על כסף וזהות אישית

השקפת העולם הכלכלית שלנו מכתיבה גם את עולם החול שלנו וגם העולם הרוחני שלנו.

יהודית אפרתי , י"א בתמוז תשע"ח

יהודית אפרתי
יהודית אפרתי
צילום: עצמי

מה שאדם קונה הינו באופן פשטני מה שהוא צריך או רוצה, אך ניתן להסתכל על הדברים אחרת ולומר שמה שאדם בוחר לקנות הוא מה שמעצב את השקפת עולמו.

השקפת העולם הכלכלית שלנו מכתיבה גם את עולם החול שלנו וגם העולם הרוחני שלנו.  

קראתי לאחרונה על אדם שהחליט לקנות מכנסי ריצה. כידוע, בכל קניון ומרכז קניות ברחבי הארץ צצות בזמן האחרון חנויות של בגדי ספורט ממש כפטריות לאחר הגשם.

הבחור האמור ניגש לחנות ובחן מספר מכנסי ריצה. המחירים נעו בין 200 ל500 שח. הוא התרשם מאיכותם של מכנסי הריצה השונים, אך בשל מחירם התלבט והחליט לצאת לסיבוב בטרם ישקיע סכום כזה. במרחק הליכה של מספר דקות מצא ההלך חנות צפופה יותר וקצת פחות מסודרת, אך בתוכה - הפלא ופלא נמצא זוג מכנסי ריצה זהים למכנסיים שעלו כ200 שח בחנות הראשונה עם שני הבדלים. הראשון - על הזוג השני היה חסר שם המותג, וההבדל השני היה המחיר. פער של כ200 אחוז היה ביניהם. זוג מכנסי הריצה עלו 25 שח בלבד.

כשקראתי את הסיפור הזה המחשבה הראשונה שלי היתה פליאה על אותם אנשים שמכלים את ממונם על דברים שניתן לקנות בזול יותר. הרהרתי לעצמי, האם מותגים באמת מצדיקים את המחירים שמשלמים עבורם?

אך במחשבה שניה חשבתי על כל האנשים שבוחרים להשקיע 200 שח מכספם בקניית מכנסי ריצה. הרי גם הם יודעים שישנן חנויות זולות יותר. הם בחרו להשקיע את הכסף שלהם בערך שהינו חשוב עבורם. הערך של בריאות הגוף והספורט הינו ערך חשוב מאוד ועבור ערכים משמעותיים - משלמים.

כל המירוצים, הצעדות וצליחות הכנרת שקיימים בכל מקום מעידים שפניו של העם מכוונות לשם וחנויות בגדי הספורט רוכבים על הגל הזה ומבינים עקרון אחד חשוב.

ככל שערך או חוויה הינם חשובים יותר עבור אדם באופן סובייקטיבי, הסכום שהוא ישלם עבורם לא יהיה בהכרח בהתאמה לערך האובייקטיבי של מחיר עלות הייצור שלו. הסכום  שהוא ישלם יביע את ההערכה שהאדם חש כלפי מה שהקניה הזו אומרת עבורו.

כשאני חושבת על סולם הערכים שלי שמוכתב ומכתיב את הרכישות שלי חשוב לי שיהיו בין הרכישות גם עניינים רוחניים כמו מעשר כספים, תשלום על לימודי קודש של ילדיי ורכישות ערכיות מגוונות, אבל גם רכישות ארציות. כשאדם יושב בבית קפה ואוכל ארוחת בוקר העלות האובייקטיבית של סך המוצרים יכולה להגיע ל 20 ש"ח בלבד, אך בחשבון שהוא יקבל בסוף הארוחה המחיר יהיה לפחות כפול מסכום זה.

בהזדמנות זו האדם רוכש שלוות נפש ופנאי נפשי לא פחות מרכישת המוצר הפיזי. גם כספי הצדקה נראים לפי ההגיון ככספים שיוצאים מרשותנו לרשות של אדם אחר. אך אם אנו מבינים שלצד סולם הערכים שלנו שמכיל בתוכו את הערכים שאנחנו רוצים להנכיח בשגרת חיינו, הממון הינו בסך הכל פיקדון שהיום נמצא אצלינו ומחר כבר לא - נשכיל להשתמש בכספינו בהתאם לסולם הערכים האמיתי שלנו. 

לקראת הקיץ, כשכולנו מתכוננים להוצאות כספיות גדולות כגון קיטנות, רכישות ובילויים שונים עלינו לחשוב מהן ההוצאות הכספיות שעליהן לא נוותר כי הן תמצית חיינו והם מכתיבים ומוכתבים מסולם הערכים שלנו.

בכל קיץ ישנם כנסים ערכיים שונים בכמעט כל תחום של קדושה - כדאי לחשוב איזה כנס יעצים את עולם הערכים שלנו ויעניק לנו כח לשנה שלמה של עשייה. והמחיר הלכאורה מיותר - מבטא את החשיבות של הערך הזה בחיינו.