האוצר המיוחד

אנחנו לא מומחים לנשמות, אל לנו לבחון אותו לפי ה"שווי" שלו, אלא תאהב אותו בכל מצב - כולנו בנים, כולנו אחים

הרב שמואל רסקין , כ"ט באב תשע"ט

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

מספרים על אדם עשיר שפנה לרבי הרש"ב בשאלה: "מדוע הרבי מקרב אנשים כה פשוטים, שאין בהם שום תוכן?". הרבי לא ענה לו. לא תמיד צריך לענות בצורה ישירה, ולא תמיד תשובה ישירה תעזור. הרבי הסיט את השיחה לעניין אחר, והחל להתעניין בעסקיו של האיש.

העשיר סיפר כי הוא סוחר ביהלומים, ולאחרונה הצליח לרכוש יהלומים נדירים במיוחד. הרבי ביקש שיראה לו את היהלומים, והאיש הוציא שקית קטנה, והניח את היהלומים בזהירות על השולחן. הוא הצביע על יהלום אחד בהתלהבות: "רבי, תראה איזה יהלום מלוטש, נדיר ויקר הוא. מדובר ביהלום מיוחד במינו!".

הרבי לקח את היהלום, התבונן ואמר: לא רואה כאן שום דבר מיוחד. מדובר ביהלום פשוט ביותר, אינני מבין מדוע אתה מתרגש ממנו. האיש נזעק "רבי, צריך להבין ביהלומים בשביל להבחין במעלה שלהם!". ענה לו הרבי: אתה רואה, צריך להבין ביהודים בשביל להבחין במעלה שלהם...

בפרשתנו משבח משה רבינו את בני ישראל: "בנים אתם לה' א-לוקיכם", ומיד אחר כך אומר: "כי עם קדוש אתה לה' א-לוקיך, ובך בחר ה' להיות לו לעם סגולה". רש"י בפרשת יתרו מבאר כי "סגולה" זה אוצר אהוב שהמלכים נוהגים לגנוז בכספת הסודית שלהם.

בדרך כלל, זכות הקיום של יהלום היא היופי שהוא מעניק, העוצמה שהוא משדר, השווי הכספי. אך יהלום בלי תועלת, לא שווה כלום, אין מה לעשות איתו. אבל יש יהלום שהוא כל כך נדיר ומיוחד, שהתועלת שהוא מביא היא בעצם קיומו. חשיבותו היא בעצם העובדה שהמלך מחזיק בכזה יהלום, גם אם אינו משתמש בו ואף אחד לא רואה אותו. זו המיוחדות של אוצר המלך.

כך אומר הקדוש ברוך לעם ישראל: אני אוהב אתכם בלי תנאים! אתם עם סגולה, והאהבה אליכם היא בזכות עצם הקיום שלכם, עוד לפני שעשיתם את המעשה הראשון. כמו בנים, האהבה היא ללא גבולות, וללא תלות בהתנהגות, "בין כך ובין כך - בניי הם".

אין זו מחמאה שבאה לחמם את הלב לעם היהודי, אלא מסר אל כל אחד ואחד מאיתנו איך להתייחס אל יהודי אחר: אנחנו לא מומחים לנשמות, אל לנו לבחון אותו לפי ה"שווי" שלו, אלא תאהב אותו בכל מצב - כולנו בנים, כולנו אחים, כל יהודי הוא יהלום!

שבת שלום וחודש טוב,
כתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט