המשימה האמיתית מתחילה

בין כל המבקרים ביריד הקוסמטיקה בבולוניה שבאיטליה היה אדם שנראה קצת חריג בנוף המקומי, הרב דוד בורנשטיין, שליח הרבי מליובאוויטש.

הרב שמואל רסקין , י"ב בתשרי תש"פ

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

אתמול, ברגעי השיא של יום הכיפורים, בעמדנו לפני פתיחת הארון לתפילת נעילה, הסברתי לקהל הרב על מהות תפילת הנעילה ועל הקדושה המיוחדת של זמן זה.

להפתעתם, ביקשתי ברגעים אלו לערוך מגבית. אך לא מגבית כספית, אלא מגבית של החלטות טובות, קבלת מעשה טוב לשנה החדשה. על ההשראה לרעיון תוכלו ללמוד בסיפור הבא, שהתרחש לפני כשלושים שנה:

בין כל המבקרים ביריד הקוסמטיקה בבולוניה שבאיטליה היה אדם שנראה קצת חריג בנוף המקומי, הרב דוד בורנשטיין, שליח הרבי מליובאוויטש. במזוודת היד שלו לא היו בשמים או מוצרי איפור, אלא כריכים. בכל פעם שהיה מתקיים יריד מסחרי באזור המגורים שלו, אשתו הרבנית מינדי הייתה מעמיסה תיק עם כריכים שהכינה בעצמה, והרב היה יוצא לתור אחר יהודים רעבים שלא עלה בידם להשיג אוכל כשר.

השנים הארוכות בשליחות לימדו אותו לזהות עיניים יהודיות מקילומטר, וכך עצר זוג שחלף במקום ושאל: "האם אוכל להציע עזרה? אולי אתם קצת רעבים?". הם הביטו זה על זו המומים, לא האמינו שזה קורה להם. "האם אנחנו קצת רעבים?" ענה האיש, "אנחנו מורעבים ממש, אשתי כבר עם סחרחורות מדאיגות מהבוקר". הרב בורנשטיין פתח את המזוודה בהתלהבות והזמין אותם לבחור בין מגוון הכריכים.

לאחר שהשקיטו את רעבונם, סיפרו קצת על עצמם: קוראים להם שלמה ושושנה מונסנו, הם מהעיר אנסינו שבקליפורניה ועוסקים באמנות האיפור. הם נוסעים בכל העולם עם כוכבים מהוליווד ומלווים את הצד הקוסמטי. הסיפור מאחורי הרעב שלהם היה מדהים: הם נמנו על בני קהילתו המפוארת של השליח הדגול, הרב יהושע בנימין גורדון ע"ה. בכל שנה בשעת תפילת ה'נעילה', היה הרב גורדון עורך 'מגבית' בין בני הקהילה. אך לא מגבית של כסף, אלא מגבית מצוות. הוא היה מעורר את המתפללים לקחת על עצמם התחזקות רוחנית חדשה.

"אשתי ואני קיבלנו על עצמנו להקפיד על כשרות גם בהיותנו מחוץ לבית. היינו נאמנים מאוד להחלטה שלנו והקפדנו עליה בהצלחה כבר כמה חודשים. בהגיענו לכאן חלה תקלה מסוימת בהיערכות שלנו ומעבר לירקות בארוחת הבוקר, לא מצאנו מה לאכול. כשהגיעו שעות הצהריים, נאבקנו להרגיע את הרעב עם בקבוקי שתיה בלבד, אך דוכני האוכל שמפוזרים בכל פינה לא הקלו עלינו את המלאכה" סיפר הגבר, "אני חייב להודות, שהמאכל האהוב עלי הוא נקניקיות, והן פזורות בדוכנים הללו בכל כמה מטרים. הרגשתי שאני מסתחרר ומאבד שליטה. אט אט התחילו מחשבות ייאוש, אולי ה' יסכים שיש מקרים בהם אפשר לחרוג מהכללים, בכל זאת אנחנו מרוחקים מאוד מאזור יהודי... ואז אתה הופעת פתאום! מבחינתנו, זה נס!".

"האזינו השמים ואדברה ותשמע הארץ אמרי פי". כתב אור החיים הקדוש כי השמים והארץ הם בבחינת רוחניות וגשמיות. משה רבנו אומר לכל אדם ואדם: חבר את הגשמיות עם הרוחניות. אנו נמצאים ביום שאחרי יום הכיפורים, וכעת מתחילה העבודה האמיתית - להוריד את ההתעלות הרוחנית המדהימה שהייתה לנו ביום הקדוש, למעשים בפועל. לחבר הכל יחד. העבודה לא נגמרת בעשרת ימי תשובה, אלא מתחילה מהיום שאחרי יום הכיפורים, עד לראש השנה הבא. 

אני מאחל בהצלחה רבה לכל מי שקיבלו החלטה טובה אתמול במגבית אצלנו בבודפשט, או בכל מקום בעולם, וידוע שכאשר הקדוש ברוך רואה שיהודי משתדל בכל כוחו לעמוד בהחלטה הטובה שקיבל - "הבא להיטהר מסייעין בידו", ה' יתברך מסייע להשלים המלאכה, וזוכים לראותם ברכה גדולה.

שבת שלום,
הרב שמואל רסקין
בית חב״ד קרן אור בודפשט