רק ביחד ננצח

הרב שמואל רסקין , י"ז באדר תשע"ט

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

*רק ביחד ננצח*

השבוע ביקר אצלנו בקהילה הישראלית "קרן אור" בבודפשט מר רמי שרמן, קצין המבצעים של סיירת מטכ"ל שעבד צמוד למפקד היחידה יוני נתניהו ז"ל, ונתן לנו הרצאה מרתקת על מבצע אנטבה. מעבר לפרטי המבצע המרתקים בהם ראו בגלוי את חסדי ה', שיתף אותנו רמי בתחושותיו האישיות:

נולדתי בקיבוץ השייך לתנועת השומר הצעיר, כולו ספוג באהבת אימא רוסיה במודע ושלא במודע. בלשון המעטה ניתן לומר שיום כיפור ושאר ערכים מהותיים ויסודיים ביהדות לא נכללו בסדר היום שלנו בקיבוץ. באווירה זו גדלתי ופיתחתי בי את זרעי ההתנגדות לא רק לדת אלא הדחקת היותי יהודי, בן לניצולי השואה הנוראית שהסתיימה רק 8 שנים קודם לבואי לעולם. בעולם מבולבל זה, קל היה לי להפוך את סדרי העולם ולראות בעצמי רק קיבוצניק ציוני ישראלי, אשר חי בהתנגדות לזהות יהודית פשוטה שבגינה אנחנו חיים כאן, באזור קשה זה, בארץ ישראל.

בהמשך חיי הגעתי לצבא, מלא בשאיפה לשרת את המדינה ככל יכולתי ומעודי, כמו רבים מחבריי הקיבוצניקים. בשנת 1976 לקחתי חלק במבצע שחרור החטופים הישראלים היהודים, היהודים תושבי מדינות אחרות, ואזרחי העולם שאינם יהודים. היה זה מעשה כה יהודי של עזרה הדדית לכל, מאוד הומני, של עזרה לחסרי אונים שהוחזקו בשבי מחבלים ודיקטטור אחד.

עם המראתנו משארם א-שייח', עבר יוני נתניהו בין החיילים וחיזק כל אחד באופן אישי, והוסיף משפט שחדר לנו ללב: "זאת אחריות משותפת של כל יהודי לעזור אחד לשני". הובלת החטופים למטוס שיקחם לביתם, למשפחתם, כאשר משני צידם חיילים מישראל. כבן לניצולי שואה, עבורי זה היה המפגש הראשון שהבהיר לי את מהות היותי יהודי - ערבות הדדית, עם ערכים משותפים וגורל אחד לכולנו. טסתי לאנטבה כישראלי ציוני, וחזרתי כיהודי. לקח לי 40 שנה להתבונן באמת הפשוטה הזו.

בפרשתנו, ככפרה לחטא העגל מצווה ה' שכל בני ישראל יביאו מחצית השקל עבור הוצאות המשכן: "העשיר לא ירבה והדל לא ימעיט" - ללא הבדלי מעמדות, כל אחד נותן את אותו הסכום בדיוק. מדוע דווקא מחצית השקל ולא שקל שלם? בכדי ללמדנו - כל אחד כשהוא לבד, ככל שיהיה חכם וחשוב, הוא רק חצי. אם לא יצרף אליו עוד יהודי, אינו יכול להיות מושלם.

שבת שלום ומבורך,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט