לא כל הרצונות מתממשים

שמעון וולף , י"ג באב תשע"ט

יהדות שמעון וולף
שמעון וולף
צילום: באדיבות המצולם

"וָאֶתְחַנַּן, אֶל ה' בָּעֵת הַהִוא, לֵאמֹר ... אֶעְבְּרָה נָּא, וְאֶרְאֶה אֶת הָאָרֶץ הַטּוֹבָה, אֲשֶׁר בְּעֵבֶר הַיַּרְדֵּן: הָהָר הַטּוֹב הַזֶּה, וְהַלְּבָנֹן".

משה מנסה בכוח התְּפִלָה לשנות את הגזירה שנגזרה עליו - כפי שקבע הקב"ה שלא יזכה להיכנס לארץ ישראל. הוא מתפלל בדיוק 515 תפילות (כמניין "וָאֶתְחַנַּן"), ואז בדיוק עוצר אותו הקב"ה ואמר לו: "רַב לָךְ - אַל-תּוֹסֶף דַּבֵּר אֵלַי עוֹד, בַּדָּבָר הַזֶּה". 

מה בקש משה?

אֶעְבְּרָה־נָּא וְאֶרְאֶה אֶת־הָאָרֶץ הַטּוֹבָה ...

ומה נצטווה לפני מותו ? 

עֲלֵ֡ה אֶל-הַר֩ הָֽעֲבָרִ֨ים הַזֶּ֜ה הַר-נְב֗וֹ אֲשֶׁר֙ בְּאֶ֣רֶץ מוֹאָ֔ב אֲשֶׁ֖ר עַל-פְּנֵ֣י יְרֵח֑וֹ וּרְאֵה֙ אֶת-אֶ֣רֶץ כְּנַ֔עַן אֲשֶׁ֨ר אֲנִ֥י נֹתֵ֛ן לִבְנֵ֥י יִשְׂרָאֵ֖ל לַֽאֲחֻזָּֽה:... כִּ֥י מִנֶּ֖גֶד תִּרְאֶ֣ה אֶת-הָאָ֑רֶץ וְשָׁ֨מָּה֙ לֹ֣א תָב֔וֹא אֶל-הָאָ֕רֶץ אֲשֶׁר-אֲנִ֥י נֹתֵ֖ן לִבְנֵ֥י יִשְׂרָאֵֽל:דברים לב מט ,נב

כמה קשה לשמוע מישהו מתחנן, כמה קשה לסרב כשיש בידך להיענות . 

וכמה הרבה יותר קשה כשאין בידך להיענות... אפילו בקשה קטנה של ילד לממתק או לממתק נוסף ....

בכדי לא להגיע למצב שאין ביכולתך להיענות לצרכים הכלכליים המשפחתיים כתוצאה מחובות, או מחוסר תכנון נכון וסדר עדיפויות לא מסודר, כאן נכנס תפקיד המאמן הכלכלי , שתפקידו בשילוב המשפחה , לתכנן לסייע ולהציב במשותף יעדים משפחתיים ולהתכונן לקראתם.

הסוד לשמירה על התקציב המשפחתי הוא תהליך מסודר של רישום כל ההוצאות וההכנסות של משק הבית, וכן מעקב ובקרה יומיומיים אחריהם. רק רישום מסודר יכול להוביל לשליטה ולבקרה על ההוצאות וההכנסות בהתאם לתקציב.

לכל משפחה ישנם סוגי הוצאות שונות: חודשיות קבועות, הוצאות משתנות, הוצאות תקופתיות, והוצאות בלתי מתוכננות.

אז מה ניתן לעשות כדי ליצור התנהלות כלכלית נכונה?

לשם כך יש קודם כל לשקף את המצב הכלכלי של המשפחה לאשורו. השיקוף נעשה באמצעות רישום מדוקדק של כל ההוצאות והכנסות , בשלב זה המשפחה בודקת ומעריכה את התשלומים עליהם יש קבלות (חשבונות טלפון, חשמל וכדומה) לאחריו להעריך את סכומי התשלום להוצאות אחרות (כדוגמת מזון, תרופות וכדומה) עליהם המעקב הוא בדרך כלל קשה יותר. לאחר שיקוף נתוני ההוצאות החודשיות יש לכתוב את ההכנסות של המשפחה. מצב זה מעניק שיקוף של הוצאות לצד הכנסות.

 השלב השני והמכריע הוא יצירת האיזון בין ההוצאות להכנסות באמצעות גיבוש תכנית כלכלית פרטנית .לאחר שהמשפחה מבינה את מבנה ההוצאות וההכנסות שלה, על פי הסעיפים השונים המופיעים בטופס הוצאות והכנסות חודשי, ניגשים לתכנון התקציב המשפחתי, כאשר בסיס התכנון הוא ההכנסות של המשפחה בפועל, ויצירת הכנסה נוספת למשפחה במידת הצורך.

ובפשטות, הן כולנו נגיע רק עד אותו מקום שאליו אנחנו יכולים להגיע. ותמיד לכל אחד יישאר הר נבו שלו שאליו עולים ורק רואים ולא ממשים, אך ככל שנתכנן יותר , נממש יותר ונוכל לחוות ולא רק לראות...