בנשק כימי שמתחמשת עד צוואר במגוון אמצעי לחימה ומכל מקור אפשרי, מלשמש כיושבת ראש הועידה העוסקת בתהליך ההפוך לחלוטין ממדיניותה כלפי אזרחיה בפרט ואויביה בכלל.

מדינה שהפרה כל הבטחה לחדול מתקיפות אזרחיה שלה בנשק כימי, ולא ממש הורתעה מסנקציות כנגדה גם כשזה הופעל והתגלה כי לא פורקו מאגריו המצויים בשטחה עד תום.
ובכל זאת נחמה פורתא שהרי איראן השותפה אף היא לוועידה- לא נבחרה!

מה הפלא?

בבחינה של הרכב ועדות מרכזיות אחרות בארגון האומות המאוחדות, ניתן למצוא שאיושן מבוצע על ידי נציגיהן של מספר מדינות, שוודאי הופתעו בעצמן מגודל האיוולת ולא רק השעה כשהוצע להן התפקיד, שהרי מעולם לא סירב אף חתול להצעה לשמור על השמנת, אך בוודאי התפלא כשהוטלה עליו המשימה המכובדת.

על מנת לסבר את עיניכם "הקוראים הלא מופתעים", להלן מספר דוגמאות להמחשת המגמה העקבית למינוי בעלי תפקידים בשלוש מתוך שש הוועדות המרכזיות והנבחרות של האו"ם:

בראשות הועדה הקבועה לפירוק נשק ובטחון לאומי יושב הראש המכהן מאז ספטמבר 2017 הוא נציג עיראק, מוחמד חוסיין אליהבר אלולום. אחד מסגניו הינו נציג ונצואלה- אלפרטו טורו קרנאבלי.

בוועדה העוסקת בנושאים חברתיים, הומניטריים ותרבותיים מכהנים כסגני יושב הראש נציג אריתראה- נביל אידריס, וכן נציגת קטאר- אלאנוד קאסם אל תמימי.

בוועדה הפוליטית המיוחדת העוסקת גם בדיקולוניאליזציה מכהן כיושב ראש נציג ונצואלה- רפאל דאריו רמירז קרנו, אשר לו מספר סגנים: יאסר חלפוני ממרוקו, קארן הנדה אוזגר מטורקיה ואחמד עבד-אל-רחמן אחמד אלמחמוד מאיחוד הנסיכויות הערביות.

אכן הרכבים מיוחדים של מיטב נציגי המדינות המתמחות בעשיית ההיפך ממטרת הוועדות בהן הן חברות, לשם מציאת פתרון ומענה לסוגיות ברומו של עולם, שיראה ויהיה אולי קצת טוב יותר, אילו יועילו ויתקנו הן את דרכיהן בעצמן תחילה.

לסיכום

הייתכן שיבוא היום בו נראה את נציג איראן בראשות וועידה בינלאומית למלחמה באנטישמיות או בראשות הוועדה לאנרגיה אטומית? איזו מדינה תעמוד בראש הועידה לשוויון ומעמד האישה, אולי ערב הסעודית שרק לאחרונה התירו לנשים לנהוג בה?

קוראים יקרים, באו"ם כמו באו"ם- אין דבר כזה שאין דבר כזה. הכל אפשרי ושום דבר אינו דמיוני או בדיוני!