חשבון נפש חברתי

ויקי כנפו נכשלה. ובצדק. אט אט מתחוור לנו שהיא היתה מריונטה של תנועות שמאל שנואשו לשכנע אותנו בטיעוניהם החלודים ומצאו גרושה ממצפה רמון שתניף עבורם את הדגל ה"חברתי".

עו"ד אביעד ויסולי , י"ז באלול תשס"ג

ויקי כנפו נכשלה. ובצדק. אט אט מתחוור לנו שהיא הייתה מריונטה של תנועות שמאל שנואשו לשכנע אותנו בטיעוניהם החלודים ומצאו גרושה ממצפה רמון שתניף עבורם את הדגל ה"חברתי". דרכה, הם חשבו, ינסו למכור לנו את אותה סחורה משומשת שהבוחר מאס בה זה מכבר.

גם המסר שהעמיד מולה נתניהו - לכו לעבוד - הוא מסר עמו מזדהים מרבית תושבי המדינה. במיוחד כאשר הם שומעים כי מתוך 143 מועמדות שנשלחו למשרות נקיון רק אחת הסכימה לקבל את העבודה.

ואולם עלינו, על כולנו, כולל ובמיוחד נתניהו, מוטלת החובה להגיד לויקי כנפו "תודה רבה" מכל הלב. כי היא, החל מהצעד הראשון של מסעה, לימדה אותנו שיעור חשוב מאין כמותו, שיעור שאף לא אחד ממנהיגי המדינה וראשיה העלה על דל שפתותיו זה עידן ועידנים, שיעור שעליו קמים ונופלים נשיאים בארה"ב – שיעור בערכי המשפחה.

היום כל ילד וילדה יודעים כי משפחה "חד-הורית" היא משפחה אומללה (עצם הביטוי "חד הורית" הוא כה מופרך ואומלל - האם יש ילד שאין לו שני הורים). מבחינה כלכלית, חברתית, חינוכית, בריאותית וכמעט בכל קריטריון שהוא, למדנו מהדלות של ויקי כנפו שילד זקוק לשני הורים. הורה אחד זקוק לפרטנר על מנת לגדל ילדים.

אחרי ויקי כנפו, כל אשה שבעלה "אינו מבין אותה" תחשוב פעמיים לפני שתלך לרבנות. היא תזכור כי קרוב ל - 100% מהזוגות המתגרשים נפגעים קשות ברמת החיים עקב הגירושין. עכשיו היא יודעת כבר שרוב המשפחות ה"חד-הוריות" נמצאות מתחת לקו העוני. גם כל גבר אשר מצא לו עלמה צעירה התולה בו עיני עגל יחשוב כמה פעמים לפני שהוא עוזב את הבית.

לא בכדי ברא הקב"ה את ברואיו זכר ונקבה, ו"תכנת" את העולם שרק ביחד הם יוכלו להוליד ולגדל את הדורות הבאים. התא המשפחתי זקוק ל"שני ראשים" כדי להתקדם ואף להתקיים. בפחות מכך הוא נפרם בצדדים. ההורה היחיד צריך גם לעבוד, גם לדאוג לבית, גם לחנך וגם התמודד על הרשויות. לבד, ללא עזרה, עצה או כתף תומכת. אם תשים שור בודד לחרוש אדמה קשה, הוא פשוט ייתקע ויעמוד. שניים מסיימים את העבודה בקלות.

עד לפני מספר חודשים, המדינה עודדה גירושין. "חוק המשפחות החד-הוריות" קבע כי כל אשה שמחליטה להתגרש תקבל סל סיוע נדיב ביותר. כך היה עדיף לה לשבת בבית ולקבל את הקצבאות מאשר לעבוד (או להישאר נשואה). מספר הזוגות המתגרשים נסק חדות. איש גם לא ניסה להקים משפחה מחדש כי זה לא כדאי מבחינה כלכלית. אותה חקיקה "מתקדמת" הרסה מאות משפחות ואלפי ילדים, והביאה את הקופה הציבורית לסף פשיטת רגל.

גם אם ניתן לשבח את נתניהו על ביטול העיוות של קצבאות ה"חד הוריות" שנתן פרס לגירושין, הרי קשה לתת לו ציון "טוב" על תיפקודו בפתרון המשבר הכלכלי. נראה כי ביבי התאהב בקיצוצי תקציבים והוא מנחית עלינו אחד כל שלושה חודשים.

לכל "תוכנית כלכלית" מחיר עצום בזריעת כאוס במערכת, בחוסר יכולת לתכנן פרויקטים לטווח יותר ממיידי, בחוסר בטחון מה ילד יום וחוסר אמון הן בתוך המערכת הממשלתית והן בינה לבין הציבור.

נתניהו דומה למנכ"ל חברה גדולה המפסידה מליארדי ש"ח בשנה. בשלב ראשון יש לקצץ בהוצאות. לכולם. לא רק ואולי דווקא הכי פחות לעניים. למדינה יש התחייבות לאפשר קיום מינימלי לכל אזרח. כמו "סל הבריאות" חייב להיות "סל הקיום". אך לא יתכן שהמדינה תפר את התחייבותה לקיום מינימלי מחד, ותחלק מיליארדי ש"ח לשועי הארץ מאידך.

ביטול תשלומי ביטוח לאומי ומס בריאות למשתכרים מעל 35,000 ש"ח הינו מתנה בסך מיליארד וחצי ש"ח לעשירון העליון. לא ראינו משרה חדשה אחת מכך. גם לערפאת נתנו מילארד וחצי מתנה, כדי שיקנה חומרי נפץ לפיגועים. ולאחים עופר סידרה המדינה חוזה מתנה בבתי הזיקוק שיעשיר אותם בכ - 650 מיליון ש"ח.

הפרטות בזק, בנק דיסקונט ולאומי באמצע המיתון כשתוצאותיהן העסקיות הן גרועות במיוחד, תכניס מיליארדי ש"ח לכיסיהן של כמה מהמשפחות העשירות של המאפיה הכלכלית. ועוד לא דיברנו על המילארדים המתגלגלים בתעשיות הזנות, ההימורים והסמים, הפטורים לחלוטין מכל מס. בישראל של היום, משתלם להיות פושע.

כאן המקום לאזכר את העושק הגדול מכולם, גביית ריבית הנשך בבנקים מהציבור. אותה ריבית נשך עולה למשק, לציבור ולמדינה הרבה יותר מ - 10 מיליארד ש"ח בשנה וחונקת על סיכוי להשקעות עסקיות שיוציאו את המשק מהמיתון. היא לא רק בלתי מוסרית - היא סרטן בגוף המשק. היא מחסלת אותו באיטיות אך בעקביות.

בשלב השני של שיקום החברה המפסידה, חייב המנכ"ל לדאוג לגידול במכירות ויש לעודד את ההשקעות, היצוא, היצור והעבודה. את זה באוצר שכחו. בלי עידוד מסיבי לצמיחה, בלי השקעה בתשתיות, בלי הורדה דרסטית בריבית לא נצא מבור המיתון.

בפרוש השנה החדשה, אם נעשה את חשבון הנפש של ערכי המשפחה, הערבות ההדדית והשחיתות הכלכלית, נגלה כי ערכים אלה התדרדרו ל"בור" עמוק ומסוכן בהרבה גם מהגרעון התקציבי האסטרונומי של מדינת ישראל. ואולי הזנחתם היא, שורשו של השבר הכלכלי - חברתי.