השומר שבפתח

הרב גרוסמן מיהר להתקשר לאשתו בישראל וביקש ממנה למסור לבדיקה את כל המזוזות שבביתם. הממצאים היו מדהימים

הרב שמואל רסקין , כ"א באב תשע"ט

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

נראה היה שזהו עוד יום שגרתי, עד שחזרה מבית הספר חיה רבקה גרוסמן בת השש עשרה, בתו הבכורה של הרב יצחק דוד גרוסמן רבה של מגדל העמק, כשאחת מעיניה נפוחות מאוד. ההורים מיהרו לרופא עיניים, אך הוא לא ידע לאבחן את הבעיה.

לאחר שנדדו בין טובי הרופאים בישראל, קיבל הרב גרוסמן המלצה מידיד לפנות אל פרופסור אלברט אורנבלט, מומחה בעל שם עולמי לרפואת עיניים. הוא הצליח לקבוע תור בקליניקה ליום המחרת בשעת בוקר, והנערה הוטסה בדחיפות לניו יורק.

"לפני הכל", אמרה חיה רבקה, "אני רוצה לפגוש את הרבי ולבקש את ברכתו". הרב גורסמן ובתו עמדו בסמוך לכניסה למרכז חב"ד העולמי בברוקלין, והמתינו עד אשר יעבור הרבי מליובאוויטש במקום. כשהגיע הרגע, פנה הרב גרוסמן בהתרגשות: "רבי, זו בתי, יש לה בעיה בעין והיא זקוקה לברכת הרבי לרפואה שלמה". הרבי הביט לשבריר שניה בעין הפגועה ואמר מיד: "לבדוק את המזוזה בדלת הבית ותהיה לה רפואה שלמה".

הרב גרוסמן מיהר להתקשר לאשתו בישראל וביקש ממנה למסור לבדיקה את כל המזוזות שבביתם. הממצאים היו מדהימים: באחת המזוזות נמחקה המילה "עיניך", מתוך הפסוק "והיו לטוטפות בין עיניך". באופן מידי נקבעה מזוזה חדשה וכשרה, במקום זו הפסולה.

לקראת המפגש הצפוי עם רופא העיניים המומחה, פרשה הנערה למנוחה מהטיסה הממושכת. כשהתעוררה, גילתה כי הנפיחות בעין ירדה. בפגישה במרפאתו של פרופסור אורנבלט, הציג הרב גרוסמן את התיק הרפואי ובו כל הצילומים והבדיקות שנעשו לבתו. הפרופסור הביט במסמכים, בחן את העין של הנערה, והשתומם: הממצאים שראה לנגד עיניו לא תאמו את התיק הגדוש. הרב גרוסמן סיפר לרופא מה קרה בשעות האחרונות, והוא הגיב: "זה נס, אין לי שום הסבר אחר למה שקרה כאן.

חלפו שנים והרב גרוסמן שוב ביקר בקהילה יהודית בניו ג'רזי. לפתע ניגש אליו אדם וחיבק אותו בחום. "אני פרופסור אורנבלט", הציג את עצמו בידידות, "ובזכותך ראיתי נס, גילוי א-לוקות ממש...".

בפרשת עקב אנו למדים על מצוות מזוזה - "וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך", ועל שכרה - "למען ירבו ימיכם וימי בניכם". אך מלבד השכר יש למזוזה סגולה מיוחדת: שמירה. חז"ל אומרים, שכאשר קובעים מזוזה בפתח, שומר הקדוש ברוך הוא על הבית. יתרה מכן, השמירה איננה רק בשעה שהאדם בבית! הזוהר הקדוש למד על המזוזה את הפסוק "ה' ישמור צאתך ובואך מעתה ועד עולם" - בזכות המזוזה שומר ה' על דרי הבית גם בצאתם ממנו, "מעתה ועד עולם". 

כ"כבשה אחת בין שבעים זאבים", עם ישראל זקוק תמיד לשמירה מיוחדת, על-כן, חשוב שכל יהודי יחזק את השמירה עליו ועל בני ביתו, על ידי שימוש בסגולת השמירה של המזוזה.

אנו עומדים היום בערב שבת מברכים חודש אלול. מובא בהלכה כי יש לבדוק את המזוזות לכל הפחות פעם אחת ב-3.5 שנים, ובפרט בחודש אלול, על מנת להצטייד בעוד ועוד זכויות לימי הדין. אם לא בדקתם לאחרונה את התפילין והמזוזות, אנא פנו עוד היום אלינו או אל בית חב"ד הקרוב למקום מגוריכם, על מנת לבדוק אותם בהקדם, לחזק את השמירה ולזכות בזכויות לקראת ימי הדין, להכתב ולהחתם לשנה טובה ומתוקה.

שבת שלום,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט