שמרו על הגיינת הפה

דווקא ברגעים כאלו עלינו לשים לב לניקיון השיח: אחים אנחנו, דברו רק טוב. רוצים לשכנע מישהו? ספרו לו כמה חיוביות יש בדעה שלכם

הרב שמואל רסקין , כ"ט באדר ב תשע"ט

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

מסופר על רבן גמליאל שאמר לטבי עבדו הפיקח: לך קנה לי דבר טוב בשוק - חזר העבד עם לשון של פרה. שוב קרא לו ואמר: לך קנה לי דבר רע בשוק - חזר העבד שוב עם לשון של פרה. הסביר טבי: ממנה הטוב וממנה הרע - כאשר הלשון היא רעה, אין רע ממנה. אך כאשר היא טובה, אין טוב ממנה.

בפרשת השבוע אנו למדים עד כמה חמור בתורה איסור לשון הרע, למילים יש משמעות רבה, ועלינו להשתמש בהם בחכמה: להמנע מכל דיבור שלילי, ולהרבות בטוב.

לפני כשבעים שנה יצא הרבי הקודם מליובאוויטש בקמפיין לטיהור האוויר - אמירת דברי תורה וקדושה בכל מקום בו נמצאים ואליו הולכים. כשם שאוויר מזוהם יכול חלילה לגרום לחולי גשמי, כך אוויר המזוהם בדברי כפירה ולשון הרע יכול חלילה לגרום לחולי רוחני. לכן, עלינו לטהר כל מקום באמצעות שינון משניות ותניא בעל פה.

בישראל נערכת בתקופה זו מערכת בחירות, ודווקא ברגעים כאלו עלינו לשים לב במיוחד לנקיון השיח: אחים אנחנו, דברו רק טוב. רוצים לשכנע מישהו? אל לנו ללכלך, ספרו לו כמה חיוביות יש בדעה שלכם, זה אולי קשה - אבל נקי.

"בניסן נגאלו, ובניסן עתידין להיגאל"
שבת שלום וחודש טוב ומבורך,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט