יום הולדת שמח

מכיון שזה יום ההולדת של כולנו, עלינו לוודא שכולם חוגגים אותו, הסתכלו מסבבכם ובדקו שכ-ו-ל-ם יהיו בסדר.

הרב שמואל רסקין , י"ג בניסן תשע"ט

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

היה זה בתקופה בה היה אסור ליהודים להימצא ברומא, אך הלל היה סוחר יהודי שנאלץ לבוא לרומא מפעם לפעם לרגל עסקיו, תוך שהוא מסתיר את זהותו היהודית. פעם אחת, הוא נתקע ברומא בערב פסח ולא הספיק לחזור הביתה. הוא היה מדוכדך מאוד, מהיכן ישיג מצות והיכן יערוך את הסדר?

לפתע נצנץ במוחו רעיון: קשה להאמין שבאמת אין יהודים ברומא, סביר יותר להניח שהם פשוט מתחבאים. אם אכן יש יהודים, הם מוכרחים לבוא לשוק לקנות מרור לשולחן הסדר, וכך החליט הלל להמתין לשוק ולמצוא את היהודי שקונה מרור בהחבא.

חלפה שעה ועוד שעה, היום החל להחשיך והוא כמעט התייאש, עד שראה את מרכבתו של ראש העיר נכנסת לשוק. ראש העיר נעמד לשוחח עם הקהל, תוך שעוזרו האישי רץ בזריזות לאחד הדוכנים ובקש עלי חזרת.

הלל נגש לביתו של ראש העיר ובקש לשוחח עמו ביחידות. הוא פנה אליו בצורה ישירה: אני יהודי ורוצה להצטרף אליך לשולחן הסדר. ראש העיר סימן לו על דלת צדדית שהוליכה למרתף ובו שולחן ערוך לחג. הלל היה מאושר ועשה עמם את כל הסדר. בסוף הסדר הוגשה לשולחן עוגת גבינה. הלל כמעט התעלף: למה רימיתם אותי והאכלתם אותי טרפות? זעק לראש העיר. ראש העיר המתין רגע, ואז ענה בחיוך: זו לא באמת עוגת גבינה אלא פרווה, פשוט היינו מוכרחים לוודא כי אתה באמת יהודי ולא חלילה מרגל. עכשיו, נוכל לשמוח באמת בשמחת חג הפסח.

ליל הסדר הוא יום שחשוב לכל יהודי באשר הוא להיות בו, ולא בכדי - החג בו יצאנו ממצרים הוא יום ההולדת שלנו, העם היהודי, היום שבו הכל התחיל. כמו עובר לפני שנולד, גם ישראל היו קיימים כבר בגופם, אך לא היו ישות עצמאית - היו מחוברים בחבל הטבור למצרים ולתרבות המצרית. ביציאת מצרים יצאנו לאויר העולם, לעשות את מה שאנחנו רוצים לעשות באמת - להתחבר לה' ולקיים את מצוותיו.

יום הולדת זה זמן לשמוח ולהודות לה' - כשם שאדם המגיע למקום שבו נעשה לו נס עליו לברך ולהודות לה', כך כאשר אדם מגיע לזמן שנעשה לו נס, עליו להודות לה'. לידתו של האדם זהו השלב המכריע והחשוב בחיים, שכן בלעדיו לא היה קיים.

לכן, אדם המגיע שוב לזמן שבו נולד, ביום ההולדת - עליו לחגוג בשבח והודיה לה' יתברך, וזה מה שאנחנו עושים בחג הפסח - חוגגים יום הולדת, כבר למעלה מ-3000 שנה. מכיון שזה יום ההולדת של כולנו, מה שחיבר אותנו כעם, עלינו לוודא שכולם חוגגים אותו, שאף יהודי לא ישאר מחוץ לשולחן הסדר. הסתכלו מסבבכם ובדקו שכ-ו-ל-ם יהיו בסדר.

פסח כשר ושמח, שבת שלום ומבורך,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט