פרס לתושבי יש"ע

לקראת סוף תשס"ג, כנהוג בכל שנה, עוסקים בסיכומים (בתקוה שהמספרים, של הדברים הפחות נעימים, ישארו כפי שהם).

נועם ארנון , י"ח באלול תשס"ג

נעם ארנון ליד מערת המכפלה
נעם ארנון ליד מערת המכפלה
חזקי עזרא
לקראת סוף תשס"ג, כנהוג בכל שנה, עוסקים בסיכומים (בתקוה שהמספרים, של הדברים הפחות נעימים, ישארו כפי שהם). ובין השאר, השנה עסקו הכותרות בקבוצות, סקטורים או מגדרים, ובזכויות . לעומת טענות על אפליה וקיפוח כמו אלו שהושמעו לאחרונה ע"י ועדת "אור" (או אולי "אור לגויים"?). כדאי להתבונן קצת בנתונים שפורסמו לאחרונה, ולהסיק מסקנות - איש כהבנתו:

מתיישבי יש"ע מונים כ – 5% מהיהודים תושבי ישראל (כ – 250,000 מתוך כחמישה מיליון). חלקם בין נפגעי הטרור הוא בערך פי שלש עד ארבע, הוא נע בין כ- 15% בשנת תשס"ג, לבין כ –20% (בשנים תשס"א – תשס"ב).

אין ספק: זהו אחוז גבוה ומצמרר. אך, באופן מדהים, הקזת הדם הקשה של תושבי יש"ע לא מנעה, באותו זמן, מיישובי יש"ע להיות האיזור המוביל בארץ בשיעורי גידול האוכלוסיה. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2002 נמשכה מגמת הירידה בשיעור גידול האוכלוסיה בכל אזורי הארץ, פרט לאזורי יו"ש ועזה. שיעור הגידול הממוצע הארצי הוא כ–1.9%, בעוד באזורי יש"ע הגידול הוא – שימו לב – 5.7%!!

שיעור גידול זה כולל את הערים החרדיות - ביתר עלית ומודיעין עלית. ללא ערים אלו, שיעור הגידול ביש"ע הוא כ – 3.5%, עדיין כמעט פי שניים מהממוצע הארצי, ועדיין גדול בשיעור ניכר מגידול האוכלוסיה ביש"ע בשנה קודמת – 2.8%, שיעור הגבוה גם הוא באופן משמעותי מהממוצע הארצי. יצויין, כי העיר תל אביב תורמת תרומה משמעותית להורדת הממוצע – עם שיעור גידול של 0%.

נבחן תחום נוסף – השימוש במים:

כאן הממצאים מדהימים לחלוטין. היישובים בעלי צריכת המים הנמוכה ביותר בישראל הם לפי הסדר ; ביתר עלית – 34 מ"ק לנפש ב- 2001, עמנואל (36), קרית ארבע (36), אלעד (41), בית אל (42), ומודיעין עלית – 42 מ"ק לנפש. לעומת זאת, היישובים בעלי צריכת המים הגדולה ביותר לנפש הם סביון – 384 (!!) מ"ק לנפש, וכפר שמריהו – 257 מ"ק לנפש.

דהיינו, תושב בסביון מבזבז למעלה מפי עשר (!!!) מים לעומת תושב ביש"ע, ותושב כפר שמריהו – בערך פי שמונה. תושבי יש"ע הם המובילים במדינה בהקזת דם, אך בחיסכון במים. (גם ירושלים לא רחוקה – 43 מ"ק לנפש).

אם כך, ודאי מגיע פרס לתושבי יש"ע – הסובלים מכולם, והמצטיינים בחיסכון במים ובגידול האוכלוסיה. ובכן, כאן אין הפתעות: תושבי יש"ע אינם מקבלים פרסים. לא מדובר על פרס ישראל, כמובן אלא אפילו פרס צנוע יותר, כמו "אות הנשיא למתנדב".

לכל הדיעות, השנה הוכיחו תושבי יש"ע, ולפחות חלקם, התנדבות יוצאת מן הכלל. למשל, כיתות הכוננות של קרית ארבע חברון. בכיתות אלו עשרות מתנדבים, כולם אזרחים, המקדישים ימים ולילות לאימונים ולהגנה, ומוכנים למסור את חייהם על הגנת חיי החיילים והאזרחים.

השנה ספגה יחידת מתנדבים זו מכה קשה בקרב בסמטת הגבורים בי"א כסלו, בו נפלו 12 לוחמים, נפלו שלשה מחברי כיתת הכוננות ; יצחק בואניש, מנהל מח' הבטחון, וחברי הכיתה יצחק דוכן ואלכס צביטמן הי"ד. מספר חברים נוספים נפצעו, מהם קשה, ועדיין נאבקים בסבלם. גם בהמשך, בחדשים לאחר מכן, נקראו המתנדבים פעמים רבות ותמיד יצאו ללא היסוס, כשהם נוטשים את משפחתם ואת שולחן השבת, ומתנדבים למשימה, תוך סיכון חיים.

מספר אישים, ובהם הסופרים משה שמיר, מאיר עוזיאל ואבשלום קור, סברו שלמתנדבים יקרים אלו מגיע אות הנשיא למתנדב. הבקשות הוגשו, אך כמה לא מפתיע – הם לא זכו. חברי הוועדה העניקו את הפרס ל - 12 אישים וגופים אחרים (כולם ראויים וטובים) אך לא למתנדבי כיתת הכוננות של קרית ארבע חברון.

ואם עוסקים במקבלי אות זה, כדאי לציין עוד כמה נתונים: על פי הנתונים בחוברת "אות הנשיא למתנדב תשס"ג", הנשלחת במהירות ובאדיבות רבה לכל מבקש, סה"כ מספר מקבלי האות עד עתה (משנת תשל"ה עד תשס"ג) הוא 311.

מתוכם, 26 הם מחיפה, 26 מת"א, 35 מירושלים, 9 מפ"ת, 8 מר"ג. מחולון, כפר סבא רשל"צ ונתניה – 6, מצפת, ב"ש, הרצליה וחדרה –5, מעכו, נצרת ורמת השרון – 4. כ – 30 ממקבלי הפרס הם ערבים: מתוך מקבלי הפרס – 3 הם מאום אל פחם, 3 – מבאקה אל גרביה, ולא נפקד מקומם של מקבלי פרס ממקומות כמו ירכא, ג'ת, אבו סנאן, ג'לג'וליה וכפר יפיע. כולם, כמובן, ראויים.

הפרס ניתן גם לגופים, כמו "ניצני שלום", ולאישים, כמו – אריה (לובה) אליאב, גילה אלמגור, אייבי נתן וליה ון – ליר. כולם, כמובן, ראויים; זה רק מקרה שכולם בעלי דיעות פוליטיות מסויימות.

ויש"ע? טוב ששאלתם: תושב אחד מיש"ע זכה לקבל את הפרס, מתוך 311, בכל שנות קיומו. הזוכה היא עדי אלוני מבית אל, שקיבלה את הפרס בקטגורית הנוער בשנת תשס"א על "הנכונות, המסירות ואהבת האדם שבה". עדי, ישר כח, תהיי חזקה: על כתפייך הצנומות מונח כל הכבוד המגיע למתיישבי יש"ע!

שנה טובה!