עשרה דברים שלא ידעתם על רש"י

היום, ה' אדר, לפני כאלף שנה, נולד בעיר טרואה בצרפת ילד קטן שגדל להיות גדול מפרשי התורה והתלמוד – רבי שלמה יצחקי.

הרב יוני לביא , ה' באדר ב תשע"ט

אין מי שלא מכיר אותו ולמד מפירושיו, ובכל זאת הנה עשרה דברים שלא ידעתם על רש"י:

1. שם משפחתו הוא ירחי, כיוון שמוצא המשפחה מהעיר לוניל (ירח luna=) בצרפת. הוא כונה 'רבי שלמה יצחקי' על שם אביו, יצחק.

האגדה מספרת שרש"י נולד להוריו לעת זיקנה אחרי שאביו עמד בניסיון גדול כשנמנע מלמכור למלך אבן יקרה לצורך פסל ע"ז שהיה ברשותו. הוא הפסיד עושר כספי גדול אבל זכה לילד שערכו לא יסולא בפז.

2. בהיותו בן 20 עבר רש"י לגרמניה שם למד במשך עשר שנים בישיבות חשובות ובנה את עולמו הרוחני. באותן שנים סבל מעוני ופירנס בדוחק רב את אשתו ושלוש בנותיו.

3. בתום לימודיו חזר לעיר הולדתו ובמהרה התמנה לדיין בבית הדין וגם הקים ישיבה. על שני התפקידים הללו סירב לקבל שכר, ועסק בהם לשם שמים בלבד.

תחום נוסף שעסק בו היה כתיבת פיוטים וקינות. גם מזה פרנסה לא הייתה... ממה בכל זאת התקיים? מגידול גפנים ועשיית יין.

4. מפעל חייו הגדול היה לבאר ולהנגיש את התורה כך שכל יהודי, כולל אנשים עובדים ועסוקים שאין להם זמן רב ללמוד, וכולל אנשים פשוטים שאינם תלמידי חכמים - יוכלו להבין את התורה ולהתחבר אליה.

אומנם 'פרשנדתא' היה אחד מעשרת בניו של המן הרשע, אבל היו שהצמידו את הכינוי הזה כאות כבוד לרש"י במובן של: פרשנדתא – פרשן הדת.

5. פירושו קצר וקולע והקו המנחה אותו הוא היצמדות לפשט – "יש מדרשי אגדה רבים...ואני לא באתי אלא לפשוטו של מקרא" (בראשית ג,ח). יחד עם זאת כשני שליש מפירוש רש"י מבוסס על מדרשי חז"ל.

למרות שאיפתו להנגיש את התורה באופן הבהיר ביותר, יש לדבריו עומק רב ועד היום יצאו מעל מאה פירושים שונים לבאר את דבריו!

6. פירושיו היו פופולריים עוד בימי חייו, וכיוון שעדיין לא הומצא אז הדפוס הם הופצו בקונטרסים (מחברות) והועתקו במהרה מאחד לשני.

כשהומצא הדפוס פירושו על החומש היו מהראשונים שהודפסו. נחשו באיזה כתב? צדקתם! כתב רש"י. אומנם הכתב לא הומצא על ידו אלא היה נפוץ בספרד בימים ההם, וכדי לבדל את הפירוש מהטקסט של התורה עצמה הדפיסו אותו בכתב שונה. מאז ועד היום זכה אותו פונט לתואר המכובד 'כתב רש"י'.

7. האמת היא שגם 'תפילין של רש"י' אינם המצאה שלו. זו שיטה מקובלת לסידור פרשיות התפילין שעברה בעם ישראל במשך דורות, אך היות שרש"י היה מהדוגלים בה, גם היא נקראה על שמו.

8. רש"י לא זכה להגיע לארץ ישראל אך אהב אותה מאוד. ביטוי לכך אפשר למצוא בנטייתו לשרטט מפות ותרשימים של הארץ בכמה מקומות בפירושיו, כדי להמחיש ללומדים את מבנה ארץ הקודש.

9. בכמה מקומות רש"י כותב: "איני יודע מה מלמדנו" (בראשית כח,ה), מה שמגלה על ענוותנותו הגדולה. הוא היה יכול לשתוק ולא לומר דבר, אבל העדיף להודות שאינו יודע ולהזמין את כל הבאים אחריו להמשיך ולחקור כדי לגלות מה כוונתה האמיתית של התורה.

10. לרש"י לא היו בנים אך הוא זכה לשלוש בנות וגם לחתנים ונכדים תלמידי חכמים. המפורסמים שבהם אלו שלושת נכדיו: הרשב"ם, הריב"ם ורבינו תם, שזכו ללמוד ממנו תורה וגדלו להיות מ'בעלי התוספות' שלפעמים אפילו חולקים על סבא שלהם, רש"י.