הפחד הצביעות והבעיה

טרם סיים נתניהו את דבריו בכנס הרצליה, וכבר רועמים תותחי התקשורת. נתניהו היכה את הצבור הערבי בתדהמה: "סערה במערכת הפוליטית" זועקות הכותרות וקריינים בתוכניות הטוק-שואס. ובעקבותיהם, הפוליטיקאים: "גזענות נחותה ומכוערת" טוען חבר הכנסת באראקה.

משה ולך , כ"ז בכסלו תשס"ד

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
טרם סיים נתניהו את דבריו בכנס הרצליה, וכבר רועמים תותחי התקשורת. נתניהו היכה את הצבור הערבי בתדהמה: "סערה במערכת הפוליטית" זועקות הכותרות וקריינים בתוכניות הטוק-שואס. ובעקבותיהם, הפוליטיקאים: "גזענות נחותה ומכוערת" טוען חבר הכנסת באראקה. נתניהו יקשור לנשים הערביות את החצוצרות, זועק ח"כ ד"ר אחמד טיבי. והאגודה לזכויות האזרח קוראת לנתניהו לחזור בו מהדברים. אלו כותרות של פחות מ12- שעות, חכו מה עוד צפוי לנו.

אם אנו מדברים על תקשורת שמאלנית, הנה הדוגמה. לא בדיווחים שאינם נכונים, לא בעובדות שקריות, אלא הם הרבה יותר מתוחכמים, הסוד הוא ביצירת האווירה. הם בוחרים את האייטמים, במה לעשות 'פולו-אפ', הם מחליטים במה להלהיט את האווירה -- רק במה שמפריע להם. הם קובעים על מה ידבר העם ביומיים-שלושה הקרובים.

בסה"כ מה נתניהו אמר? שהסכנה הדמוגרפית - שכל השמאל מדבר עליה שקיימת בהמשך השליטה באזורי יהודיה ושומרון - איננה בעיה אמיתית. הבעיה האמיתית היא ערביי ישראל. שאם ערביי ישראל יהוו 40% מאוכלוסיית המדינה, אין יותר מדינה יהודית אלא מדינה דו-לאומית. אותה טענה בדיוק שטוען השמאל אם נמשיך לשלוט בשטחי יו"ש. מה שנתניהו אומר זו גזענות צרופה, מה שאומר השמאל זה הנאורות בתפארתה. וחוץ זה, מה לא נכון בכך שאם הערבים מהווים 40% מתושבי המדינה אז המדינה כבר איננה יהודית. אז איזו מדינה זו – פלמית? זוהי האמת לאמיתה.

מה הבעיה לומר אותה?! מדובר בציון עובדה פשוטה מאד. בדיוק כמו שטוען טומי לפיד שאם החרדים יהוו 40% מתושבי המדינה קיימת סכנה לתרבות החילונית – עובדה פשוטה ונכונה.

יתרה מזאת, מה מסקנת השמאל מכך שהמשך הכיבוש יביא למדינה דו-לאומית? לשלח את כל היהודים מבתיהם בשטחי יהודה ושומרן לתחומי הקו הירוק! אולי זו הסיבה שמזדעק השמאל הישראלי והצבור הערבי שהמסקנה תהיה כמו המסקנה שלהם לגבי שטחי יהודה ושומרון, אם יש חשש למדינה דו-לאומית נשלח את ערביי ישראל לתחומי המדינה הפלשתינית. לא! זה כבר טרנספר. וכולם נבהלים מהמילה כשזה קשור לערבים.

"מה יהיה?" - שואל דן מרגלית את העורכת-דין הערביה בתכנית ערב חדש - כמו שמגיע לפלשתינים הגדרה עצמית, ליהודים לא מגיע הגדרה עצמית?? לא מגיע ליהודים מדינה יהודית? כאילו שמדינת ישראל היא מדינת לאום היחידה בעולם? כאילו שאין עוד אף מדינה בעולם המגבילה את ההגירה לתוכה? רק מדינת ישראל המצב היא א-נורמלית? כולם בסדר רק אנחנו לא? וכל הדוברים נבהלים מהמתקפה התקשורתית, מכופפים ראשיהם ומתביישים לומר את האמת הפשוטה שהבעיה האמיתית היא אכן ערביי ישראל.

אבל האמת, שהבעיה היותר אמיתית היא איננה הערבים, אלא אנחנו, היהודים. אצלנו מתחילות כל הבעיות. כל האמירות החריפות ביותר שתשמעו מפי שונאינו, נאמרו קודם מפי אחינו, אז מה לנו כי נלין! הבעיה היותר אמיתית ויותר שורשית היא מהי זהותנו, מה אנחנו מחפשים כאן, ולשם מה חזרנו לכאן? כל עוד חלק כל כך גדול מאחינו מנוכרים לזהותנו ועצמיותנו, השאלות הקשות הללו ימשיכו לכרסם ולהכות בנו ללא הרף. אחמד טיבי ומוחמד באראקה הם בסך הכל המראה של החברה הישראלית.

הסמל של חג החנוכה הוא הנרות, הנרות שאנו מדליקים בפתח הבית על מנת שיאירו כלפי חוץ ויפרסמו את הנס, נס המלחמה ביוונים וביוונות. האור הישראלי המקורי שבכוחו לתת לעם ישראל את הכיוון והדרך של תרבות ישראלית יהודית מקורית. נקוה שהאור הבוקע מנרות החנוכה יצליח להאיר את החושך המחשבתי שבו אנו שרויים ואור חדש על ציון יאיר.