כל אחד יכול להאיר

הרב שמואל רסקין - שליח חב"ד לבודפשט ורב הקהילה הישראלית בעיר, מפרסם בכל יום חמישי ״פוסט שבועי". הנה הפוסט לפרשת ''בהעלותך''

הרב שמואל רסקין , י"ח בסיון תשע"ח

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

היה זה בשבת שלפני חנוכה תשל"ד (1973), בעיצומה של התוועדות בבית-מדרשו של הרבי מליובאוויטש בניו-יורק, כאשר לפתע פנה הרבי לעבר הנוכחים וקרא: "גליק! הרב גליק!". נראה היה כי הרבי מחפש את הרב גליק.

הרב אברהם-יצחק גליק ז"ל שימש עשרות שנים 'שגריר נודד' של הרבי באירופה. הוא פעל במערב היבשת וגם במזרחה. אולם העובדה שהרבי מחפש את הרב גליק בתוך קהל הנוכחים הייתה תמוהה, שכן הוא לא שהה באותה שבת בארצות-הברית, ועבור הנוכחים היה הדבר לחידה. הרב אהרון-דב הלפרין, שנכח בעצמו באותה התוועדות, סיפר שהחידה נפתרה לו כעבור חמש-עשרה שנים, כאשר נזדמן ללונדון וביקר בביתו של הרב גליק, מפיו שמע את סיפורו המופלא:

באותה התקופה הייתי עם רעייתי בברצלונה. תכניתנו הייתה להמשיך למדריד ומשם לליסבון שבפורטוגל, אלא שאז נתקבלה לפתע שיחת טלפון ממזכירות הרבי ובה הוראה לטוס לאי מיורקה. ההוראה לא הגדירה כתובת מסויימת או מטרה, פשוט: "טוס למיורקה".

לתומי, לא חשבתי שהעניין בהול ושבגללו עלינו לשבש את מסלול טיסותינו, ומשכך החלטנו להגיע למיורקה לאחר שנשלים את משימתנו בליסבון. כשהגענו לנמל-התעופה בברצלונה התברר שכל הטיסות למדריד בוטלו במפתיע. "זו בוודאי אצבע אלוקים", אמרה רעייתי , "אם קיבלנו הוראה לטוס למיורקה, עלינו להקפיא את תכניותינו ולצאת לשם מיד".

עלינו מיד לטיסה הראשונה למיורקה. הטיסה הייתה איומה, כיסי-אוויר עזים טלטלו את המטוס בעוצמה שטרם חוויתי. "אנחנו נוסעים בשליחותו של הרבי ואין מה לדאוג", אמרה רעייתי בשלווה ראויה להערכה. המטוס נחת בשלום במיורקה והתחלנו להתעניין היכן יש יהודים באי. בירור קצר העלה, כי במלון 'הוטל דה-מאר' מתארחת קבוצה גדולה של תיירים יהודים.

בתוך כך, הודיעו ברדיו כי טרוריסטים התנקשו בחייו של ראש ממשלת ספרד, לואיס קאררו בלאנקו. הוא נרצח במדריד בהתפוצצות מטען נפץ. עקב כך הוטל עוצר על העיר ונחסמו כל דרכי הגישה אליה. לעומת זאת, המלון במיורקה, שאליו הגענו כביכול ב'מקרה', היה מלא יהודים...

בקושי הספקנו להתארגן והנה עוד שיחה ממזכירות הרבי. המזכיר מודיע לנו כי הרבי הורה להתקשר אלי ולדאוג שאתרגם את שני המכתבים שהוציא הרבי לקראת חג החנוכה לספרדית ואפיץ אותם בקרב היהודים באי, פעלתי מיידית ובחג החנוכה קיבלו את המכתבים כל התיירים היהודים שפגשנו. 

סיפורה של הוראת-הפתע שקיבלתי, גרמה לחיזוק האמונה אצל היהודים שהיו עמנו, והובילו אותנו לפעול בכל המרץ. בנוסף לתיירים הרבים, הצלחנו לאתר גם יהודים מבני המקום ויצרנו איתם קשר שנמשך עוד שנים רבות. אחד מהם החרות היטב בזיכרוני היה יהודי ושמו ביני, עשיר גדול שגר בבית מפואר באי. התקשרנו אליו וביקשנו להיפגש. ביני התנצל על שאינו יכול לקבלנו בביתו, אך הוא מוכן לבוא אלינו למלון.

כשבא, שוחחתי עמו, ולאחר מכן הפעלתי קלטת שבה נשמע הרבי שר "צמאה לך נפשי". כששמע את קול שירתו של הרבי, החל לבכות כתינוק, בספרו שזה מזכיר לו את שנות ילדותו. כשנרגע, אמר שהוא חש צורך חזק לעשות מיד משהו למען היהדות. לאחר העלאת רעיונות ומחשבה משותפת, הוחלט להציב חנוכיה גדולה על גג ביתו, ששכן במקום גבוה והשקיף על פני כל העיר. החנוכיה עוררה התעניינות רבה אצל כל רואיה, ובמיוחד בקרב היהודים. כשעזבנו את העיר כבר קיבל עליו ביני כמה פעולות חשובות בקיום מצוות. 

כשהתקנתי את החנוכייה נזכרתי באמרה שאמר לי הרבי בעבר, עת עסקתי לפרנסתי בייצור מנורות. הרבי אמר לי: "נשמה יהודית היא כמו מנורה - כשם שמנורה יכולה להיות כבויה זמן רב, כל עוד לא העלו בה אור, כך גם נשמות יהודיות רבות עומדות ומצפות שיציתו בהן את הניצוץ".

ובאשר להזכרת שמי בפי הרבי בהתוועדות - אחרי ששמעתם את המשך ההתרחשויות, ברור כי הרבי ידע בדיוק היכן אני ומה מעשיי. הרבי הזכירני בהתוועדות, קבל עם ועדה, בכדי לעורר עליי זכות ולתת לי כוחות להצליח במשימתי - להאיר נשמות יהודיות.


פרשת בהעלותך, נפתחת בציווי להדליק את נרות המקדש. הדלקת המנורה בבית-המקדש רומזת לכללות עבודת-ה' של יהודי, שכמו המנורה, תפקידו להאיר. כשם שבמנורה יש את גוף המנורה ויש את הנר המאיר, כך ביהודי - הגוף הגשמי נמשל לגוף המנורה, והנשמה משולה לנר, ככתוב: "נר ה' נשמת אדם". תפקידו של יהודי הוא להיות כמנורה מאירה - שייראה בגלוי כי הגוף אינו אלא כלי לאור הנשמה.

זהו הציווי שמוטל על כל יהודי - להאיר את עצמו ואת העולם שמסביבו באור הקדושה, עד שהוא יאיר מעצמו, ועד לתכלית השלמות בזה - בגאולה האמיתית והשלמה.

שבת שלום ומבורך,
הרב שמואל רסקין
בית חב״ד קרן אור בודפשט