מצווה גוררת מצווה

כאשר מתעוררת נשמתו של יהודי בקיום מצווה, הדבר מביא בהמשך לקיום כל המצוות האחרות

הרב שמואל רסקין , י"ב באלול תשע"ט

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

דוד שלי, הרב זלמן ליפסקר, פועל למעלה מחמישים שנה בשליחות הרבי מליובאוויטש בפילדלפיה שבפנסילבניה, ארה"ב. "אחד הסיפורים שלעולם לא אשכח", הוא מספר, "קרה בקיץ תשכ"א - 1961":

השעה הייתה שתיים לפנות בוקר. בתום ערב של לימודים אינטנסיביים, נשמט ראשי ונמנמתי מעט במקום ישיבתי בבית הכנסת של הרבי בברוקלין. לפתע הרגשתי טפיחה על הכתף. ניתרתי ממקומי, מולי עמד מזכירו האישי של הרבי, הרב חיים מרדכי חודוקוב.

"יש לי משימה דחופה לביצוע עוד הלילה", אמר. "עליך להעביר זוג תפילין לכתובת מסויימת באזור לונג ביץ', גר שם יהודי בשם לואיס שלדר, ועליך להדריך אותו כיצד להניח את התפילין. אנא, עמוד בפתח ביתו בשש בבוקר בדיוק, משום שלפני שש הוא ישן, ובשש הוא יוצא לעבודה".

לאחר שהתרעננתי ויצאתי לדרך, בשעה שש בדיוק הקשתי בדלת משפחת שלדר. לואיס הופתע למצוא אותי, הדרכתי אותו כיצד להניח תפילין, ואחר כך שוחחנו מעט. "הרבי שלך הוא משהו מיוחד", אמר לי לואיס. "הלילה ביקרתי אצלו בפגישה אישית, ובתוך השיחה הוא התעניין אם אני מניח תפילין. עניתי שאין לי תפילין, ואינני יודע כיצד להניחם. בהמשך השיחה חזר הרבי ושאל: אם אשלח מישהו להדריך אותך, האם תניח תפילין? לא הייתה לי ברירה, והשבתי בחיוב".

"בהמשך, התעניין הרבי בסדר היום שלי, מתי אני קם בבוקר ומתי אני יוצא לעבודה, והנה, חלפו כמה שעות ואתה מופיע כאן, אך ורק עבורי ועבור המצווה היחידה הזו. הרבי שלך הוא אישיות מדהימה!". השארתי לו את התפילין ובזאת הסתיימה שליחותי. מאז לא פגשתי בו שוב.

כעבור שנים רבות קיבלתי שיחת טלפון מישראל, על הקו הייתה אישה שלא הכרתי, שהתעניינה האם אני זוכר את פרטי המקרה ההוא. היא סיפרה כי היא בתו של לואיס שלדר, באותו בוקר שאביה הניח את התפילין היא התעוררה מוקדם וראתה הכל. המראה הותיר עליה רושם משמעותי ועורר בה מחשבות עמוקות על תכלית החיים. בעקבותיה, עברה המשפחה כולה תהליך והחלה לשמור מצוות, וכיום היא מתגוררת יחד עם משפחתה בישראל.

****

בפרשת כי תצא שאנו קוראים השבוע, אנו למדים על מצוות שילוח הקן. לאחריה אומרת התורה: "כי תבנה בית חדש, ועשית מעקה לגגך", ואז מפרטת את מצוות הכרם והשדה, שעטנז ועוד. על הסמיכות וההקשר בין המצוות, אומר רש"י: "אם קיימת מצוות שילוח הקן, סופך לבנות בית חדש ותקיים מצווה מעקה, שמצווה גוררת מצווה, ותגיע לבגד ולשדה ולבגדים נאים".

כאן ניתן לראות את כוחה המיוחד של מצווה, שמלבד פעולתה גוררת למצוות נוספות. כאשר מתעוררת עצם נשמתו של יהודי בקיום מצווה, הדבר מביא בהמשך לקיום כל המצוות האחרות, ומתוך כך זוכים לכתיבה וחתימה טובה, לשנה טובה ומתוקה.

שבת שלום,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט