על הסכם ג'נבה והחווה הסינית

מי שרוצה להבין את מקורותיה של המנהיגות הכושלת שהובילה אותנו להסכמי אוסלו, ובהמשכן "ליוזמת ג'נבה", טוב יעשה אם יפשפש במעשיהם של כמה מהמנהיגים הבולטים של השמאל הישראלי, כפי שבאו לביטוי בקרב המפתח שהתחולל בשני הלילות של 15-16 ושל ה- 16-17 באוקטובר 1973 בחווה הסינית בסיני.

יוסי בלום-הלוי , י"ב בכסלו תשס"ד

יוסי בלום הלוי
יוסי בלום הלוי
צילום: עצמי
מי שרוצה להבין את מקורותיה של המנהיגות הכושלת שהובילה אותנו להסכמי אוסלו, ובהמשכן "ליוזמת ג'נבה", טוב יעשה אם יפשפש במעשיהם של כמה מהמנהיגים הבולטים של השמאל הישראלי, כפי שבאו לביטוי בקרב המפתח שהתחולל בשני הלילות של 15-16 ושל ה- 16-17 באוקטובר 1973 בחווה הסינית בסיני.

בלילה הראשון פרצה אוגדת שרון את התפר שבין שתי הארמיות המצריות מול דוור סואר על צירי עכביש וטרטור, תוך כדי קרבות כבדים שהתנהלו על צירי התנועה היחידים הללו, שהיו הכרחיים לצליחת תעלת סואץ.

תפקידה של אוגדת ברן, (שתפקודה הגרוע גרם לתבוסת צה"ל במתקפת הנגד שלו ב- 8 באוקטובר 1973), היה העברת גשר הגלילים, אספקה, וציוד צליחה אחר לעבר התעלה. בלא ציוד זה היה צה"ל נאלץ להחזיר את כוחותיו מזרחה, ותבוסת ישראל במלחמה הייתה מובטחת. למעשה, היה ציר עכביש פתוח כל העת, אולם אוגדת ברן, שלא התאוששה מהמפלה הקודמת, פעלה "בהססנות יתר" וסירבה לנוע עליו.

יש לזכור כי באותה עת רק ציר טרטור, שנמצא מצפון לעכביש, היה חסום בידי הדיביזיה המצרית בגזרת מתחמי אמיר ומיסורי. המצרים שלטו בשטח זה בכוח עתיר-אש נ"ט, חי"ר מחופר ושריון. חטיבת השריון 14 של צה"ל, סיירת 582 של חטיבת הצנחנים בפיקוד נתן שונרי, גדוד הסיור של אוגדת שרון בפיקודו של יואב ברום ז"ל, וגדוד שקד, היו הכוחות שעליהן הטיל האלוף שרון את משימת ההבקעה - כדי לאפשר לחטיבת הצנחנים לצלוח עם סירות הגומי את התעלה.

הקרבות הנוראים שתחוללו על ציר זה באותו לילה הותירו לוחמים רבים מכוח שונרי, סיירת שקד, והשריון מוטלים בשטח פצועים והרוגים, וגורלם לא היה ידוע באותה עת. בלילה השני, שהיה קריטי לדחיפת גשר הגלילים והאספקה לכוח הצולח, הובא גדוד 890 שלחם עד אז בראס-סודר.

מפקד הגדוד היה יצחק מרדכי, המח"ט, אל"מ עוזי יאירי ז"ל, הסמח"ט סא"ל אמנון ליפקין שחק; מפקד גדוד הטנקים שבא לחלץ את הצנחנים, היה סא"ל אהוד ברק. סגן מפקד האוגדה, היה תא"ל דוב תמרי, כיום חבר "פורום גוש שלום", ומרצה במכללות צבאיות.

אדן לא השתתף בקבוצת הפקודות הזו שהתקיימה באוהל החפ"ק של האוגדה, ושהה אותה עת בקרון השדה שלו. תמרי ניהל את קבוצת הפקודות שבה לא השתתף המג"ד מרדכי משום שהגדוד שלו היה תקוע בפקקי התנועה על הצירים מרפידים לטסה. נכחו: יאירי המח"ט, ליפקין סגנו, קמב"ץ האוגדה אבירם, רס"ן דוד גיל, קמב"ץ חטיבת הצנחנים, סרן דרור צורף, קצין המודיעין של הצנחנים.

סודו הנורא של אל"מ גיל דוד, שהובא בכתבה של 2 עיתונאים מידיעות אחרונות (1), הוא אחד הגילויים החשובים ביותר בהבנתם של כשלים חמורים שהתרחשו במלחמת יוה"כ ברמת הפיקוד, המבצעים והמנהיגות הצבאית בצה"ל.

גדוד 890 קיבל פקודה שגויה ויצא לקרב בו הוא נדרש "לחסל מספר חוליות ציידי טנקים שהפריעו לצה"ל לנוע לעבר התעלה". ליפקין, תמרי ויאירי הנחו את גדוד 890 לנוע בפריסה רחבה כדי לגלות חוליות אויב רבות ככל האפשר, ולחסלן.

מיד בתחילת הפקודה כאשר הגיע תורם של קמב"ץ הצנחנים וקצין המודיעין לתאר את מודיעין האויב, כוחות ומשימות, הם מסרו למפקדיהם את המידע על מה שקרה בלילה הקודם בציר טרטור, כפי שנמסר להם מנתן שונרי, אנשי שריון ומקציני המבצעים של אוגדת שרון. אלה תארו להם את גודלו האמיתי של הכוח המצרי בחווה הסינית, ולא שכחו להזהירם, שייתכן ובשטח נותרו בחיים חייליהם הנעדרים שנלכדו שם.

דוד גיל (כיום אל"מ במיל.) והקמ"ן דרור צורף מסרו לתמרי, יאירי וליפקין במדויק את המידע הזה. תמרי ואבירם – קמב"ץ האוגדה, ביטלו את דבריהם בזלזול והתנשאות, ואמרו על סיירת הצנחנים של שונרי: "שהם חיילים מבוגרים שהובסו בקרב", כביכול (2). כאשר השניים עמדו על דעתם ולא ויתרו , הורה תמרי לליפקין לגרשם מהישיבה.

בכל אותה עת ,הן עוזי יאירי והן ליפקין שחק, לא התנגדו למידע השקרי שסיכן את חיי לוחמיהם, העדיפו להתקרנף מול תמרי ואבירם, ולא חלקו על דעת מיפקדת האוגדה. הם הורו על הכנת תוכנית קרב שתעשה בתנועה תוך פריסה רחבה ומפוזרת של הלוחמים, בהתאמה ללחימה "בכמה חוליות מצריות בלבד".

הייתה זו תורת הלחימה הגרועה ביותר שניתן היה לעשות באותן נסיבות, שכן הכוח נע כשכולו גלוי לעיני הכוח המצרי הענק בתוך "ארגז אש" גדול, שהיה מוצף באור ירח. תנועה זו הייתה מנוגדת לתורת הלחימה של הצנחנים הקובעת, שבאין מודיעין על האויב, ינוע הכוח כשמלפנים פלוגת חוד שתפקידה לאתר את כוחות האויב, לזהותם לכוח העיקרי ואז לפעול בהסתערות גדודית, תוך חיפוי הדדי בין הכוחות.

התוצאה הייתה מזעזעת: 44 צנחנים נהרגו בקרב ו- 120 נפצעו. 18 טנקיסטים נהרגו בניסיון החילוץ, ואהוד ברק הורה לשאר הגדוד לסגת בלא שביצע את משימת חילוץ הכוח. יאירי, שהיה איש מצפון רגיש, נשבר לאחר הקרב וביקש להחליפו בתפקידו כמח"ט. כ- 3 שנים אחר כך נהרג במלון סבוי מידי מחבלים של אש"ף.

ליפקין שחק ששתק כל השנים על מחדל נורא זה יחד עם איציק מרדכי ואהוד ברק, התקדם בסולם הקריירה האישית שלו בצה"ל, והיה לרמטכ"ל בתקופת אוסלו. יצחק מרדכי מונה לשר הביטחון של נתניהו, והיה אחרי פיטוריו למנהיג של "מפלגת המרכז" הכושלת יחד עם ליפקין שחק. אהוד ברק שהפך לרמטכ"ל, שר וראש ממשלה, הוביל את ישראל לאסונות קמפ-דוד וטאבה, ולאינתיפאדה של "אל-אקצה". אמנון ליפקין שחק היה איש מפתח במדינת ישראל, ונשא בתפקידי רמטכ"ל, ח"כ, ושר.

בחפ"ק אוגדת אדן בערב ה- 16 לאוקטובר 1973 נוצרה תרבות שקר והתקרנפות שבה היה אמנון ליפקין שחק אחראי אישית להסתרת המידע המודיעיני שהיה חיוני להצלת חייהם של רבים מלוחמי גדוד 890. הוא תוגמל היטב בעבור ההתקרנפות שלו, והיה חלק מהמערכת המשחיתה שת הסכמי אוסלו והנהנים כלכלית ממנה. הוא בנה את הקריירה שלו כתומך במדים של הסכמי אוסלו, ומונה לרמטכ"ל לאחר אהוד ברק. כיום הוא איש עסקים מצליח בעל קשרים ענפים באירופה ובעולם הרחב.

היום, 30 שנים לאחר מלחמת יום הכיפורים, ממלא אמנון ליפקין שחק תפקיד מרכזי בהסכמי ג'נבה, לצידו של יוסי ביילין. יש יותר מסמליות בעובדה, שהאיש ששלח את לוחמי גדוד 890 אל מותם בחווה הסינית באמצעות מידע מטעה, נוהג באותה דרך בעם ישראל כולו, בשולחו אותו לאבדון באמצעות מערכת קטלנית של שקרים הונאה והסתרת מידע עליהם נבנה הסכם ג'נבה.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
(1) החווה הסינית – האזהרה שאיחרה 30 שנה 7 ימים - ידיעות אחרונות, 3 באוקטובר 2003.

(2) מדובר בסיירת הצנחנים שהוקמה על ידי מאיר הר-ציון, מיחידות העילית המפוארות של צה"ל, שלחמה בששת הימים בירושלים, בפעולות התגמול שלפניה, ובקרב החווה הסינית גילתה גבורה ונחישות בקרב זה.