אבא, אמא, אלוקים

כל אחד ואחת מאתנו צריך להשתדל לכבד את הוריו באמת. עלינו להשתדל לדאוג לכל צרכיהם - הגופניים והרוחניים גם יחד.

הרב שמואל רסקין , י"ד באב תשע"ח

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

מספר ד"ר ויקטור פרנקל מוינה, מחבר הספר "אדם מחפש משמעות": זמן קצר לפני שהצטרפה ארצות הברית למלחמת העולם השניה, הוזמנתי מטעם השגרירות ‏האמריקאית ‏בוינה לבוא ולקבל את אשרת ההגירה שלי. באותו זמן התגוררנו אני והורי הקשישים ‏בוינה, והאמריקאים כמובן ציפו ‏ממני שאקח את האשרה שלי ואמהר להגר.

אולם ברגע האחרון התחלתי מהסס, ‏‏"האם כך באמת עלי ‏לנהוג? האם אני יכול באמת לעשות דבר כזה?" לפתע הבנתי מה צפוי ‏להורי, שיתכן שישלחו בתוך שבועות למחנה ריכוז או למחנה-השמדה. ‏האם עלי להניח אותם סתם כך לגורלם בוינה? עד אז היה ביכולתי להגן ‏עליהם מפני גורל זה בתוקף ‏תפקידי כראש המחלקה לנאורולוגיה בבית הרפואה היהודי. אולם לו ‏נסעתי היה משתנה המצב מיד.

‏בעודי שוקל מה הדבר הנכון לעשות, חשתי שזהו ממין המצבים שאתה ‏מייחל בהם ל‏אות משמים. כשהגעתי הביתה, הבחנתי בחתיכת שיש על השולחן. שאלתי את אבי איך הגיעה לשם, והוא ‏‏אמר: "אה ויקטור, מצאתי אותה הבוקר באתר שבו עמד בית הכנסת" (לפני שהנאציונל- ‏סוציאליסטים ‏שרפו אותו). "ולשם מה לקחת אותה?" שאלתי אותו. "משום שהיא שבר של הלוחות ‏שהכילו את ‏עשרת הדיברות" ענה.

אבי הראה לי אות עברית מוזהבת החרוטה על חתיכת השיש. "אם זה מעניין אותך" המשיך, "האות העברית הזאת מסמלת קיצור לדיבר אחד מעשרת ‏‏הדיברות". "איזה מהם?" שאלתי בקוצר רוח, ותשובתו היתה: "כבד את אביך ואת אמך למען יאריכון ‏‏ימיך על האדמה..". באותו הרגע החלטתי להישאר בוינה עם הורי ולזנוח את עניין האשרה.‏

מצוות כיבוד אב ואם נחשבת למצווה חשובה כל כך עד כי היא מהווה אחת מעשרת הדיברות, ומקומה כחמישית ברשימה מדגישה אף יותר את חשיבותה. כידוע, עשרת הדיברות ניתנו על שני לוחות, כשעל כל אחד מהם חקוקות 5 דיברות. הלוח הראשון עוסק במצוות שבין אדם לאלוקיו (בין אדם למקום), ואילו הלוח השני עוסק בחוקים הנוגעים לאינטראקציה בין אדם לחברו.

חכמינו זכרונם לברכה מציינים, כי העובדה שהדיבר העוסק בכיבוד אב ואם נכלל בלוח הראשון, השייך בכלל למצוות שבין האדם לבורא, מראה את משמעותו הרבה. זהו היבט כה קריטי של קיומנו, עד כי רק דרך באמצעות קיום מצוות כיבוד אב ואם נוכל להעריך את היחסים שלנו עם האלוקים כראוי.

עשרת הדיברות מתועדות בתורה פעמיים. בפעם הראשונה הן מופיעות בפרשת יתרו, ובפעם השנייה - בפרשתנו, פרשת ואתחנן. בפעם השניה בה מוזכר הציווי לכבד את הורינו, נוספו המילים "כאשר ציווך ה' אלוקיך". מילים אלו מדגישות את העובדה שלמרות שיש לנו נטייה טבעית לכבד את הורינו, נטייה זו עלולה לדעוך בהתאם לנסיבות. אולם, כאשר כיבוד אב ואם היא ערך על, מצווה ישירה מאת אלוקים, למילוי מחויבות זו אין כל קשר עם רגשותינו או ניסיונותינו האישיים.

היהדות מאמינה כי בבריאת חיים חדשים ישנם שלושה שותפים: הקדוש ברוך הוא, האב והאם. אנו נדרשים להביט בהורינו לא רק באהבה, אלא גם ביראה ובכבוד. כל אחד ואחת מאתנו צריך להשתדל לכבד את הוריו באמת. עלינו להשתדל לדאוג לכל צרכיהם - הגופניים והרוחניים גם יחד - ולהתייחס אליהם בכבוד מרבי, בין שאנו מסכימים עמם ובין אם לאו. אין זה רק דבר נחמד או הגיוני, זו מצווה ישירה מאת אלוקים!

שבת שלום
הרב שמואל רסקין
בית חב״ד קרן אור בודפשט