חשבון הנפש בכיס

מדינת ישראל היא נס כלכלי גלוי. שבע שנים אנחנו נמצאים במשבר כלכלי עמוק. האבטלה מרקיעה שחקים, התוצר הלאומי נופל, מדיניות הרווחה קורסת, עסקים לא משלמים, גבית המסים מתמוטטת, הגרעון הממשלתי בשמים.

עו"ד אביעד ויסולי , כ"ה באלול תשס"ג

מדינת ישראל היא נס כלכלי גלוי. שבע שנים אנחנו נמצאים במשבר כלכלי עמוק. האבטלה מרקיעה שחקים, התוצר הלאומי נופל, מדיניות הרווחה קורסת, עסקים לא משלמים, גבית המסים מתמוטטת, הגרעון הממשלתי בשמים.

עכשיו תסביר לי איך זה שנתב"ג מפוצץ בכמליון תיירים ישראלים שיצאו לחו"ל הקיץ, בגליל לא ניתן היה בקיץ להשיג סירה לרפטינג, כל משפחה במדינת ישראל, אבל כל משפחה, כולל זו של ויקי כנפו, "תרמה" בממוצע 800 ש"ח לרווח הנקי של הבנקים בחצי השנה האחרונה ואנחנו המדינה הראשונה בעולם שיש בה יותר טלפונים סלולריים מאזרחים.

כיצד הגענו לבור הכלכלי? השטויות והטעויות שעשו ראשי האוצר ובנק ישראל בשנים האחרונות היו יכולים לפרנס מדינות הרבה יותר גדולות מאתנו שנים רבות. נתחיל בריבית. לא בכדי מכונה הריבית בתורה "נשך" - היא נושכת את האדם ומוצצת את דמו. בתנאים של אינפלציה אפסית, ריבית בנקאית של 8 ו – 10 ו – 12 אחוז לא מאפשרת קיום של משק נורמלי.

מי ישקיע כסף בעסקים, עם כל הסיכון והטרחה הכרוכים בכך, על מנת להרויח 5 אחוז (ולשלם מס הכנסה מלא), במקום להשקיע את הכסף בבנק או באג"ח ממשלתי למימון הגרעון ולקבל כפול מכך (ולשלם שליש מס הכנסה)? ובעסקים קיימים, הרבית היא סרטן שאוכל אותם מבפנים, ואט אט הוא מטפס במאזן החברה עד שהיא אוכלת את כל הונה וממוטטת אותה.

בתקופת הביניים,היו עובדים כל המנהלים והפועלים כדי להאכיל את לויתן הריבית שהולך וגדל עד שהוא אוכל אותם. כמובן שהחברות אינן משלמות מס הכנסה וגם אוצר המדינה מתרוקן ומתדלדל הן ממיעוט הכנסותיו והן מהריבית הרצחנית שהוא משלם לאלה שמממנים את הגרעון המתנפח. הריבית עולה למשק הישראלי הרבה יותר מ – 10 מיליארד ש"ח בשנה, אך היא לא הבעיה היחידה שלנו.

לנתניהו היו לאחרונה כמה התבטאויות בלתי חכמות בעליל אשר קישרו בין גדר ההפרדה והצמיחה במשק. עטו עליהן מספר פעילי שמאל ועיתונאים "אובייקטיביים" ופרצו בזעקות שבר: "הכו במתנחלים והמשק ישגה ויפרח.

" הגם שמזעקות אלה עולה צחנה של סיסמאות דומות הזכורות לדראון עולם, מן הראוי להעמיד גם את העובדות על דיוקן: עלות הגדר תהיה בסדר גודל של כל הקיצוץ בתקציב המדינה לשנת 2004 (כ – 10 מיליארד ש"ח) ותחזוקתה ואבטחתה יעלו מיליארדי ש"ח נוספים בכל שנה.

אם לשפוט על פי הנסיון ברצועת עזה, צה"ל יצטרך לשלש את הסד"כ (סדר הכוחות) הלוחם שלו באיזור קו התפר על מנת לאבטח את הגדר. למעלה מ – 130 ק"מ מהגדר כבר הושלמו ולא שמענו עדיין על מחבל אחד שנתפס או פיגוע אחד שנמנע בגלל הגדר. מאידך, היא נתנה מחסה ומסתור מצוינים לרוצחיה של התינוקת נועם לייבוביץ' הי"ד, שלא נתפסו עד היום, והיא גם תורמת את חלקה הנכבד בהבאשת שמה של ישראל ברחבי העולם ובהנצחת הטרור.

אז אם נערי האוצר אינם מתכוונים לשלוח את הרעבים לאכול את הגדר, את המובטלים לחפור את הבורות לעמודיה (במקום הפועלים הזרים) ואת הגמלאים לטייל הלוך וחזור לאורכה, מן הראוי שימצאו את התירוצים הטובים יותר למשבר במשק.

כשפקידי האוצר טוענים שאין כסף וחייבים לקצץ בבטחון ובקצבאות הם מאחזים את עיני הציבור. הם לא מספרים שהאוניברסיטאות מקבלות 6 מיליארד ש"ח ולא קיצצו למרצים אפילו שקל. המדינה מסבסדת כל סטודנט ב – 50,000 ש"ח לשנה, ואילו סך העלות של סטודנט במכללות הוא 22,000 ש"ח והן אינן מפסידות פרוטה. נס כלכלי. תלמידי הישיבות עולים הכי פחות למדינה – ס"ה 13,000 ש"ח לשנה. (אז אולי הישיבות יגדירו את עצמן כאוניברסיטאות ויקבלו פי 4 לכל תלמיד?).

גם זעקות ה"גוואלד" מצה"ל על פגיעה בבטחון המדינה לא מזכירות את העובדה שמחצית מתקציב הבטחון, כ – 15 מיליארד ש"ח, משולם כמשכורות ופנסיות לאנשי הקבע. למעלה מבינתי מדוע פקיד במדי צבא צריך לצאת לפנסיה בגיל 45 בעוד ששותפו לחדר בבגדים אזרחיים צריך לעבוד 20 שנה נוספות. גם מאות המליונים המבוזבזים במחלקה היהודית של השב"כ (בשביל מה היא קיימת?) באים בדיוק מאותו חשבון שממנו משולמים סל התרופות וקצבאות הנכים.

אם במערכת הבטחון עסקינן, לא נשכח את ההיסטריה של "ערכות המגן". אף מדינה בעולם לא חילקה אותן לתושביה, וככל הנראה אם היינו מותקפים בחמרי לוחמה כימיים או ביולוגיים הן לא היו עוזרות במאומה. מישהו התעשר מכך ב – 4 מיליארד ש"ח.

גם השביתה הכללית במשק ששיתקה אותנו כמעט חודש ימים (ובמיוחד את סחר החוץ) עלתה כ – 5 מיליארד ש"ח בתפוקה שירדה לטמיון, ועוד לא חישבנו את הנזק ארוך הטווח למפעלים בישראל שמוגדרים עתה בעולם כ"בלתי יציבים ובלתי אמינים".

ואם ראשכם עוד לא הסתחרר מהמספרים, הנה אחד לסיום: 20 מיליארד ש"ח. זהו ס"ה השכר הישיר המשולם מידי שנה לעובדים הזרים (עלותם גבוהה בהרבה).

מדינה החיה בנס, כבר אמרנו?